آغاز حرفه‌ای شدن به معنای واقعی

فدراسیون فوتبال با تصویب قانونی، از لیگ نوزدهم مانع حضور تیم های بدهکار در مسابقات خواهد شد؛ حتی به قیمت یک رقمی شدن تعداد تیم ها قرار است این قانون اجرا شود ......

فدراسیون فوتبال با تصویب قانونی، از لیگ نوزدهم مانع حضور تیم های بدهکار در مسابقات خواهد شد؛ حتی به قیمت یک رقمی شدن تعداد تیم ها قرار است این قانون اجرا شود.

به گزارش مدال به نقل از  ایسنا، مسابقات باشگاهی ایران از سال ۱۳۸۰ لقب لیگ برتر را یدک می کشد و به نوعی آن فصل آغازگر فوتبال حرفه ای ایران بود اما باشگاه ها کارهایی را در برخلاف این موضوع انجام دادند تا امروز اکثر تیم های ایران از بدهی انباشته رنج ببرند چرا که حرفه ای شدن را در خرج بیشتر از دخل یافتند و به فکر پرداخت حق و حقوق بازیکنان و مربیان خود نبودند. کمتر مربی و بازیکنی در ایران وجود دارد که مبلغ قرارداد خود را کامل دریافت کرده باشد. بیشترین بدهی هم در این میان مربوط به استقلال و پرسپولیس است که اولی حدود ۱۲۰ میلیارد تومان و دومی ۲۲۰ میلیارد تومان بدهکارند.

در فصول گذشته بارها فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ ضرب الاجلی را برای پرداخت این بدهی ها تعیین کردند اما هر بار به بهانه های مختلف نتوانستند این احکام را اجرا کنند تا خیال تیم ها هم از بابت عملی نشدن این احکام راحت باشد اما این بار AFC وارد عمل شده که تیم های بدهکار را نقره داغ کند تا بلکه بازیکنان و مربیان به حق و حقوق خود برسند و باشگاه ها هم در راه قانونمندتر شدن قدم بردارند.

ضرب الاجل AFC برای پرداخت تمام بدهی ها به افراد حقیقی و حقوقی و مالیاتی، اکثر تیم ها را به تکاپو انداخته که به روشی بدهی خود را تسویه کنند. فدراسیون فوتبال ایران هم که مدت ها است به دنبال اجرای لیگ حرفه ای به معانی واقعی کلمه است، از فصل گذشته از راه تبلیغات محیطی بخشی از بدهی باشگاه ها به بازیکنان شان را پرداخت می کند تا رفته رفته این بدهی به صفر برسد.

حالا مدیران فوتبال ایران به دنبال راهکار جدی تری برای حل و فصل همیشگی این موضوع هستند. مهدی تاج و همکارانش قصد دارند، از لیگ نوزدهم اجازه حضور هیچ تیم بدهکاری در مسابقات را ندهند و این ضرب الاجل هم به زودی به باشگاه ها ابلاغ خواهد شد به طوری که اگر تعداد تیم های بدون بدهی کمتر از ۱۰ تیم هم باشد، مسابقات را با همین تعداد تیم برگزار خواهند کرد.

اکنون نه تنها فدراسیون قصد دارد به لیگ ایران سر و سامانی بدهد، بلکه به دنبال حفظ سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا هم است. هنوز مشخص نیست در فصل پیش رو از بین تیم های پرسپولیس، استقلال، نفت تهران و تراکتورسازی کدام یک موفق به اخذ مجوز حرفه ای خواهند شد چرا که در حال حاضر هیچ کدام شان پولی برای پرداخت بدهی های هنگفت شان ندارند و بازیکنان هم از بس در این سال ها به حقوق شان نرسیدند، حاضر به کوتاه آمدن نیستند.

مهلت دو ساله به باشگاه های بدهکار فرصتی است تا آنها به روش های مختلف این بدهی ها را پرداخت کنند و همین طور فرصت به تیم های حرفه ای برسد تا در لیگ برتر بازی کنند. حرفه ای شدن لیگ برتر قطعا در پرداخت بدهی ها خلاصه نمی شود و آنها با دقت در عقد قراردادها و تامین منابع مالی می توانند از نظر سخت افزاری هم بهبود یابند.

بدون شک اجرای این قانون، مستلزم جدیت فدراسیون است. حتی هوادران سرخابی های پایتخت هم باید از این طرح استقبال کنند تا مدیران تیمشان هم خودشان را متعهد به اجرای این قانون بدانند، در صورتی هم که توجهی به این حکم نداشتند، از لیگ برتر کنار گذاشته شوند.

باید دید دو سال بعد که مهلت فدراسیون فوتبال به پایان می رسد، کدام یک از دو طرف این حکم - فدراسیون و باشگاه ها - موفق می شوند حرف خود را به کرسی بنشانند؟

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال