نگاهی به مدعیان لالیگا؛ جنون والورده، غرور زیدان، شگفتی اتلتیکو

نگاهی به شانس‌های قهرمانی این فصل لالیگا و بررسی ترکیب احتمالی سه مدعی؛ رئال مادرید، بارسلونا، اتلتیکومادرید...

 

رئال‌مادرید / زوال یک امپراتوری

بازگشت زیدان به رئال‌مادرید با توصیفاتی شبیه این تعریف‌شدنی است؛ غرور امپراتور، نابودی یک دوران طلایی و ...  . اگر از تمام هواداران رئال‌مادرید در فصل گذشته می‌پرسیدید مشکل اصلی این تیم کجاست، احتمالا همه با قاطعیتی مثال‌زدنی در جواب می‌گفتند؛ مدافعان و هافبک‌های باشگاه. اما کافی است نگاهی به ترکیب احتمالی رئال مادرید و عکس زیر بیندازید؛ کروس، مودریچ و کاسمیرو همان هافبک‌های فصل پیش دوباره وارد زمین خواهند شد و اتفاق بدتر این است که هیچ گزینه‌ای هم از روی نیمکت تهدیدشان نمی‌کند. هیچ‌کس نمی‌داند در ذهن زیدان چه می‌گذرد؛ تنها جایگزین روی نیمکت برای این سه بازیکن، ایسکوست. آن هم در شرایطی که سرمربی فرانسوی دنی سبایوس و مارکوس یورنته را آزاد گذاشت تا از باشگاه بروند. اوضاع در خط‌دفاع از این هم بدتر است و اشتباهات سریالی مارسلو، اوردیوزولا، واران و راموس در مسابقات پیش‌فصل باشگاه را نابود کرد. در چنین اوضاعی رئال تنها به تقویت خط حمله‌اش توجه کرده و با جذب آزار و لوکا یوویچ، حالا 9بازیکن هجومی و تنها سه جای خالی دارد. اوضاع در مادرید هیچ تعریفی ندارد و زیدان این را بهتر از هر کس دیگری می‌داند.

 

اتلتیکومادرید / آماده خلق شگفتی

بزرگترین امتیاز منفی تیم سیمونه طی چندفصل اخیر میانگین سنی بالای تیم بود و باشگاه در تابستان تصمیم گرفت فلیپه لوئیز، دیگو گودین و خوان فران را به درهای خروج هدایت کند تا روخی بلانکوس جوانگرایی کند. هرچند نقل وانتقالات تابستان برای باشگاهی که گریزمان را از دست بدهد و نتواند لوکاس هرناندز را به عنوان یکی از بهترین مدافعان چپ دنیا حفظ کند، می‌تواند جهنمی باشد، اما مسابقات پیش‌فصل نشان داد دیگو سیمونه با چه درایتی بازیکنان موردنظر و جدیدش را جذب کرده تا کیفیت فنی تیم دچار افت نشود. ژوائو فلیکس جایگزین گریزمان شد، کوین تریپیر جالی خالی خوان فران را پر خواهد کرد و مارکوس یورنته و هرمسو و لودی هم سد دفاعی تیم‌ سیمونه را تقویت خواهند کرد. شاید تنها نکته نگران‌کننده نداشتن نیمکت‌نشینان مطمئن در بخش هجومی باشد. جایی که دست‌های سیمونه برای در زمان مصدومیت موراتا یا کاستا به شدت خالی خواهد بود.

 

بارسلونا / جنون ادامه‌دار والورده؟

آخرین جملات ارنستو والورده بعد از قهرمانی در جام خوان گمپر این بود: «تیم نیاز به تقویت شدن در خط میانی را احساس می‌کند.» نگاهی به عکس پایین بیندازید. بارسا 7گزینه جذاب در خط میانی دارد و والورده هنوز احساس نیاز می‌کند. اما خط دفاع تیم باسابقه مصدومیت‌های بلندمدت اومتیتی و بی‌تجربگی بازیکنی مانند تودیبو، تنها دوگزینه قابل اتکا را برای یک فصل طولانی دارد. در شرایطی که فصل گذشته ناتوانی یوردی آلبا در انجام وظایف دفاعی بارسلونا را در آنفیلد، او را مقصر اول فاجعه حذف از لیگ قهرمانان کرد، اما والورده تنها یک نیمکت‌نشین بی‌توقع – فیرپو – را به تیم اضافه کرده است. بارسلونای والورده فرسنگ‌ها دورتر از فلسفه همیشگی بارسلونا بازی می‌کند و چیزی که او را نخواستنی می‌کند، این است؛ سبک متفاوت والورده به نتایج خوب ختم نشده است. بزرگترین برنامه بارسلونای والورده برای مشکلات خط دفاعی، سردرگمی در خط میانی و تقویت خط‌حمله این است؛ حضور مسی در زمین و غیب کردن تمام مشکلات. هرچند فرنکی دی‌یونگ و گریزمان خریدهای جذاب تابستانی کاتالان‌ها کیفیت خوبی به تیم اضافه خواهند کرد.

تگ ها


یادداشت یادداشت‌های اختصاصی اتلتیکو مادرید رئال مادرید بارسلونا لالیگا فوتبال