آرامش رمز موفقیت در دربی/محمدتقوی: باید به بازیکنان آزادی عمل داده شود

محمد تقوی، کارشناس فوتبال در گفت و گوی اختصاصی با مدال درباره دیدار امروز استقلال و پرسپولیس توضیحاتی را ارائه داد......

محمد تقوی، کارشناس فوتبال در گفت و گوی اختصاصی با مدال درباره دیدار امروز استقلال و پرسپولیس توضیحاتی را ارائه داد...


بازیکنان جوان استقلال برای دربی انگیزه دارند
محمد تقوی، پیشکسوت استقلال و کارشناس فوتبال در گفت و گوی اختصاصی با مدال در خصوص بازی امروز استقلال و پرسپولیس اظهار داشت: همیشه در فوتبال این قانون وجود دارد که یک بازی ملاک ارزیابی یک تیم نیست. ممکن است بازیکنان در یک بازی به دلیل انگیزه مضاعفی که وجود دارد، بازیکنان بیشتر از حد توان شان فوتبال بازی کنند، بیشتر بدوند و در فوتبال هم هر تیمی که بیشتر تلاش کند، ضریب موفقیت بیشتری دارد. در این بازی هم همین گونه است. با توجه به این که جوانان استقلال در این چند هفته نتیجه فوق العاده ای نگرفتند که البته من معتقدم چندان هم بد نبوده اند چرا که ساختن یک تیم با این همه تغییر زمان می برد، فکر می کنم این انگیزه در بین بازیکنان جوان استقلال به مراتب بیشتر از بازیکنان پرسپولیس است. البته نه این که پرسپولیسی ها انگیزه نداشته باشند، آن ها از فاکتور تجربه بهره می برند، بازیکنان شان در چندین دربی بازی کرده اند و با شرایط این بازی کاملا آشنا هستند و اگر در این بازی نتیجه نگیرند موفقیت هایشان زیر سوال می رود، اما من فکر می کنم استقلال می تواند در این بازی نتیجه بگیرد اما یک شرط دارد.

شرط موفقیت استقلال ساده بازی کردن است
تقوی در ادامه تاکید کرد: استقلال می تواند موفق شود به شرطی که ساده بازی کند. در این چند بازی که ما از استقلال دیدیم مهمترین موضوع سردرگمی بازیکنان استقلال در انتخاب یک تاکتیک مشخص از سمت کادرفنی بود.
کارشناس فوتبال ایران تاکید کرد: به هیچ عنوان قصد ندارم کادرفنی را زیر سوال ببرم. مطمئنا کادرفنی تفکراتی دارد که من همچنان اعتقاد دارم که این تفکرات به خوبی به بازیکنان منتقل نشده است. 

باید به بازیکنان آزادی عمل داده شود
کارشناس فوتبال ایران تاکید کرد که دربی متفاوت است و گفت: در دربی ممکن است این شرایط همچنان وجود داشته باشد اما یک تفاوت وجود دارد. از آن جا که دربی متفاوت است و بازیکنان سعی می کنند با انگیزه مضاعفی بازی کنند، من فکر می کنم که اگر یک مقدار آزادی عمل به بازیکنان داده شود و بیشتر از این که روی مسائل تاکتیکی توجه شود بر  روی مسائل روانی کار شود، البته تاکید می کنم نه فقط مسائل روانی به تنهایی، بلکه اعتماد بنفسی که در چارچوب تاکتیکی که بازیکنان توان اجرایی اش را داشته باشند، قرار بگیرد امکان موفقیت بیشتر خواهد بود.
محمد تقوی با تاکید بر ساده بازی کردن در بازی امروز تصریح کرد: اگر استقلال ساده بازی کند که از مهمترین مسائل فوتبال است و از مدارس فوتبال تا بالاترین سطح فوتبال همین یک، دو ساده انجام می شود تا به گل برسد، می تواند امروز موفق شود. متاسفانه استقلال مدتی است که از این موضوع دور شده است. فوتبال ساده به این صورت که مربی زیاد بازیکن را در چارچوب تاکتیکی مشخصی قرار ندهد خصوصا در زمان حمله، در زمان دفاع معتقدم باید تا جایی که می شود بازیکنان در تاکتیک دفاعی قرار بگیرند و اصول ابتدایی دفاعی را برقرار کنند، مطمئنا می تواند موفق شود.

کالدرون هم در مرحله آزمون و خطاست
محمد تقوی درخصوص تیم پرسپولیس در بازی امروز اظهار داشت: پرسپولیس هم در این چند هفته خوب نتیجه نگرفته است البته از لحاظ امتیازی خوب بوده است اما از لحاظ نمایش در زمین آن انتظاری که از پرسپولیس می رفت نبوده است که البته این موضوع کاملا طبیعی است چرا که یک مربی جدید بر روی نیمکت این تیم نشسته است و در مرحله آزمون و خطا است و می بینیم که زیاد بازیکنان را تعویض می کند تا بتواند ترکیب اصلی تیم خودش را پیدا کند.
تقوی در ادامه گفت: رفتار کالدرون در این چند هفته نشان داده که این مربی زیاد به دنبال آن نیست که همان تفکرات برانکو را دنبال کند و به دنبال تفکرات و فلسفه کاری خودش است و به همین دلیل می بینیم که تا جایی که می تواند در سیستمش تغییر ایجاد می کند تا به آن چه که می خواهد برسد که به نظر من کار درستی است.

نه استقلال به تکامل تاکتیکی رسیده و نه پرسپولیس
پیشکسوت استقلال با بیان این جمله که هر دوتیم فعلا نمایش ناقصی داشته اند گفت: نه استقلال هنوز به تکامل تاکتیکی رسیده است و نه پرسپولیس. به همین دلیل من می گویم هر تیمی که بتواند در بازی امروز استرس و فشار روانی را تبدیل به انگیزه بکند مطمئنا موفق خواهد شد.

آرامش رمز موفقیت در دربی
تقوی در ادامه گفت: در دربی ها 10 قانون وجود دارد که در بحث جداگانه ای درباره این 10 قانون صحبت خواهم کرد اما یکی از این قوانین این است که اگر شما بتوانید شرایط را به گونه ای برای بازیکنانت رقم بزنی که آرامش به آن ها تزریق شود قطعا تیمت موفق خواهد شد و در حال حاضر که شرایط دو تیم از لحاظ تاکتیکی چندان مناسب نیست و هیچکدام شرایط مطلوبی ندارند، نمی توانیم بگوییم که استقلال ضعیف تر است. پرسپولیس فقط نتایج بهتری نسبت به استقلال گرفته است وگرنه این تیم هم شرایط تاکتیکی خوبی ندارد.

اینترمیلان را نمی توان با استقلال مقایسه کرد
محمد تقوی درباره این موضوع که آیا تجربیات استراماچونی از دربی میلان می تواند در بازی امروز به او کمک کند یا نه، اظهار داشت: استراماچونی وقتی به اینترمیلان رفت، این تیم قهرمان اروپا بود و بعد از مورینیو جام های سه گانه را کسب کرده بود و یک ساختار قدرتمندی داشت. البته این موضوع در ابتدای کار بود و بعد از آن استراماچونی هرچه سعی کرد که تفکرات خودش را در این تیم جا بیاندازد به موفقیتی نرسید البته بازهم تاکید می کنم این که یک مربی در یک تیمی موفق نشود دلیلی بر عدم توانایی آن مربی نیست.
وی در ادامه گفت: من فکر می کنم  نمی توانیم اینترمیلان آن سال که قهرمان سه گانه شده بود را مقایسه کنیم بااستقلال. آن تیم ساختار بسیار خوب و محکمی داشت که این ساختار به هیچ عنوان با استقلال قابل مقایسه نیست.

گذشته می تواند درسی باشد برای آینده
پیشکسوت استقلال با بیان این جمله که هیچ وقت گذشته نمی تواند آینده را بسازی، ادامه داد: گذشته فقط می تواند درسی باشد برای آینده. این که یک مربی سه بازی را مثلا در فصل گذشته برده باشد، بتواند این بازی را هم ببرد. این موضوع زیاد نمی تواند روی موفقیت آقای استراماچونی در دربی امروز تاثیرگذار باشد.

هنوز آشنایی بین کادرفنی استقلال و بازیکنان به وجود نیامده است
پیشکسوت فوتبال ایران درباره این که استراماچونی هنوز نتوانسته تفکرات خودش را به تیم منتقل کند، گفت: این موضوع که برخی می گویند نبود مترجم یا دستیار ایرانی از دلایل این موضوع بوده اند درست است، اما خیلی موضوعات دیگر هم هست که می تواند تاثیرگذار باشد بر این که بازیکنان هنوز به تفکرات و فلسفه مربی شان آشنایی پیدا نکرده باشند اما مهمترین موضوع این است که یک مربی بتواند توانایی بازیکنانش را بشناسد و ببیند بازیکنانش در چه حدی هستند و بر مبنای آن به آن ها وظیفه تاکتیکی بدهد. شخصا فکر می کنم هنوز این آشنایی بین کادرفنی استقلال و بازیکنان به وجود نیامده است، یعنی نه مربیان هنوز می دانند که بازیکنان استقلال در چه لول فنی قرار دارند و بازیکنان هم هنوز نفهمیده اند که مربی از آن ها چه می خواهد.

تجربه دربی میلان با دربی تهران متفاوت است
وی در ادامه گفت: این که استراماچونی در دو، سه دربی مربیگری کرده و نباخته شاید بتواند به او کمک کند ولی نه به آن شکلی که تصور می شود چرا که ساختار تیم و بازیکنان متفاوت است ضمن این که بازیکن با مربی فرق دارد شاید این موضوع که تجربه دربی داشته باشی برای بازیکن مفید فایده باشد اما برای مربی خیلی تاثیرگذار نیست چرا که بازیکن فقط خودش و تفکراتش است اما مربی این تفکرات را باید برای 11 بازیکن پیاده کند. به همین دلیل من خیلی اعتقاد ندارم که این موضوع به استراماچونی کمک کند فقط این که جو خاص این بازی را می شناسد شاید بتواند برای او کمکی باشد.
همچنین که این موضوع به کالدرون هم می تواند در همین حد کمک کند چرا که او هم دربی های بزرگی را در عربستان تجربه کرده است.

شرایط برای دو تیم تقریبا مساوی است
تقوی در پایان گفت: پرسپولیس از لحاظ در اختیار داشتن بازیکنان با تجربه و نتیجه هایی که در سه هفته اول گرفته باوضاع بهتری دارد اما از لحاظ تاکتیکی هنوز دو تیم خیلی کار دارند.
به نظر من شرایط برای دو تیم تقریبا مساوی است و هر تیمی که بتواند از لحاظ روانی با این بازی کنار بیاید موفق خواهد شد
 

بیشتر بخوانید:

دربی یک بازی معمولی نیست/پیشکسوت استقلال: این بازی همیشه حساس است

تگ ها


باشگاه استقلال پیشکسوت استقلال کارشناس فوتبال محمد تقوی دربی 90 فوتبال