آخرین وضعیت تلاش های ایران برای میزبانی جام ملت ها

ایران برای گرفتن میزبانی جام ملت های ۲۰۲۷ کاندیدا شده و امیدوار است که پس از پنج دهه دوباره این تورنمنت ملی فوتبال را به کشور بیاورد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، آخرین بار در سال ۱۹۷۶ بود که فوتبال ایران توانست میزبان جام ملت های آسیا شود. در این سال ایران برای آخرین بار قهرمانی رقابت ها را نیز به دست آورد و توانست برای سومین بار متوالی بر بام فوتبال قاره کهن بنشیند اما پس از آن هرگز روی قهرمانی و میزبانی این رقابت ها را ندید.

حالا ۴۴ سال پس از آن روزها، وزیر ورزش از امیدواری فوتبال ایران برای کسب میزبانی جام ملت های آسیا صحبت کرده است. او که امروز در جلسه هیئت دولت حاضر شده بود، در حاشیه این نشست در میان خبرنگاران رفت و به چند سوال آن ها پاسخ داد که پرسش درباره میزبانی جام ملت ها نیز یکی از این سوالات بود؛ جایی که او مسعود سلطانی فر در این باره گفت: «تمام اسنادی که دستگاه‌های مختلف باید برای دریافت میزبانی جام ملت‌های آسیا می‌دادند گرفته‌ایم و مدارک لازم را به کنفدراسیون فوتبال ارسال کرده‌ایم.»

او درباره شانس ایران برای گرفتن برتری نسبت به رقبا در این زمینه نیز گفت: «ورزشگاه‌های خوبی در شهرهای تهران، اهواز، اصفهان و مشهد داریم. هتل‌ها و فرودگاه‌های این شهرها هم مجهز هستند. از سوی دیگر ایران در فوتبال آسیا جایگاه بالایی دارد. چند سال در رده اول رده‌بندی جهانی بودیم و الان هم دوم هستیم. همیشه یکی از قدرت‌های آسیا بوده‌ایم و امید زیادی داریم که میزبانی جام ملت‌ها را دریافت کنیم.»

این در حالی است که جام ملت های ۲۰۲۳ باید در منطقه شرق و کشور چین برگزار شود و برای سال ۲۰۲۷ کشورهای غرب آسیایی می‌توانند در این زمینه اقدام کنند. ایران برای سال ۲۰۱۹ نیز کاندیدا بود اما امارات با شرایط بهتر، توانست نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا را جلب کند.

ایران علاوه بر سال ۱۹۷۶ در سال ۱۹۶۸ نیز میزبان جام ملت های آسیا بود. پس از آن کشورهای کویت، سنگاپور، قطر، ژاپن، امارات، لبنان، چین، مالزی، اندونزی، تایلند، ویتنام و استرالیا میزبانی را به دست آوردند. در این بین قطر و امارات دو بار شانس این را داشتند که در کشور خود بازی ها را به انجام برسانند. با این حال ایران همچنان با دو میزبانی (۱۹۶۸ و ۱۹۷۶) و سه قهرمانی (۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶) یکی از کشورهای برجسته در این زمینه محسوب می‌شود.

نکته جالب این که فینال جام ۱۹۷۶ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد و حالا اگر دوباره ایران بتواند میزبان رقابت ها شود، احتمالا بازی نهایی را دوباره باید در این ورزشگاه برگزار کند.

تگ ها


مسعود سلطانی‌فر وزارت ورزش و جوانان لیگ برتر خلیج فارس فوتبال