آقای فراموشکار

اندر حکایت صحبت های بهانه جویانه علیرضا منصوریان یک پیشکسوت به شهروند می گوید به ادبیات ......

اندر حکایت صحبت های بهانه جویانه علیرضا منصوریان

یک پیشکسوت به «شهروند» می گوید به ادبیات سرمربی استقلال اشکال وارد است

به گزارش مدال به نقل از شهروند|  رونمایی از گران قیمت ترین و پرستاره ترین استقلال نه تنها برای هواداران رضایت بخش نبود بلکه اردوی آبی ها را با حاشیه های عجیبی درگیر کرد. اگرچه شکست مقابل صنعت نفت، نخستین باخت استقلال در شروع لیگ بوده اما بیشتر از هر چیز واکنش های عجیب سرمربی این تیم که کم طاقت تر از همیشه شده سوژه مربوط به آبی پوشان پایتخت است.
منصوریان فراموشکار
«لعنت به گذشته ای که فراموش می شود.» این جمله کلیدی ترین عبارت مصاحبه علیرضا منصوریان در کنفرانس مطبوعاتی بعد از شکست تیمش در نخستین هفته لیگ برتر است. او درحالی به محرومیت بازیکنانش به دلیل حاضر نشدن در اردوی تیم امید معترض است که فراموش کرده وقتی خودش سرمربی تیم امید بود از فدراسیون درخواست کرد با باشگاه هایی که به تیم ملی بازیکن نمی دهند به صورت چکشی برخورد کند. البته منصوریان در زمان حضور در تیم امید با محرومیت بازیکنان مخالف و خواستار جریمه سنگین و برخورد با باشگاه ها بود اما انگار فراموشش شده که خودش برای گرفتن بازیکنان موردنظرش تا چه حد به باشگاه ها اصرار می کرد و آنها را تحت فشار قرار می داد. او درحالی از نقض قوانین حرف می زند که تیمش براساس بند ٨٣ آیین نامه انضباطی محروم شده: «به تاج گفتم با قوانین عجیب و غریب خود به قوانین فیفا توهین کردید. یک سری از خبرنگاران از قوانین فیفا آگاهی دارند و نوشتند که غیرقانونی بازیکنان ما را محروم کردند. به تاج گفتم کار قانونی انجام دهید، صحبتی نمی کنم، ما تابع قوانین فیفا و فدراسیون هستیم.»
بی طاقت و عصبانی تر از همیشه
منصوریان کم طاقتی که بعد از نخستین شکست تیمش در نخستین دیدار لیگ روبه روی خبرنگاران متعصب آبادانی نشست، با جملاتی پر از طعنه و کنایه سعی در توجیه عملکرد ضعیف استقلال داشت. از میان بازیکنان محروم استقلال تنها مهران نورافکن مهره ثابت و تاثیرگذار است اما ظاهرا منصوریان که نمی توانست کنترل عصبانیت خود را به دست بگیرد، ترجیح داد به جای توضیح دادن درباره شکست تیمش و عملکرد بیش از حد ضعیف استقلال به تمام ارکان فوتبال بتازد. محرومیت بازیکنان امید استقلال بهترین حربه برای سرمربی جوان و زیرک این تیم بود تا به جای این که توجیه کند چرا تیمش از اجرای ساده ترین حرکات فوتبالی عاجز بود به زمین و زمان لعنت بفرستد و با جملاتی عجیب که آدرس های غلط به هواداران استقلال می داد خودش را از هر تقصیری مبرا کند. او با لعنت فرستادن به فراموشی گذشته و بی سوادی، در تمام مدت کنفرانس به مدیران فدراسیون و کمیته انضباطی تاخت تا عصبانی ترین ورژن منصوریان در تاریخ فوتبال ایران را به نمایش بگذارد. بخشی از حرف های او را بخوانید: «کمیته انضباطی هیچ اهمیتی به درخواست ما نداد. نمی دانم باید راه قوانین بین المللی را برویم یا راه قوانین فدراسیون را؟ به تاج گفتم اگر جایی بروید بگویند بازیکن را محروم کردید، به شما می خندند. گفتم اگر ما نامه به فیفا بزنیم، تعلیق می شوید.» ظاهرا امسال با منصوریانی بی طاقت تر از همیشه مواجهیم که از همین ابتدای فصل با استرس و اضطراب زیادی که دارد صندلی خود را لرزان تر از همیشه کرده است.
شکوه از دیکتاتوری
عجیب ترین بخش حرف های منصوریان که حتی در کانال های غیرورزشی تلگرامی هم بازخوردهای زیادی داشت، شکوه او از دیکتاتوری است. منصوریان بعد از باخت تیمش درحالی از حاکم بودن جو دیکتاتوری در فوتبال ایران گله کرد که در حرف هایش تندترین انتقادات را از فدراسیون و کمیته انضباطی مطرح کرده بود. او در این باره گفت: «لعنت به قوانین فوتبال که در مملکت ما رعایت نمی شود. نمی دانم محمد رضا ساکت می داند استقلال نیمی از هواداران فوتبال را دارد یا نه. کار قانونی کرده بودیم و تصورمان این بود که قانونی با ما برخورد شود. مملکت ما این همه شهید داده که آزادی بیان باشد، اما اسیر دیکتاتوری شدیم.» با این حساب مشخص نیست منظور منصوریان از دیکتاتوری چیست و او با وجود این که تمام حرف هایش را به تندترین شکل ممکن بیان کرده چرا از نبود آزادی بیان گله دارد؟
ورژن جدید سرمربی استقلال
منصوریان همیشه شخصیتی منعطف داشته و حتی با مخالفانش هم در ظاهر برخوردهای خوبی دارد. این که او چرا به دلیل وقوع یک شکست خارج از خانه آن هم در هوای ٦٠درجه آبادان این طور به فدراسیون و مدیران رده بالایش تاخته موضوعی عجیب است. او درحالی فدراسیون را مقصر شکست تیمش دانست که بازیکنان گران قیمت او حتی یک موقعیت گل هم روی دروازه نفت ایجاد نکردند. البته پیش بینی عصبانیت منصوریان بعد از شکست مقابل نفت آبادان کار سختی نبود اما این که او چرا این طور بی محابا با واژه هایی عجیب و خارج از ادبیات فوتبال به همه تاخته جای تعجب دارد. شاید هم با چنین سرآغازی از منصوریان باید منتظر ورژن جدید از سرمربی جدید آبی ها باشیم که برای به خطر افتادن منفعت خود و تیمش وارد تندترین جنگ های کلامی شود. قطعا عصبانیت های شدید منصوریان و اضطرابش روی بازیکنان استقلال هم می تواند تأثیر منفی داشته باشد که باید به بهترین شکل از طرف خود او کنترل شود.
فرزامی: ادبیات منصوریان اشکال دارد
حسین فرزامی، پیشکسوت قدیمی استقلال درباره اتفاقات کنفرانس مطبوعاتی منصوریان به «شهروند» می گوید: «به اعتقاد من حرف های سرمربی استقلال کاملا درست بود و او حق داشت که از فدراسیون فوتبال انتقاد کند اما از آنجایی که وی فاقد اطلاعات عمومی است و نمی تواند از جملات به خوبی استفاده کند حرف هایش را به شکل خوبی مطرح نکرد. منصوریان می توانست با جملات و کلمات مناسب اقدامات فدراسیون و کمیته انضباطی را زیر سوال ببرد اما استفاده از جملات عامیانه باعث شد به جای این که تصمیم و اقدام نادرست دیگران زیر سوال برود حالا همه درباره حرف های منصوریان قضاوت کنند.» وی درباره محرومیت بازیکنان استقلال می گوید: «فدراسیون باید نسبت به همه تیم ها بی طرف باشد و قانون را برای همه یکسان اجرا کند. تا وقتی که لیگ زیر نظر فدراسیون برگزار شود این مشکلات وجود دارد. ضمن این که حضور فردی مثل محمدرضا ساکت باعث برخی مشکلات در فدراسیون می شود. فدراسیون و کمیته انضباطی در محروم کردن بازیکنان استقلال اشتباه کردند و حق نداشتند این کار را در حق استقلال کنند چون تصمیم آنها قانونی نبوده و از حیطه وظایفشان خارج است. با این حال، سرمربی استقلال هم باید بیشتر آرامش خود را حفظ کند و استرس این بازی را به بقیه دیدارهای استقلال وارد نکند.»

 

تگ ها


اخبار روز استقلال فوتبال