آرامش مالی در هندبال برقرار شده/ داشتن لژیونر تیغ دو لبه است

رئیس فدراسیون هندبال به تشریح فعلی تیم های ملی، استخدام مربی خارجی و شرایط باثبات مالی و اجرایی این فدراسیون پرداخت....

به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز دوشنبه طی مراسمی از اسپانسر تیم ملی هندبال جوانان در بخش دختران و لباس این تیم رونمایی شد. در حاشیه این جلسه که با حضور مسئولین این فدراسیون و مدیران هندبالی و رسانه‌ها برگزار شد، علیرضا پاکدل رئیس فدراسیون هندبال درباره وضعیت تیم‌های بانوان و تیم‌های ملی، بدهی‌ها و مشکلات این رشته و اقدامات صورت گرفته در یک سال اخیر گزارشی را ارائه کرد.

پاکدل در ابتدا با تشریح وضعیت هندبال بانوان گفت: در بخش بانوان با توجه به شرایط خاص هندبال کشورمان اگر بخواهیم منطقی برخورد کرده و فعالیت کنیم باید قبول کنیم در جمع ۵ تیم اول آسیا قرار نداریم. ما حتی با ۳ تیم اول نیز فاصله زیادی داریم. ازبکستان و استرالیا نیز ما را پشت سر گذاشته‌اند.

وی ادامه داد: سال گذشته مشکلات حوزه بانوان را بررسی کردیم و شورای راهبردی هندبال بانوان را تشکیل دادیم. در این نشست‌ها دلایل ناکامی‌ها و فاصله‌ها و راهکار رسیدن به شرایط بهتر را بررسی کردیم. همین طور بررسی کردیم که در صورت فراهم آمدن امکانات در چه بازه زمانی می‌توانیم به سطح خوبی برسیم. قرار شد به این سمت حرکت کنیم که در رده‌های پایه سرمایه‌گذاری شود و در مسائل آموزشی از حضور با تجربه‌ها استفاده شود.

وی با بیان اینکه بدهی‌های فدراسیون را پرداخت کرده‌ایم گفت: زمانی که به فدراسیون آمدیم بدهی‌هایی در حوزه‌های مختلف وجود داشت تلاش کردیم و بدهی‌های مالی فدراسیون به صورت کامل پرداخت شود. در این ۲۰ ماه آرامش مالی در فدراسیون برقرار شده است.

رئیس فدراسیون هندبال خاطرنشان کرد: ما برای تیم‌های ملی نیاز به حامی مالی داریم و تلاش کردیم تا حامیان مالی را در رده‌های ملی جذب کنیم. با توجه به سابقه حضور تیم اشتاد سازه در هندبال و بعد از برگزاری چند جلسه با مدیرعامل این باشگاه، پیشنهاداتی را در هندبال بانوان مطرح کردیم و در نهایت به یک نقطه مشترک رسیدیم. خوشبختانه باشگاه هم دعوت ما را پذیرفت و به توافق رسیدیم که اشتادسازه به عنوان حامی در کنار تیم جوانان دختر تا مسابقات قهرمانی جوانان آسیا حضور داشته باشد.

وی در ادامه پیرامون کادر فنی تیم هندبال جوانان نیز بیان کرد: کادر فنی جوانان تا دوشنبه آینده اعلام خواهد شد و پس از پایان مرحله بعدی لیگ اردوی جوانان در مشهد مقدس توسط تیم اشتاد سازه برگزار خواهد شد همین طور کادر فنی نوجوانان نیز به زودی مشخص خواهد شد.

رئیس فدراسیون هندبال ادامه داد: باید در یک بازه مشخص و منطقی پیش برویم و امیدوارم بتوانیم با این شرایط اردوها را تا مسابقات جوانان آسیا ادامه دهیم. اواخر تیر یا مرداد ماه سال آینده مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در بخش دختران برگزار می‌شود و باید بتوانیم تا آن زمان به شرایط خوبی برسیم.

وی به حضور باشگاه اشتاد سازه در کنار تیم ملی هندبال دختران و حمایت این تیم و حتی بررسی وضعیت مالی برای استخدام مربی خارجی هم اشاره کرد و گفت: صحبتی قبل از جلسه شد و آقای حسامی گفتند اگر شرایط مهیا باشد، با توجه به برنامه‌ها تلاش می‌کنند تا مربی خارجی برای تیم جوانان و باشگاه اشتاد سازه انتخاب کنند البته باید شرایط مالی را نیز بررسی کنند. در مسائل فنی فدراسیون نیز در کنار باشگاه کمک خواهد کرد تا گزینه‌ای انتخاب شود که به هندبال بانوان کمک کند. در کنار حضور مربیان خارجی باید دانش مربیان داخلی را هم بالا ببریم. در همین راستا چهار ۴ نفر از مربیان کشورمان آقایان حمید صادقی، مهدی رهبری، مسعود ظهرابی و علی مرادی و خانم قانع در کلاس B مربگیری بین المللی حضور داشتند.

رئیس فدراسیون هندبال با اشاره تفاهم نامه امضا شده با باشگاه‌ها برای همکاری با فدراسیون در برگزاری اردوهای تیم ملی و لیگ هم گفت: ما طی تفاهم‌نامه با باشگاه‌ها مواردی را بر عهده باشگاه‌ها گذاشتیم و فدراسیون هم یک سری تعهداتی در این راستا دارد. در قضیه تیم ملی جوانان، تیم ملی متعلق به کل کشور است و همه باید کنار هم به این تیم کمک کنند. هندبال نیاز به تصمیم مقطعی و زودگذر ندارد چرا که در مسیر هندبال بانوان و آقایان در آسیا عقب افتاده‌ایم. اینکه مقطعی فکر و تصمیم بگیریم شرایط همین می‌شود. یک نفر باید ریل گذاری کند و ریسک کند تا هندبال در مسیر درست قرار بگیرد. ما پشتوانه سازی نکردیم و نباید خود را گول بزنیم. در هندبال بانوان هدف ما نونهالان، نوجوانان و جوانان هستند و در همین راستا تیم نونهالان دختر را هم تشکیل خواهیم داد.

پاکدل ادامه داد: در این شرایط سخت کرونا به همت هیأت‌های استانی ۱۲ تا ۱۳ اردوی تیم ملی داشتیم‌. با مشخص شدن مربی خارجی و استخدام آن قطعاً مربی خارجی به سایر تیم‌ها هم کمک خواهد کرد. در کنار حضور مربی در تیم ملی کلاس‌های مربیگری هم برای ارتقا مربیان برگزار می‌کند.

وی در پایان در خصوص ناکامی‌های تیم مردان در سال قبل هم بیان کرد: بعد از سال ۲۰۱۵ که بازیکنان ما لژیونر شدند، هندبال ما به توفیق خاصی دست نیافت اول اینکه باید ببینیم بازیکنان ما در کدام تیم‌های اروپایی بازی می‌کنند، بعلاوه داشتن لژیونر یک تیغ دو لبه است. بحرین، عربستان، امارات، ژاپن و کره جنوبی یک لژیونر هم ندارند ولی نتایج بهتری می‌گیرند. بی‌ثباتی مدیریتی در هندبال و بحث‌های فنی را باید کنار بگذاریم، موضوع این است که لژیونرها را در کنار تیم ملی نداریم. با یک تیم در ایران تمرین می‌کنیم و با ترکیب دیگری در مسابقات شرکت می‌کنیم. متأسفانه ما در این سال‌ها پشتوانه سازی نکرده‌ایم. در همین راستا برای تیم بزرگسالان هم دنبال مربی خارجی هستیم. ۸ ماه است با یک مربی مذاکره کردیم و صحبت‌ها انجام شده تا از حضور وی در تیم ملی بهره ببریم.

رئیس فدراسیون هندبال همین طور در خصوص تأمین هزینه مربی خارجی هم با بیان اینکه ما تا به امروز از مربی داخلی استفاده کرده‌ایم، گفت: امسال که به ساحل آرامش رسیده‌ایم با فکر و برنامه پیش می‌رویم. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک و بخش خصوصی به کمک ما خواهند آمد و کاری نمی‌کنیم هندبال شرایط قبل را دوباره تجربه کند. ما تا سال گذشته ارز نیمایی دریافت می‌کردیم ولی دو ماه پیش گفتند که باید ارز آزاد بگیریم. بانک مرکزی باید با یک نگاه خاص و ویژه به ورزش توجه کند تا در بحث تأمین ارز دچار مشکل نشویم‌.

تگ ها


هندبال علیرضا پاکدل فدراسیون هندبال