آمار و نکات جالب از دل دیدار تاریخی رئال مادرید و آژاکس

دیدار دو تیم رئال مادرید و آژاکس دیداری تاریخی بود...

دیدار دو تیم رئال مادرید و آژاکس دیداری تاریخی بود

امشب در کمال شگفتی قهرمان سه دوره اخیر مسابقات از گردونه بازی‌ها کنار رفت.

به گزارش مدال، در جریان دور برگشت از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، آژاکس موفق شد با نتیجه 4-1 در زمین رئال مادرید پیروز شود، تا در مجموع با نتیجه 5-3 راهی مرحله یک چهارم نهایی شود.

آژاکس با حذف رئال مادرید موفق شد دست به کار بزرگی زند، جایی که پس از 3 سال و 9 ماه و 20 روز، لوس بلانکوس را از گردونه رقابت های لیگ قهرمانان اروپا حذف کرد. آخرین بار 1392 روز پیش یوونتوس موفق شده بود که در مرحله نیمه نهایی فصل 2014/15، رئال مادرید را از دور مسابقات کنار زند.

نکات جالب توجه دیگر نیز به شرح ذیل است:

- رئال مادرید برای اولین بار در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا، بعد از پیروزی در خانه حریف در دور رفت مسابقات، از گردونه مسابقات کنار می رود.
- رئال مادرید به اولین تیم تاریخ لیگ قهرمانان اروپا بدل می شود که پس از برد 2-1 در زمین حریف در دور رفت مسابقات، در دور برگشت از دور مسابقات کنار می رود. پیش از این تمامی هشت تیمی که در دور رفت با نتیجه 2-1 در زمین حریفان پیروز شده بودند، موفق به صعود به مرحله بعدی شده بودند.
- در حالی که پیش از فصل جاری، رئال مادرید هیچ گاه در استادیوم سانتیاگو برنابئو با اختلاف سه گل در لیگ قهرمانان اروپا مغلوب حریفان نشده بود، در دو دیدار اخیر خانگی اش در این مسابقات با نتایج 3-0 و 4-1 مغلوب زسکا مسکو و آژاکس شده است.
- رئال مادرید برای ششمین بار در فصل جاری با اختلاف سه گل مغلوب حریفان می شود. در مقابل سویا (3-0)، بارسلونا (5-1)، ایبار (3-0)، زسکا مسکو (0-3)، بارسلونا (0-3) و آژاکس (1-4) لوس بلانکوس با اختلاف سه گل مغلوب حریفان شده است. اولین و آخرین فصلی که چنین اتفاقی برای رئال مادرید رخ داده بود به فصل 1950/51 بر می گردد.
- آژاکس پس از 22 سال موفق شد در یک دور مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا، در مجموع دو دیدار با اختلاف گل برنده شود. در سال 1997 این تیم موفق شده بود با نتیجه 4-3 اتلتیکو مادرید را در مرحله یک چهارم نهایی شکست دهد و در فصل جاری نیز با نتیجه 5-3 رئال مادرید را از دور مسابقات کنار زد.
- رئال مادرید برای اولین بار پس از 9 فصل از صعود به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا بازماند. در هشت فصل گذشته این تیم چهار بار قهرمان شده بود و چهار بار نیز در مرحله نیمه نهایی از دور مسابقات حذف شده بود.
- آژاکس برای اولین بار از فصل 1995/96 موفق به شکست رئال مادرید شد؛ آخرین فصلی که آژاکس راهی فینال لیگ قهرمانان اروپا نیز شده بود.
- آژاکس برای اولین بار از آوریل 1995 موفق به زدن حداقل 4 گل در یک مسابقه حذفی لیگ قهرمانان اروپا می شود. در آن سال آژاکس با نتیجه 5-2 موفق به شکست بایرن مونیخ شده بود.
- آژاکس به دومین تیم پس از یوونتوس بدل شد که سه بار در استادیوم سانتیاگو برنابئو در لیگ قهرمانان اروپا پیروز می شود.