آزمون؛ زوج رویایی یا جانشین پاتریک شیک

انتقال سردار آزمون، مهاجم تیم ملی ایران، به بایرلوزکون توجه بسیاری را به خود جلب کرده است....

به گزارش "ورزش سه"، انتقال آزمون به بایرلورکوزن یکی از جذاب‌ترین انتقال‌های پنجره نقل و انتقالات زمستانی بوندسلیگا بود.

بایرلورکوزن یک روز پیش از بسته شدن پنجره زمستانی موفق شد سردار آزمون را با مبلغ ۴.۴ میلیون دلار از باشگاه روسی زنیت سن پترزبورگ خریداری کند. این بازیکن ۲۷ ساله ایرانی پیش از این برای انتقال به لورکوزن در تابستان به توافق رسیده بود.

در مجموع این انتقالی عالی برای لورکوزن بود که توانست این مهاجم را با قیمتی بسیار پایین‌تر از ارزش ۲۷.۵ میلیون دلاری او در ترانسفرمارکت بخرد.

سیمون رولفس، مدیر ورزشی بایرلورکوزن، در بیانیه‌ای که از سوی این باشگاه منتشر شد گفت:« ما مفتخریم که اعلام کنیم این انتقال به انجام رسیده است. سردار آزمون یکی از گلزنان برتر فوتبال روسیه در سال‌های اخیر بوده است. او سه سال متوالی با زنیت قهرمان شدم، در لیگ قهرمانان حضور داشت و کلاس جهانی‌اش را در بالاترین سطح به نمایش گذاشت. خط حمله ما با حضور او کیفیت بیشتری پیدا می‌کند. سردار باعث می‌شود خط حمله ما غیرقابل پیش‌بینی‌تر و قدرتمندتر شود.»

آزمون بدون شک قدرت بیشتری را به خط حمله لورکوزن بخشیده و دست این تیم را برای انتخاب بازیکن باز می‌کند. این بازیکن ۲۷ ساله مدتی است که عملکرد درخشانی در روسیه داشته و در فوریه ۲۰۱۹ با قراردادی به ارزش ۱۳.۲ میلیون دلار از روبین کازان به زنیت پیوست.

این کازان بود که توانست این مهاجم را در ایران کشف کند که در آکادمی جوانان سپاهان توپ می‌زد. اما آزمون در روستوف توانست نامی برای خودش دست و پا کند و در ۷۷ بازی ۲۵ گل زده و شش پاس گل ارسال کند.

دو گل از این تعداد برابر بایرن مونیخ و اتلتیکو مادرید در حضور خاطره‌انگیز روستوف در لیگ قهرمانان فصل ۱۷-۲۰۱۶ به ثمر رسیدند.

روستوف در سال ۲۰۱۶ موفق شد این مهاجم را تنها با ۲.۵۳ میلیون دلار از روبین کازان خریداری کند. اما فوتبال روسیه همیشه چندان شرایط خوبی ندارد و روستوف هم مانند بسیاری از باشگاه‌های روس همیشه با مشکلات مالی درگیر بود و آزمون خواهان ترک این باشگاه شد.

در آن بازه زمانی، نام این بازیکن مرتبا در کنار تیم‌هایی از لیگ‌های معتبر اروپایی شنیده می‌شد و اخباری مبنی بر علاقه لیورپول، چند باشگاه ایتالیایی و حتی بروسیا دورتموند به او به گوش می‌رسید.

در عوض اتفاقی که رخ داد در واقع یک الگوی تکراری مالی از سوی باشگاه‌های دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود. تنها چند باشگاه حاص در این منطقه می‌توانند زمینه پیشرفت بازیکنان و فروش آنها در زمان درست را فراهم کنند.

بازیکنان هم اغلب نمی‌توانند انتقال درست را انتخاب کنند و اضافه شدن مدیربرنامه‌ها به این ترکیب تنها باعث می‌شود که شرایط بیش از پیش دشوار و پیچیده شود.

برای مثال، آزمون به اروپا نرفت و در عوض در سال ۲۰۱۷ به روبین کازان برگشت که بار دیگر شروع به خرج کردن بسیار کرده بود.

با این حال این ولخرجی‌ها هم بازه زمانی خاص خودش را داشت. روبین به عنوان یک باشگاه همیشه بین بسیار ثروتمند و بسیار فقیر در رفت و آمد بود. در نتیجه آزمون در سال ۲۰۱۹ به زنیت فروخته شد.

بیشتر بازیکنان با استعداد در روسیه در نهایت سر از زنیت در می‌آورند که می‌تواند دستمزدی را بدهد که گاهی دریافت آن در اروپا هم دشوار است و به همین دلیل بازیکنان علاقه‌ای به جدایی از آن ندارند.

همین تصور درباره آزمون هم وجود داشت اما این بازیکن ایرانی تصمیم گرفت به یکی از لیگ‌های معتبر اروپایی برود. باید دید که آیا این انتقال در بازه زمانی درستی صورت گرفته است یا خیر. آزمون دیگر یک استعداد به حساب نمی‌آید، بلکه در ۲۷ سالگی بازیکنی کهنه‌کار است.

این موضوع در عین حال می‌تواند یک ویژگی خوب باشد. لورکوزن بازیکنی را به خدمت گرفته که تجربه ارزشمندی در فراز و نشیب‌های دوران فوتبال حرفه‌ای خودش دارد.

اما آزمون چطور در این ترکیب سازگار خواهد شد؟ در نگاه اول، این بازیکن یک شماره ۹ تمام عیار است و لورکوزن در این پست از حضور پاتریک شیک بهره می‌برد که یکی از بهترین مهاجمان در فوتبال اروپا به حساب می‌آید.

اما نام شیک اخیرا بارها در کنار نام بروسیا دورتموند به گوش رسیده و احتمال دارد که او جانشین ارلینگ هالند در این تیم شود. آزمون ممکن است سرمایه‌گذاری‌ای برای آینده و جانشین احتمالی این ماشین گلزنی اهل چک باشد.

با این حال این دو بازیکن می‌توانند در کنار یکدیگر هم بازی کنند. هرچند آزمون اکثرا به عنوان تک مهاجم در سیستم ۳-۴-۳ به کار گرفته شده اما می‌تواند زوج خوبی را در کنار شیک تشکیل دهد. این بازیکن می‌تواند قدرت تاکتیکی بیشتری به تیم جراردو سیوانه ببخشد.

در واقع این مربی سوییسی پیش از این سیستم ۲-۴-۴ را به ۱-۳-۲-۴ ترجیح می‌داد که امسال توسط لورکوزن به کار گرفته می‌شود و حالا می‌تواند آزمون را به این سیستم اضافه کند.

منبع: فوربس

نویسنده: مانوئل وث

ترجمه: مژده لاریجانی

تگ ها


زنیت سنت پترزبورگ بایرلورکوزن سردار آزمون