آغاز ماراتن «توپ و تور و سبد» بدون مدعی/ تلاش ۱۶ تیم برای یک جام

لیگ برتر بسکتبال درحالی از فردا وارد فصل جدید می‌شود که به خاطر پاندمی کرونا و شرایط ویژه پیش‌بینی شده، تیم‌های مدعی بعضا رقابت دورادوری با یکدیگر و برای دستیابی به قهرمانی فصل خواهند داشت....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، بعد از گذشت بیش از هشت ماه از آخرین دیدارهای لیگ برتری برگزار شده در بسکتبال کشور قرار است فصل جدید این رقابت‌ها از فردا پنجشنبه آغاز شود. این در حالی است که پرونده فصل گذشته این رقابت‌ها به خاطر شیوع و فراگیری ویروس کرونا بدون برگزاری دیدارهای پلی آف و مشخص شدن قهرمان بسته شد بنابراین فصل جدید این رقابت‌ها بدون مدعی عنوان قهرمانی آغاز می‌شود اگرچه در میان ۱۶ تیم شرکت کننده، هستند تیم‌هایی که چهره‌ای مدعی برای شرکت در این دوره ماراتن توپ و تور و سبد به خود گرفته‌اند تا عنوان قهرمانی در مسابقاتی که به خاطر بحران جهانی کرونا برای نخستین بار متفاوت از همیشه برگزار می‌شود را از آن خود کنند.

شیوه برگزاری لیگ ۹۹ بسکتبال از این جهت متفاوت شده که برخلاف گذشته، تیم‌های شرکت کننده در دو گروه دیدارهای مقدماتی خود را آغاز می‌کنند ضمن اینکه به خاطر رعایت پروتکل‌های کرونایی این دیدارها به صورت متمرکز در تهران برگزار می‌شود.

گروه بندی ۱۶ تیم لیگ برتری
از میان ۱۶ تیمی که برای حضور در این فصل مسابقات بسکتبال لیگ برتر اعلام آمادگی کردند به جز مس رفسنجان، آفتاب زاگرس اهواز، جوانان ۲۰۲۰ و آینده سازان تهران که برای نخستین بار حضور در این سطح رقابت‌ها با تجربه می‌کنند، سایر تیم‌ها با حداقل تجربه یک دوره حضور در لیگ برتر آماده شرکت در فصل جدید این رقابت‌ها شده‌اند.

مجموع این تیم‌ها در دو گروه دیدارهای مقدماتی خود را به صورت متمرکز برگزار می‌کنند. گروه بندی تیم‌ها به این شرح است:

گروه الف: شهرداری گرگان، نفت آبادان، آویژه صنعت مشهد، اکسون تهران، رعد پدافند هوایی مشهد، شورا و شهرداری قزوین، آفتاب زاگرس اهواز، مس رفسنجان
گروه ب: شیمیدر قم، مهرام تهران، شهرداری بندرعباس، ذوب آهن اصفهان، مس کرمان، کوچین آمل (جوانان ۲۰۲۰)، آینده سازان تهران، نیروی زمینی

رقابت دورا دور مدعیان
اگرچه لیگ برتر بسکتبال در سال جاری به جهت نیمه تمام ماندن فصل گذشته این رقابت‌ها مدعی قهرمانی ندارد اما هستند تیم‌هایی که برای دستیابی این عنوان دورخیز کرده‌اند مانند نفت آبادان که دو سال پیش در مجموع چهار دیدار فینال برابر شهرداری گرگان عنوان قهرمانی لیگ ۹۷ را از آن خود کرد و به عنوان مدعی قهرمانی در فصل گذشته مسابقات هم شرکت داشت.

این تیم اگرچه اجازه جذب بازیکن خارجی ندارد اما با داشتن مهره‌هایی همچون محمد حسن زاده، آرن داودی، رسول مظفری، امیر صدیقی، اشکان خلیل نژاد و حامد سهراب نژاد و با هدایت دوباره حماد صامری امسال هم جزو مدعیان به حساب می‌آید که در گروه اول رقیبانی مانند شهرداری گرگان دارد.

گرگانی‌ها که دو سال پیش در رقابت نزدیک با نفت از دستیابی به عنوان قهرمانی بازماندند سال گذشته دیدارهای مقدماتی را با صدرنشینی به پایان رساندند و به این واسطه مدعی اصلی در کسب عنوان قهرمانی به حساب می‌آمدند اما کرونا مانع آنها در ادامه پیشروی برای رسیدن سکوی اول شد. همین مسئله در حضور دوباره شهرداری گرگان در لیگ برتر ابهاماتی ایجاد کرد اگرچه در نهایت این تیم نه تنها وارد مسابقات شد بلکه با حفظ مهران شاهین طبع در راس کادر فنی و جذب محمد جمشیدی به عنوان بمب نقل و انتقالات خود را در صف مدعیان هم قرار داد.

تمدید قرارداد بازیکنانی مانند نوید رضایی فر، روزبه ارغوان و کیوان ریاعی در کنار جذب سینا واحدی و اشکان جعفری دیگر اقداماتی است که شهرداری گرگان برای این فصل مسابقات و دستیابی به قهرمانی آن انجام داده است.

در گروه اول مسابقات لیگ برتر، آویژه صنعت مشهد و اکسون تهران را هم می‌توان جزو تیم‌هایی به حساب آورد که با حساب و کتاب آماده این فصل مسابقات شده‌اند. مشهدی‌ها با هدایت سرجان ایونویچ و جذب دو بازیکن صربستانی مهیان دیدارهای خود شده‌اند و اکسون هم با سرمربیگری البرز آب کناری و تکیه به کورین هنری، بازیکن آمریکایی که سال گذشته در ترکیب تیم مشهدی بود برای مسابقات دورخیز کرده است.

در گروه اول مسابقات لیگ برتر، مس رفسنجان با مربی گمنام آماده حضور در رقابت‌ها شده اما حضور نفراتی مانند اصغر کاردوست، محمدرضا خالقی فر، سعید محمدی و وحید اسلامی در ترکیب این تیم نشان می هد که رفسنجانی‌ها حریف دست و پا بسته‌ای نخواهند بود.

با حضور این تیم‌ها، دیدارهای گروه اول مسابقات لیگ برتر بسکتبال سخت‌تر و نزدیک تر از گروه دوم دنبال خواهد شد. گروهی که در آن مهرام جزو مدعیان اصلی به حساب می‌آید. مهرام که سابقه چند دوره قهرمانی در ایران و حتی آسیا را دارد سال گذشته هم قهرمانی نیم فصل لیگ برتر را از آن خود کرد. این تیم امسال هم با در اختیار داشتن همزمان صمدنیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی، محمد اوجاقی، آرمان زنگنه، میثم میرزایی و حامد حسین زاده در صف مدعیان گروه خود قرار دارد.

شیمیدر از رقیبان مهرام در گروه دوم مسابقات به حساب می‌آید که با هدایت مصطفی هاشمی - سرمربی فصل گذشته مهرام- و بازیکنانی مانند مهراد آتشی، ارسلان کاظمی، عماد سلمانی، «کلوین آمایو» گارد راس کانادایی با قامت ۱۹۳ سانتی متر و «ایلوی وارگاس» سانتر ۲۱۲ سانتی متری و اهل دومنیکن آماده شده تا حق خود را از لیگ امسال بگیرد.

فرزاد کوهیان و شاگردانش در تیم ذوب آهن هم در ردیف مدعیان گروه دوم لیگ برتر بسکتبال هستند. کوهیان که سال گذشته با پتروشیمی دیدارهای رو به جلویی در لیگ برتر داشت امسال با فرید اصلانی، سجاد مشایخی، محمد ترابی، محمد یوسف وند و وحید دلیرزهان آماده رقابت در کنار دیگر مدعیان شده است.

بدین ترتیب مدعیان فصل جدید رقابت‌های بسکتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به خاطر گروه بندی انجام شده، رقابت دورا دوری با یکدیگر در مرحله مقدماتی خواهند داشت تا در مرحله پلی آف بتوانند این رقابت‌ها را نزدیک تر و سخت‌تر دنبال کنند.

اعلام برنامه مسابقات
به گزارش خبرنگار مهر، به دلیل برگزاری پنجره دوم رقابت‌های انتخابی کاپ آسیا و حضور تیم ملی در این رقابت‌ها، دیدارهای لیگ برتر تا ۲۳ آبان ماه دنبال خواهد شد و بعد از آن با وقفه دو هفته‌ای مواجه خواهد شد. طی این مدت تیم‌های شرکت کننده در مسابقات دیدارهای هفته‌های اول و دوم خود را به صورت متمرکز در تهران برگزار می‌کنند. برنامه این دیدارها به این شرح است:

گروه اول مسابقات

پنجشنبه ۱۵ آبان ماه
* شهرداری گرگان – مس رفسنجان
* نفت آبادان – آفتاب زاگرس اهواز

جمعه ۱۶ آبان ماه
* آفتاب زاگرس اهواز – شهرداری گرگان
مس رفسنجان – نفت آبادان

شنبه ۱۷ آبان ماه
*آویژه صنعت مشهد – شورا و شهرداری قزوین
* اکسون تهران – رعد پدافند هوایی مشهد

یکشنبه ۱۸ آبان ماه
* آویژه صنعت مشهد – اکسون تهران
* شورا و شهرداری قزوین – رعد پدافند هوایی مشهد

گروه دوم مسابقات

دوشنبه ۱۹ آبان ماه
* شیمیدر قم – نیروی زمینی
مهرام تهران – آینده‌سازان تهران


سه‌شنبه ۲۰ آبان ماه
* آینده‌سازان تهران – شیمیدر قم
* نیروی زمینی – مهرام تهران

چهارشنبه ۲۱ آبان ماه
* شهرداری بندرعباس – جوانان ۲۰۲۰
* ذوب‌آهن اصفهان – مس کرمان

پنجشنبه ۲۲ آبان ماه
* شهرداری بندرعباس – ذوب‌آهن اصفهان
* جوانان ۲۰۲۰ – مس کرمان

بیشتر بخوانید:

پیروزی سیچوآن با دبل دبل حامد

صعود روستوک به رده دوم با یخچالی

 

 

تگ ها


لیگ برتر بسکتبال شهرداری گرگان تیم مهرام ویروس کرونا بسکتبال