آیا با سرمربی جدید تیم جوانان موافقید؟

فدراسیون فوتبال بدون اینکه نام پرویز مظلومی را به عنوان سرمربی تیم جوانان اعلام کند نام ۲۵ بازیکن را برای حضور در اردوی آماده سازی تیم اعلام کرد!...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، اولین اردوی آماده سازی تیم جوانان به منظور حضور در بازی های جام ملت ها و انتخابی جام جهانی کمتر از سه ماه تا شروع بازی ها برگزار می شود؛ چرا که اولین بازی تیم جوانان ۲۳ مهر در برابر ازبکستان در تاشکند خواهد بود. این بدین معنی است که تیم جوانان زمان زیادی از زمان آماده سازی را از دست داده است. نه تنها به خاطر کرونا؛ به این خاطر که تیم های لیگ برتری از دو ماه قبل تمرینات آماده سازی خود را شروع و ۵ بازی هم در دوران پسا کرونا انجام داده اند. به این خاطر که کمیته فنی درگیر انتخاب سرمربی برای تیم جوانان بود. 

بعد از استعفای سیروس پورموسوی سرمربی سابق تیم جوانان که اکنون راهی پارس جنوبی شده هیچ تلاشی برای انصراف او از این تصمیم انجام نشد؛ مربی ای که حاضر شده بود به خاطر تیم ملی با دستمزد اندکی نسبت دستمزدش در تیم های باشگاهی هدایت تیم جوانان را بر عهده بگیرد و با اقتدار به همراه تیم جوانان از مرحله مقدماتی عبور کرد. تیم او ۹ گل به تیم های امارات – قرقیزستان و نپال زد بدون اینکه گلی دریافت کند. سیروس پورموسوی در جایی اشاره کرده طی ماه های حضور در تیم جوانان حتی یک ماه هم دستمزد به او پرداخت نشد! و حتی بعد از مقدماتی جام ملت ها اقدامی برای تمدید قرارداد او صورت نگرفت و همین ها در نهایت منجر به استعفای او شد. هر چند بارها و بارها در مصاحبه اش اعلام کرد به خاطر کم توجهی به برنامه های آماده سازی تیم از سمت خود استعفاء کرد نه مشکلات مالی. چون اگر بحث مسایل مالی بود اصلا هدایت تیم جوانان را برعهده نمی گرفت؛ این ها در حالی بود که ۲ میلیون دلار نقد از دستمزد مارک ویلموتس به او پرداخت شد. در شرایطی که پاداش ۲۲ میلیون تومانی به بازیکنان تیم ملی فوتسال بانوان آنهم به خاطر قهرمانی در جام ملت ها بعد از دو سال و اندی پرداخت نمی شود مسکوت ماندن دستمزد مربی تیم ملی جوانان چیز عجیبی نیست. 

در ادامه تصمیم کمیته فنی مبنی بر انتخاب سهراب بختیاری زاده از سوی هیات رییسه فدراسیون فوتبال وتو شد! آنهم سهرابی که در سال های اخیر با دستیاری در لیگ برتر و سرمربیگری در لیگ یک و حضور در کادر فنی تیم امید در مسیر کسب تجربه قرار گرفته بود. وقتی انتخاب سهراب بختیاری زاده به عنوان سرمربی تیم امید وتو شد تصور بر این بود که مربی بهتری قرار است برای تیم جوانان انتخاب شود. ابتدا صحبت از مربیانی چون اکبر محمدی – امیر حسین پیروانی و عباس چمنیان بود که هر سه گزینه برای هدایت تیم جوانان قابل درک بودند. اکبر محمدی دو بار به همراه تیم نوجوانان و جوانان حضور در جام ملت ها را تجربه کرده بود و شاگردانی چون سردار آزمون – علیرضا جهانبخش – روزیه چشمی و ... را تحویل فوتبال کشور داده بود. امیر حسین پیروانی به همراه تیم جوانان در جام ملت ها سوم شد و بعد از ۱۶ سال ایران را به جام جهانی برد و در جام جهانی بعد از ۴۰ سال پیروزی را برای جوانان ایرانی به ارمغان آورد. و عباس چمنیان که بعد از دومی در جام ملت ها در جام جهانی به همراه نوجوانان ایرانی درخشید و با شکست تیم هایی چون آلمان به مرحله یک چهارم نهایی بازی ها صعود کرد. 

اما هیچ یک از این ها گزینه نبودند! در نهایت پرویز مظلومی به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان برگزیده شد. مربی ای که با وجود حضور در تیم های لیگ برتری از جمله استقلال کار در چنین فضایی را تجربه نکرده است و به زعم خیلی از کارشناسان بدترین انتخاب ممکن برای تیم جوانان بود. شاید کمیته فنی و در راس آن فدراسیون فوتبال به خاطر زمان زیادی که در مسیر آماده سازی تیم جوانان از دست دادند نیت دارند با این انتخاب اسمی ناکامی احتمالی را پوشش دهند و فردا سینه ستبر کنند که سرمربی استقلال را برای تیم جوانان برگزیدند و آنها دلیل ناکامی نیستند. 

یک واقعیت تلخ و تاریک هم وجود دارد؛ میزان دستمزدی که فدراسیون فوتبال برای مربیان تیم های پایه در نظر می گیرد آنقدر پایین است که کمتر مربی خوبی حاضر به کار در این رده سنی می شود. اگر به یاد داشته باشید برای تیم امید با مربیان زیادی از جمله یحیی گل محمدی صحبت شد اما هیچ یک از آنها حاضر نشدند هدایت تیم امید را برعهده بگیرند. در حالی که پول برای مربی خارجی تا دلتان بخواهد وجود دارد و فدراسیون فوتبال اگر شده قرض هم کند دستمزد مربی خارجی را به گزاف و به زمان مقرر پرداخت می کند.

جام جهانی جوانان مهمترین مسابقاتی است که فیفا بعد از جام جهانی بزرگسالان برگزار می کند و بدون شک حضور جوانان ایرانی در این تورنمنت آنقدر سودمند است که فدراسیون فوتبال توجه بیشتری به این تیم داشته باشد. به خصوص که در جام جهانی جوانان استعدادیاب های باشگاه های مطرح اروپایی دور هم جمع می شوند و بازیکنان تیم ها را رصد می کنند. اما به صراحت باید گفت پرداخت به تیم های پایه همان طور که در خیلی از باشگاه های ما کمرنگ است در فدراسیون فوتبال هم این چنین است؛ ابتدا تیم ملی در اولویت است و اگر بودجه ای باقی ماند به دیگر تیم ها از جمله جوانان توجه می شود. در حالی که در کشورهای توسعه یافته به تیم های پایه توجه زیادی می کنند چرا که فوتبالی می تواند به سر منزل مقصود برسد که زیر ساخت هایش درست باشد و استعدادهای خوبی را برای آینده پرورش دهد؛ به این دلیل: فوتبال مدام در حال تغییر نسل است. 

نظر شما در این باره چیست؟ آیا با انتخاب پرویز مظلومی به عنوان سرمربی تیم جوانان موافق هستید؟ آیا او به صرف مربیگری در استقلال می تواند تیم جوانان را به جام جهانی رهنمون کند؟ نظرات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

واکنش محصص به انتقادها از انتخاب مظلومی به عنوان سرمربی جوانان

دستیاران مظلومی در تیم ملی جوانان مشخص شدند

 

 

تگ ها


پرویز مظلومی جوانان فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال