آذری: باشگاه‌های ایران ۱۰ میلیون دلار بدهی دارند!

مدیرعامل باشگاه فولاد می‌گوید بدهی سنگین باشگاه‌های ایرانی نباید موجب ممنوعیت جذب بازیکنان خارجی شود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، سعید آذری درباره فیرپلی مالی گفت: هر قانونی که اعمال می‌شود، مستلزم این است که قانون‌گذار یک ضمانت هم برای آن تعیین کند. قوانینی که توسط کشورهای اتحادیه اروپا وضع شده است، خودشان هم از آن حمایت می‌کنند. ما جسته و گریخته قوانینی در کشورمان اعم از طرح ۲۷ ساله‌ها، سقف قراردادها و کنترل ورود دروازه‌بان‌های خارجی را داشته‌ایم ولی چیزی که اهمیت دارد، ضمانت اجرایی قوانین است.

او به ضمانت اجرایی قوانین اشاره کرد و افزود: در فیرپلی مالی اروپا یک قانونی به نام قانون "سر به سر" وجود دارد که مضمون آن این است که هیچ‌کدام از باشگاه‌های کشور اروپایی حق ندارند بیش از ۶۰ درصد درآمد خودشان را صرف هزینه‌های نقل و انتقالی کنند. در فرانسه هم وقتی باشگاه‌ها به سمت ورشکستی رفتند، دولت فرانسه یک قانونی را به نام قانون مدیریت مالی تصویب کرد و در آن قانون باشگاه‌ها هر سال بودجه خودشان را برای یک سازمانی می‌فرستند و در آنجا باید برای ردیف‌های بودجه تعاریفی داشته باشند. عدم رعایت آن قوانین می‌تواند برای باشگاه‌ها عواقب داشته باشد.

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان ضمن تأکید بر اینکه متأسفانه این قوانین در کشور ما هنوز به شکل اساسی نیفتاده است، در رابطه با دیر شدن زمان تصویب این قوانین عنوان کرد: به هر حال ما باید از یک جایی شروع کنیم. درست است که دیر شده ولی بی‌قانونی از این به بعد می‌تواند وضعیت فوتبال را از این که هست به مخاطره بیشتری بیندازد.

آذری در پاسخ به این سوال که آیا ما در ایران سقفی برای نقل‌ و انتقالات داریم، ابراز کرد: در اروپا هم هیچ سقفی برای نقل و انتقالات وجود ندارد. آن‌ها به باشگاه‌ها می‌گویند شما بیشتر از ۶۰ درصد درآمدهای‌تان حق ندارید که بازیکن بخرید.

او با اشاره به اینکه باشگاه‌ها با سندسازی سقف نقل و انتقالات را دور می‌زنند، اظهار کرد: آیا ما قوانین الزام‌آوری در این زمینه داریم؟ فوتبال ما دچار یک وضعیتی شده که در آن حساب‌رسی دقیقی صورت نمی‌گیرد. حتی کسانی که متولی فوتبال ما هستند هم ۱۲۰ هزار دلار جریمه می‌شوند! چرا فدراسیون فوتبال ما باید ۱۲۰ هزار دلار جریمه شود؟ ما مدارکی که به AFC فرستادیم را بررسی نکردیم که ببینیم آیا مدارک حساب‌رسی شده و مبالغ حقیقی هستند؟ در کشورهای اروپایی وقتی ترازنامه باشگاه‌ها را نگاه می‌کنید، بازیکنان جزو درآمدهای باشگاه‌ها محسوب می‌شوند و این مسئله موجب می‌شود که تراز مالی آن‌ها مثبت است. اگر ما هم بازیکنان را جزو درآمدهای باشگاه حساب کنیم، حداقل ترازمان منفی نمی‌شود.

مدیرعامل باشگاه فولاد اضافه کرد: ما اگر به این شرایط نمی‌رسیدیم، الان حدود ۱۰ میلیون دلار بدهی‌های مختلف باشگاه‌های ما نمی‌شد. آخرین شاه‌بیت این موضوع این بود که حتی داریم به این نتیجه می‌رسیم برخی باشگاه‌ها دارند با رسیدهای فیک بازیکنان‌شان را متقاعد می‌کنند. به نظرم این‌ها باید اصلاح شود.

آذری یادآور شد: من در این زمینه نمی‌خواهم مدیریت فدراسیون فوتبال را زیر سوال ببرم ولی می‌گویم هر سازمانی باید دارای نیروهای متخصص خودش باشد. اگر شما در مدیریت باشگاه‌ها بتوانید از آدم‌هایی استفاده کنند که هم دانش فنی داشته باشند و هم در بحث مهارت‌های مدیریتی دارای مهارت ادراکی و مفهومی داشته باشند، معضلات ما کاهش پیدا می‌کند ولی متأسفانه ما در مملکت‌مان داریم به فوتبال مثل توپ‌بازی نگاه می‌کنیم، در حالی‌که فوتبال در دنیا تبدیل به یک صنعت چند صد میلیاردی شده است. با توجه به اینکه بدنه فوتبال در کشور ما دولتی است، بسیاری از افراد می‌آیند شعار می‌دهند و همکارهای قبل از خودشان را به بدهی‌های چند صد میلیاردی متهم می‌کنند ولی هیچ‌وقت سندی مطرح نمی‌کنند و هیچ مرجعی هم این مسئله را پیگیری نمی‌کند.

او ادامه داد: من فکر می‌کنم حدود ۹۰ درصد مدیران باشگاهی ما اشراف دقیقی بر نوع وظایف ندارند و در بحث مهارت فنی کمترین مهارت فنی را ندارند. وقتی حرف از مهارت فنی می‌زنیم این نیست که مدیرعامل باشگاه فوتبالیست باشد، بلکه او باید بداند یک قهرمان باید چطور جذب شود و چه افتخارات تیمی و فردی دارد. عیب اول این است که ما در زمینه انتخاب اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل‌های باشگاه‌ها دقت کافی نداریم و یک سری افراد را در سازمان‌های ورزشی می‌گذارند که به آن سازمان ضربه می‌زنند.

بیشتر بخوانید:

فوتبال برای لذت بردن زنده هاست، نه مرده‌ها!

آذری: مدیر ۳ میلیاردی باید ۲۵۰ میلیارد آورده باشد

 

 

تگ ها


فولاد خوزستان علی دایی سعید آذری مهدی مهدوی کیا فوتبال