آنتوان گریزمان؛ شازده کوچولو دنیای فوتبال

یادداشتی درباره گریزمان که با پیوستن به بارسلونا فصل جدید زندگی حرفه ایش را آغاز کرده است....

آنتوان گریزمان؛ شازده کوچولو دنیای فوتبال

۵۶ سال پس از نوشتن شاهکار آنتوان دوسنت اگزوپری که ایده‌اش بر اثر فرود هواپیمای شخصی‌اش در صحرای آفریقا (به دلیل ناکامی در شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون) به ذهن او رسیده بود، شازده کوچولوی دنیای فوتبال به دنیا آمد.
اشتباه نکنید! امروز سالروز تولد گریزی نیست اما می‌تواند روز تولد دوباره یا آغاز راهی جدید برای او باشد. گریزمان زندگی‌اش را بر مبنای جمله معروف نویسنده بزرگ که شاید پدر مادرش به همین دلیل نام او را آنتوان نامیدند قرار داد: «زندگی‌ات را به رویایت تبدیل کن و رویا را به واقعیت».
پدربزرگ گریزی او را به سمت فوتبال سوق داد. شازده کوچولو مانند نامش از جثه کوچکی برخوردار بود و بیشتر آکادمی‌ها او را نمی‌خواستند. اریک اولهت (از مدیران فعلی اتلتیکو) او را کشف کرد تا گریزی به UFM بپیوندد و برای اولین بار لباس «آبی و اناری» بپوشد اما چه کسی می‌دانست سال‌ها بعد «آبی و اناری» پوشان اورجینال دنیای فوتبال برای او سر و دست می‌شکنند؟
اگر رونالدو برای تمرینات بدنی بیشتر و ضربات ایستگاهی در زمین چمن می‌ماند، گریزی هم در زمین چمن برای تمرین بیشتر می‌ماند؛ اسطوره او بکهام بود و تمام ظاهرش تقلید از این هافبک انگلیسی بود اما حضورش خارج از ساعات مقرر در زمین تمرین، برای تمرین دروازه‌بانی بود نه ضربات ایستگاهی. شازده کوچولو برای او لقب مناسبی بود زیرا با دیگر بازیکنان فرق داشت. از یک سرزمین دیگر آمده بود. نه... مانند مسی فرازمینی نبود. اما با دیگران فرق داشت.

آنتوان گریزمان؛ شازده کوچولو دنیای فوتبال

فصل اول زندگی او البته سال‌ها بعد در سوسیه‌داد رقم خورد. جایی که با همراه زندگی‌اش، یک روانشناس کودک آشنا شد تا هارمونی زندگی‌اش شکل بگیرد. شازده کوچولویی با چهره کودکانه و شادی‌های گلی انرژیک که بعضا از روی بازی‌های کامپیوتری تقلید شده، با اریک چوپرانا ازدواج کرد. شخصی که هیچ‌کجا اطلاعات زیادی از او وجود ندارد چون علاقه‌ای به شهرت ندارد. برعکس آنتوان که پس از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۸ آن‌قدر محبوب شد که خانواده‌ای در فرانسه نام فرزندشان را گریزمان-امباپه بگذارند!
روزی که او حاضر نشد در اردوی تیم ملی فرانسه، بازیکنان را برای تشویق واران همراهی کند مشخص بود مقصد نهایی او برخلاف بیشتر اتلتیکویی‌ها که ابایی از پیوستن به رقیب ندارند، بارسا خواهد بود نه رئال. حالا او دوباره لباس بلوگرانا را برتن می‌کند. در میان کسانی که از روز اول به دلیل مستندش، به دلیل مصاحبه‌هایش یا به دلیل فایل صوتی پخش شده توسط سردبیر آاس که در آن از علاقه به رئال گفته بود شمشیر را برایش از رو بسته بودند اما صداقتی که از چهره کودکانه‌اش همچنان مشخص است، باعث شد تا حتی سرسخت‌ترین و متعصب‌ترین لاماسیایی‌ها هم او را در جمع خود بپذیرند.
حالا او می‌درخشد و گل می‌زند. سیاره ب۶۱۲ را فراموش کن شازده کوچولو! تو در دنیای دیگری قرار داری! همین‌جا بمان! شاخه گل رز تو در نیوکمپ قرار دارد! 

آنتوان گریزمان؛ شازده کوچولو دنیای فوتبال

بیشتر ببینید:

گل‌های گریزمان برای بارسا + واکنش مسی/ ویدیو

تگ ها


یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی زندگی شخصی بازیکنان فوتبال آنتوان گریزمان بارسلونا لالیگا فوتبال