آخرین مصاحبه فدرر؛ غم شکست، اذیت‌کننده است!

راجر فدرر بعد از شکست در فینال ویمبلدون، از حس بعد از باخت و برنامه‌های آینده‌اش در تنیس می‌گوید...

*به نظر شما مهمترین لحظه‌ای که باعث شد سرنوشت فینال عوض شود، کی بود؟ آن موقع که فرصت داشتید ۹ بر ۷ برنده شوید؟ بعد که نتیجه دلخواه‌تان نشد به خودتان گفتید که کار سخت می‌شود؟

نه. از اینکه توانستم دوباره ۹ بر ۹ کنم راضی بودم. شما باید همیشه سعی کنید تا نیمه پر لیوان را ببینید. البته پذیرش این موضوع که فرصت به آن خوبی را از دست دادم خیلی سخت است. من فرصتی باورنکردنی برای رسیدن به قهرمانی را از دست دادم که هنوز هم خودم باورش نمی‌کنم...

*شما بازنده دیداری شدید که در آن و در مقایسه با رقیب ۱۴ امتیاز بیشتر به دست‌آوردید...

این موضوع دیگر اهمیتی ندارد. خیلی خوب می‌دانم چه کاری کردم؛ خیلی خوب می‌دانم تا چه اندازه به قهرمانی نزدیک بودم. می‌توانم از عملکردی که داشتم راضی باشم. یک سوپر بازی بود که چندتا امتیاز فوق العاده. همه چیز در این مسابقه وجود داشت. نواک جوکوویچ هم در بازی فینال فوق العاده خوب بازی کرد.

*در بازی فینال از ضربات قطری زیادی استفاده کردید. از اینکه نواک می‌توانست این ضربات را برگرداند غافلگیر نشدید؟

نه، چون او همیشه در این بخش مقابل من در گذشته خوب عمل کرده است. برای برگرداندن چنین ضرباتی قادر است در زمین جابه‌جایی‌هایش بسیار خوبی داشته باشد. در این‌جور مواقع اشتباهات بسیار کمی هم مرتکب می‌شود. اگر قرار باشد در این بخش از نواک امتیاز بگیرید باید زیاد او را در زمین به این طرف و آن طرف بکشانید؛ اگر این موضوع هم جواب نداد مجبور هستید تهاجمی‌تر ظاهر شوید؛ این همان کاری بود که انجامش دادم.

*شما اولین تنیس‌باز‌هایی بودید که تا آخر تای بریک‌های ست پنجم رفتید. اتفاقی که برای اولین بار بود در تاریخ رخ می‌داد. دوست نداشتید این روند برای شما به گونه‌ای دیگر به پایان می‌رسید؟

من همیشه به قوانین احترام می‌گذارم. با هر سناریویی که فکرش را کنید راحتم.

*بعد از متحمل شدن چنین شکستی، آیا مهیا شدن برای بازگشت دوباره به زمین تنیس کار دشواری خواهد بود؟

باید فراموش کرد و به جنبه‌های مثبت این تورنمنت اندیشید. اتفاقاً چیز‌های مثبتش برای من زیاد بود. در حال حاضر، معلوم است، غم شکست اذیت‌کننده است؛ مثل هر شکست دیگری که در ویمبلدون می‌خوریم. ولی بعداً وقتی دوباره به این تورنمنت نگاه کنم می‌گویم چندان هم ناراحت‌کننده نبوده است. این دیگر به وضعیت روحی بستگی دارد. آنقدری قوی هستم که بعد از انجام مسابقه‌ای به این باشکوهی افسرده نشوم.

*قبل از این تورنمنت ویمبلدون در بازی‌های بیشتری شرکت کردید. فکر می‌کنید به شما کمک کرده است؟ دوباره در نظر دارید در سال آینده همچنین برنامه‌ای را تکرار کنید؟

فکر می‌کنم برای بازی کردن روی زمین‌های خاکی کمک‌کننده بوده است. حالا آیا قرار است برای ۲۰۲۰ هم همین طوری برنامه‌ریزی کنم؟ در اینکه بخواهم در تورنمنت‌های زمین خاکی بازی کنم هنوز چیزی نمی‌دانم ولی اتفاقات مثبتی برای من در ماه‌های اخیر رخ داده است. حالا در ادامه مسیر هم یکسری تغییرات داریم. هفته پیش به همراه اعضای کادر فنی‌ام تصمیم گرفتیم در مسابقات مونرئال شرکت نکنیم. باید به بدنم زمان لازم برای استراحت کردن را بدهم. با این حال خودم را برای رقابت‌های سین سیناتی آماده می‌کنم.

*آخرین سؤال دوباره درباره دیدار فینال ویمبلدون است. به این فکر کرده بودید که شرایط برای شما شبیه به شرایط سال ۲۰۰۸ بود؛ زمانی که برابر رافا نادال بازی کردید و ۹ بر ۷ شکست خوردید؟

این یکی فینال شباهتی به آن یکی نداشت؛ نه بارانی بارید، نه بازی قطع شد و نه مثل ۱۱ سال پیش هوا تاریک. البته که هر دوتایش یک بازی تاریخی شد ولی اگر قرار باشد شباهتی به هم داشته باشند آن شباهت را من برایتان پیدا کرده‌ام: در هر دو بازی من بازنده شدم.

تگ ها


تنیس راجر فدرر UEFA Champions League فوتبال