آنالیز برد هوشمندانه تیم ملی برابر قطر

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با شناخت کامل از نقاط ضعف تیم ملی قطر و درس گرفتن از شکست پرسپولیس مچ فوساتی را خواباند ......

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با شناخت کامل از نقاط ضعف تیم ملی قطر و درس گرفتن از شکست پرسپولیس مچ فوساتی را خواباند.
به گزارش مدال به نقل از"ورزش سه"، تیم ملی ایران در یکی از تاکتیکی ترین و منظم ترین نمایش های خود در دوران حضور کی روش سه امتیاز حیاتی را دوحه کسب کرد تا حالا مسیر روسیه هموارتر از گذشته باشد. با آنالیز و بررسی بازی حساب شده تیم ملی برابر قطر در دوحه با ورزش سه همراه باشید:
درس های کی روش از شکست پرسپولیس
بهترین کار کارلوس کیروش در چند ماهه اخیر این بود که به جای ادامه لفاظی های خسته کننده بلیط دوحه را زودتر از تیمش گرفت و بازی پرسپولیس الریان را از نزدیک دید.هرچند به طور کلی المان های بازی پرسپولیس با تیم ملی در نقاط کلیدی متفاوت هستند ولی این بازی چندین درس مهم برای کیروش داشت: او فهمید وقتی بازیکن سومی بتواند به دو گانه مخوف تاباتا-سوریا اضافه بشود با بازی در عمق سوریا و کیفیت جایگیری تاباتا در پشت او هر بازیکن آسیایی من جمله یکی از مهترین مهره های دفاعی تیمش یعنی جلال حسینی به دردسر خواهد افتاد. کاری که تیم الریان با بازیکن اسپانیایی سمت چپ خود، گارسیا مرتبا انجام داد و به گل هم رسید.هرچند دفاع چپ تیم ملی قطر در حد آن بازیکن اسپانیایی نبود ولی همین مدل می توانست در بازی برابر قطر تعیین کننده باشد.
حربه های کی روش برای مهار قطر
کیروش با چند تدبیر اساسی تاباتا که اتفاقا امروز از شانس ما فرم خوبی هم نداشت را به کل از بازی خارج کرد و نهایتا باعث تعویض وی توسط فوساتی شد:
انتخاب غفوری به جای رضاییان و شرح وظایف عالی عزت اللهی برای ماندن در سمت راست میانی ایران برای زدن توپهای بلند اول و کمک به غفوری برای پرس دفاع چپ تکنیکی قطر اولین حربه کی روش بود.
استفاده از ٤بازیکن تهاجمی جوان با انرژی بالا برای پرس شدید مدافعان قطر در زمین خودی به همراه نقش ویژه جهانبخش برای پرس بازیکن میانی قطر که کلید انتقال توپ به تاباتا بود دومین حربه سرمربی تیم ملی برای مهار قطری ها بود.
تاباتای سرگردان هر وقت سعی میکرد با نفوذ به چپ در فضای رو به روی محمدی صاحب توپ شود، حاج صفی با یارگیری نفر به نفر نفس او را می گرفت تا تغییر پست حاج صفی سومین تدبیر کی روش برای کنترل مغز متفکر قطری ها باشد.
بازگرداندن اعتماد به نفس کلید بازی بود
درس بعدی کی روش و البته بازیکنانی مانند طارمی، امیری و بیرانوند که با پیراهن پرسپولیس بازی برابر تیم های قطری را تجربه کرده بودند، آشنایی با فوتبال مالکانه و البته ریسکی قطری ها بود. آن بازی باعث شد سربه هوایی بازیکنی مانند مسلمان در هافبک های کیروش دیده نشود و طارمی و امیری و سایر بازیکن های فاز تهاجمی برای پایبندی به کارهای کانالیزه شده تمرینی در فاز حمله به جای بازی بداهه کاملا برای بازی با تیمی مانند قطر توجیه بشوند. تجربه ای که دقیقا امروز برای جهانبخش اتفاق نیافتاده بود و این بازیکن با اعتماد به نفس زیادی که داشت روی به استفاده از پاس های ریسکی آورد که نتیجه آن لو رفتن توپ بود. بیرانوند هم با شعاع حرکتی سوریا بهتر اشنا شد و با کار ویژه ای که کیروش در اردوی تیم ملی انجام داد اعتماد به نفس سابق را به دست آورد. اعتماد به نفس شکننده ای که با ماجراهایی تهدید دعوت نشدن به تیم ملی،باخت دربی و متلک های فردوسی پور حین گزارش بازی الوحده و باخت جلوی الریان ویران شده به نظر میرسید حالا به بیرانوند بازگردانده شد که این کار خوب کادرفنی تیم ملی واقعا قابل تقدیر است.
کی روش بازی را دو تکه کرد
 و درس آخر کیروش از بازی تیم برانکو ایده دو تکه کردن بازی بود. کاری که تیم برانکو در ١٥ دقیقه اول و آخر نیمه اول بازی با الریان انجام داد و چندین موقعیت خلق کرد .منظور از دو تکه کردن بازی یعنی انتقال سریع و مستقیم دفاع به حمله با پاس های بلند و بعد تکیه به برتری فردی مهاجمانی مثل طارمی و امیری به دفاع های کند و کم توان قطری مخصوصا در بازی هوایی بود. اگر لادروپ شانس این را داشت که با دفاع خارجی (بازیکن اسپانیایی)این ضعف رو بپوشاند و دائم از طارمی توپ گیری کند، فوساتی چنین بختی نداشت و مجبور بود از بازیکنهایی مثل شماره ١٣ خودش استفاده کند.کیروش خیلی هوشیارانه این تدبیر برانکو را به روز کرد و با گذاشتن انصاری فرد سرزن وطارمی کنار آزمون و اضافه شدن های مرگبارجهانبخش عملا کاری کرد که هر بار مدافعینش زیر توپ میزدند تا خطر در زمین قطر ایجاد شود. ضمن اینکه با تحلیل خوب فردی قطر توسط کادر فنی بازیکن شماره ١٣قطر هدف اصلی توپ های بلند قرار گرفته بود؛ به سبک سرویس زدن های والیبال روی دست بازیکنهایی که در دریافت توپ مشکل دارند .این بازیکن بارها مجبور به اشتباه شد.البته کیروش خودش هم با تجربه بازی رفت می دانست که فشار فردی به این دفاع نتیجه خواهد داد و در واقع کل نیمه اول را با تاکتیک ١٠دقیقه آخر بازی رفت، پرس کرد.
طبیعتا آن پرس سنگین قابل ادامه در سراسر نیمه دوم نبود. این بار کیروش درست با تدبیر پاس در عمق و فرار طارمی و ازمون تیمش را مهیای استفاده از تک اشتباهای هافبکهای قطری که در طول بازی ریسک بیشتری هم میکردند کرد و گلی کاملا مشابه گل پرسپولیس به الریان را مشاهده کردیم.در اکثر صحنه های نیمه دوم به محض اینکه هافبک های ما صاحب توپ می شدند منتظر فرارهای مرگبار در عمق طارمی و ازمون بودند و پاس گلی که بدون معطلی ارسال شد گواه همین نگرش کیروش در نیمه دوم بود.

تگ ها


فوتبال