آخرین وضعیت ورزشگاه های جام جهانی ۲۰۲۲

دو سال مانده به آغاز رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کار ساخت و ساز و تکمیل ورزشگاه های محل مسابقات سرعت گرفته است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، کمیته عالی پروژه ها و میراث جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اعلام کرد که سه ورزشگاه خلیفه، الجنوب و اجوکیشن سیتی از ورزشگاه های جام جهانی آماده هستند.


با توجه به پیشرفت کار ساخت و ساز پنج ورزشگاه باقیمانده این کمیته تاکید می کند که هر هشت استادیوم قبل از شروع مسابقات جام جهانی آماده خواهند بود تا اولین دوره مسابقات جام جهانی را در خاورمیانه برگزار کند. در زیر برجسته ترین ویژگی های استادیوم های جام جهانی، تحولات کار و ساخت ساز آن ها برآورده شده است:


ورزشگاه البیت
ظرفیت: ۶۰،۰۰۰ نفر
فاصله از استادیوم تا مرکز شهر دوحه: ۴۳ کیلومتر (۲۷ مایل)


طراحی استادویم البیت با الهام از چادرهای سنتی اعراب بادیه نشین ساخته شده و نظارت بر اجرای ساخت آن توسط بنیاد اسپایر انجام می شود. این ورزشگاه با طراحی منحصر بفرد و مجهز به سقف جمع شونده است و قرار است در طول جام جهانی ۹ مسابقه از بازی افتتاحیه تا نیمه نهایی را برگزار کند.
این ورزشگاه پس از اتمام همه کارهای ساختمانی آن و همچنین چمن ورزشگاه دومین ورزشگاه جام جهانی است که گواهینامه پنج ستاره "جی اس ای اس" را دریافت می کند. این درحالی است که پارک عمومی اطراف استادیوم از فوریه سال ۲۰۲۰ و حدود یکسال پیش برای بازدید عموم آزاد است.

ورزشگاه الجنوب
ظرفیت: ۴۰،۰۰۰ طرفدار
طراح: زاها حدید
فاصله بین استادیوم و مرکز شهر دوحه: ۲۳ کیلومتر (۱۴ مایل)


ورزشگاه الجنوب در شهر الوکره واقع شده و توسط معمار سرشناس عراقی زاها حدید طراحی شده است. ایده این ورزشگاه با الهام از قایق های سنتی برای یادبود میراث شهر ساحلی و باستانی الوکره  است. این ورزشگاه مجهز به فن آوری خنک کننده و سقف متحرک است که در جام جهانی از مرحله گروهی تا یک شانزدهم بازی ها را میزبانی می کند.
این ورزشگاه از ماه مه ۲۰۱۶ آماده شده است و اخیرا بازی های لیگ قهرمانان آسیا در آن برگزار شد. همچنین اعلام شده که این ورزشگاه میزبان بازی فینال لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ در ۱۹ دسامبر خواهد بود. مسابقه ای که پرسپولیس ایران یک پای فینال آن است.

ورزشگاه الریان
ظرفیت: ۴۰،۰۰۰ طرفدار
فاصله بین استادیوم و مرکز شهر دوحه: ۲۲ کیلومتر (۱۴ مایل)


ورزشگاه الریان برجسته ترین ویژگی های فرهنگ و زندگی قطر را در برمی گیرد زیرا نمای خارجی آن شامل عناصر هنری است که نماد تاریخ تجاری قطر ، زیبای این کشور و تنوع حیات وحش آن است. علاوه بر این طراحی این ورزشگاه نشان  دهنده شکوه زندگی در کویر و زیبایی تپه های شنی است که هواداران می توانند با مشاهده نمای خارجی آن را به خوبی درک کنند.این استادویم قرار است که هفت بازی از مرحله گروهی تا یک هشتم را میزبانی کند.
تحولات کاری در ورزشگاه:
تمام کارهای ساختمانی از جمله نمای بیرونی، نصب صندلی ها و چمن ورزشگاه الریان به پایان رسیده است. براساس برنامه ریزی انجام شده این ورزشگاه فینال جام پادشاهی قطر را در ۱۸ دسامبر میزبانی خواهد کرد.

استادیوم الثمامه
ظرفیت: ۴۰،۰۰۰ طرفدار
فاصله بین استادیوم و مرکز شهر دوحه: ۱۳ کیلومتر (۸ مایل)


ورزشگاه الثمامه طارحی متمایزی دارد که از نوعی دستار و سربند سنتی مردان عرب که به القحفیه معروف است گرفته شده است. 
تحولات کار ساخت و ساز:
کارهای مربوط به سقف و نمای ورزشگاه و همچنین صندلی گذاری ورزشگاه به پایان رسیده در حالی که کارهای مکانیکی ، برق و لوله کشی و کارهایی از این دست در حال انجام است. 


ورزشگاه اجوکیشن سیتی
ظرفیت: ۴۰،۰۰۰ طرفدار

فاصله بین استادیوم و مرکز شهر دوحه: ۱۲ کیلومتر (۷ مایل)


استادیوم اجوکیشن سیتی در قلب مرکز آموزشی و فن آوری قطر واقع شده است. این ورزشگاه پس از جام جهانی به مقر تیم ملی زنان قطر تبدیل خواهد شد و در جام جهانی نیز تا مرحله یک چهارم نهایی از بازی ها میزبانی می کند.
قبل از اعلام آمادگی در ژوئن ۲۰۲۰ این ورزشگاه گواهینامه پنج ستاره را دریافت کرد و اولین ورزشگاه جام جهانی است که این رتبه را کسب می کند. این استادیوم اخیرا میزبان رقابت های لیگ قهرمانان آسیا بود.

استادیوم بین المللی خلیفه
ظرفیت: ۴۰،۰۰۰ طرفدار

فاصله از استادیوم تا مرکز شهر دوحه: ۱۳ کیلومتر (۸ مایل)


استادیوم خلیفه در مه ۲۰۱۷ زمانی که میزبان فینال جام امیرقطر با بیش از ۴۰ هزار هوادار بود به عنوان اولین استادیوم جام جهانی معرفی شد. این استادیوم در منطقه اسپایر واقع شده و در طول جام جهانی علاوه بر بازی رده بندی ، هشت مسابقه مرحله گروهی تا یک شانزدهم را میزبانی خواهد کرد.
این استادیوم در طول تاریخ خود میزبان بسیاری از رویدادهای ورزشی و فوتبالی از جمله بازی های آسیایی ۲۰۰۶ ، جام ملت های آسیا، مسابقات قهرمانی دو و میدانی جهان ۲۰۱۹ و جام باشگاه های فوتبال ۲۰۱۹ بوده و اخیرا رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را نیز برگزار کرده است.

ورزشگاه لوسیل
ظرفیت: ۸۰،۰۰۰ طرفدار

فاصله از استادیوم تا مرکز شهر دوحه: ۱۶ کیلومتر (۱۰ مایل)


استادیوم لوسیل که بیش از هشتاد هزار نفر هوادار را در طول جام جهانی پذیرا خواهد شد طراحی جالبی دارد. طراحی این ورزشگاه استثنایی با تاثیر متقابل نور و سایه و با استفاده از چراغ های فانوس سنتی شکل گرفته است. در طول جام جهانی از مرحله گروهی تا نیمه نهایی این ورزشگاه میزبان ده مسابقه خواهد بود.
تحولات کار ساخت و ساز:
کارهای بتن ریزی و نصب صفحات فولادی علاوه بر کارهای مکانیکی و مهندسی به پایان رسیده است و اکنون نصب سقف و سازه فلزی نمای آن آغاز شده است.

ورزشگاه راس ابوعبود
ظرفیت: ۴۰،۰۰۰ طرفدار

فاصله از استادیوم تا مرکز شهر دوحه: ۱۰ کیلومتر (۶ مایل)


این اولین استادیوم قابل پرچیده شدن در تاریخ جام های جهانی است که برای ۴۰ هزار هوادار طراحی شده است. این ورزشگاه با کانتیرهای بار دریایی و وسایل ساختمانی قابل تخریب ساخته شده است. این ورزشگاه در جام جهانی از مرحه گروهی تا یک شانزدهم میزبان مسابقاتی خواهد بود.
تحولات کار ساخت و ساز:
این استادیوم با ۹۹۸ کانتینر حمل بار دریایی احداث می شود. اکنون کار نصب کانتینرها و همچنین قطعات فولادی و صندلی ها در ورزشگاه به پایان رسیده است.


منبع: استاد الدوحه

بیشتر بخوانید:

آزمون: خودمان باشیم به جام جهانی می‌رویم

نگاهی عملکرد تاریخی ترکیه در جام جهانی 2002

 

 

تگ ها


جام جهانی 2022 قطر فوتبال جهان فوتبال