آلیو سیسه جذابتر و موفق‌تر از برونو متسو

تیم ملی سنگال در حالی موفق شد با هدایت یکی از ستاره‌های سابقش به قهرمانی آفریقا برسد که این موفقیت برایش رویایی دوردست بود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، این تصویری ماندگار برای همیشه است: خلیلو فادیگا با خوشحالی آلیو سیسه را در آغوش گرفته که موفق شده اولین جام قهرمانی را برای سنگال به ارمغان بیاورد. این لحظه بسیار مقدسی است. 


سیسه در مارس ۲۰۱۵ هدایت سنگال را برعهده گرفت، بارها مورد انتقاد بود، به سخره گرفته شد و اعتراض‌های بسیاری به انتخاب‌های تاکتیکی او به گوش می‌رسید. اما این مدافع سابق پی اس جی همیشه با ایده‌ها و نظرات خودش پیش رفت. 


اولین قهرمانی سنگال در جام ملت‌های آفریقا انتقام کوچکی برای این مربی بود. او امروز می‌تواند در کنار حسن شحتا، قهرمان سه دوره این مسابقات با مصر (۲۰۰۶،۲۰۰۸ و ۲۰۱۰)، استفن کشی با نیجریه در سال ۲۰۱۳، جامل بلمدی در سال ۲۰۱۹ بنشیند... آنها معدود مربیان آفریقایی هستند که موفق به فتح این جام در این قاره شده‌اند. 


 سیسه در جایگاهی موفق به کسب قهرمانی شد که پیش از این هیچ یک از «جادوگران سفید پوست» موفق نشده بودند. برونو متسو، گای استفان، هنری کسپرچک یا آلن ژیرس هیچکدام نتوانستند سنگال را به قله افتخار آفریقا برسانند. این کاری است که این مربی که در ۲۴ ماس ۴۶ ساله خواهد شد انجام داد. 


وقتی سیسه هدایت سنگال را برعهده گرفت، توانست منابع ذهنی لازم برای انگیزه دادن به کشوری را پیدا کند که بار دیگر در اولین دوره جام ملت‌های آفریقا با حضور آلن ژیرس ناموفق ظاهر شده بود.


فوتبال سنگال در شرایط بحرانی قرار داشت. او توانست کالیدو کولیبالی را متقاعد کند که پیراهن تیم ملی این کشور را به تن کند. او در اولین حضورش در جام ملت‌های آفریقا توانست سنگال را از مرحله اول عبور دهد و این اتفاق برای اولین پس از سال ۲۰۰۶ رخ می‌داد! 


هرچند این تیم در مرحله یک چهارم توسط کامرون در ضربات پنالتی از دور مسابقات حذف شد، حریفی که در نهایت توانست جام قهرمانی را بالای سر ببرد. 


سنگال تحت هدایت سیسه برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۲ توانست به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه راه پیدا کند اما شیرهای او در همان دور اول حذف شدند 


در جام ملت‌های آفریقای ۲۰۱۹ مصر که دومین حضور او در این رقابت‌ها به حساب می‌آمد، سیسه توانست به فینال برسد اما با یک گل برابر الجزایر شکست خورد. 


او با قرار گرفتن برابر بورکینا فاسو در رقابت‌های امسال در کامرون در واقع توانسته بود سنگال را برای دو دوره پیاپی به مرحله نیمه نهایی برساند و در نهایت این آمار را به دو فینال پیاپی ارتقا داد. 


سیسه در تاریخ ششم فوریه توانست رکورد جذابی را به ثبت برساند. تیم این مربی از زمان شکست در فینال جام ملت‌های آفریقای ۲۰۱۹ تا به حال در هیچ دیدار رسمی‌ای شکست نخورده است. 


او روز یکشنبه این هفته توانست انتقامش را از کسانی که مدام در حال اعتراض به او و بدگویی از سیستم او بودند بگیرد. 
منبع: Quotidien

تگ ها


تیم ملی سنگال فوتبال جهان فوتبال