آیا پتانسیل تجاری مسی می تواند هزینه های پاریسن ژرمن را جبران کند؟

در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که لیونل مسی تا چه حد می تواند برای باشگاه پاریسن ژرمن سود آور باشد؟...

برت هارتمن، که پیش از این مغز متفکر استراتژی تجاری پاریسن ژرمن در ایالات متحده بود، تاثیرات اولیه ی شهرت این باشگاه فرانسوی در ایالات متحده رو یادآوری می کند.

او می گوید:"در تابستان 2018، ما پتانسیل تجاری باشگاه را ارزیابی کردیم و مواردی را مدنظر قرار دادیم که مثلا در شهر منهتن فروشگاه لباس تیم پی اس جی وجود ندارد. در آن زمان، تیموتی وه آ را داشتیم، که نماینده تیم ملی مردان آمریکا بود. البته که با وجود او شانسی برای موفقیت داشتیم. اما حالا با وجود مسی این شانس افزایش پیدا کرده."

در همان بدو ورود مسی به پاریسن ژرمن، این باشگاه در وضعیتی قرار گرفت که می تونست تمام هزینه های خود را جبران کند. برخی منابع اذعان دارند که این امر به دلیل پتانسیل تجاری بالای این بازیکن است. اوایل سال جاری خوان لاپورتا نیز جملاتی را بیان کرد که تایید همین ماجرا بود.

او گفت: "مسی بیش از آنچه رقم درآمدش نشان می دهد، به دست می آورد." لاپورتا در ادامه به بررسی های باشگاه درباره عایدی مسی اشاره کرد:" نه تنها مسی حدود یک سوم باشگاه بارسلونا پول به دست می آورد، بلکه اسپانسرها نیز به دنبال جذب لئو هستند."

ناصر الخلیفی هم در کنفرانسی اعلام کرد " مردم اگه درباره اعداد و ارقامی که مسی می تواند برای باشگاه به ارمغان بیاورد خبردار شوند، شوکه خواهند شد." باشگاه با مشاهده تاثیرات مسی هم درزمین فوتبال و هم در خارج از آن تلاش دارد تا جای ممکن او را در پاریس حفظ کند.

درباره ارقام دقیق سود تجاری مسی اختلاف هایی وجود دارد اما سایت athletic در مذاکرات اعلام کرد که مسی قرار است حداقل 25 میلیون یورو بابت هر فصل و 25 میلیون یورو بابت بندهای اضافه دریافت کند.

پس از این قرارداد منابع پاریسی اعلام کردند طبق توافق نهایی مبلغ بند های اضافه بیش از رقم اعلام شده است. اما هزینه ی کلی قرارداد همان مبلغ مشخص شده است.

به احتمال خیلی زیاد سرمایه گذاری کلی به طرز قابل توجهی بیش از 100 میلیون پوند خواهد بود. البته اگر باشگاه بخواهد مسی را در سال سوم هم حفظ کند، این رقم خیلی بیشتر خواهد بود.

طرفداران تیم های رقیب یا ژورنالیست های بی طرف، به ادعاهای اولیه ی پی اس جی به دید شک و تردید نگاه کردند. باشگاه هایی که تحت نظارت یوفا بازی می کنند باید قوانین فیر پلی مالی فیفا را رعایت کنند و این یعنی برای هزینه های خود محدودیت هایی دارند. شرکت Qatar Sports Investment (QSI) صاحب این باشگاه پاریسی است و هزینه های سرسام آور این شرکت که مورد تایید دولت هم هست، باعث شده مقامات مسئول در فوتبال اروپا تحقیقات دقیقی درباره آن انجام دهند.

در توییتر، صفحه ی @SwissRamble حساب ها و امور مالی باشگاه های فوتبال را با جزئیات دقیق بررسی می کند. بسیاری افراد تاکید دارند که باشگاه پی اس جی هزینه های هنگفتی دارد.

این حساب توییتری مشخص کرده که میزان دستمزد پاریسن ژرمن (414میلیون یورو) از مهم ترین رقیب آن در فرانسه یعنی باشگاه لیون در فصل 20-2019 سه برابر بیشتر بود. آنها اعلام کردند که باشگاه پاریسن ژرمن از لحاظ رقم دستمزد، رتبه دوم را پس ازبارسلونا دارد.

البته با انتقال مسی از بارسلونا به مقصد این باشگاه پاریسی، آنها را از این لحاظ به صدر جدول می آورد. اما چند نکته درباره هزینه های باشگاه حائز اهمیت است.

هزینه ی ناخالص انتقال بازیکنان در پاریسن ژرمن به مدت سه سال تا فصل 20-2019 560 میلیون یورو (بر اساس گزارشات درج شده) بود، این مبلغ در بین تیم های اروپایی رتبه ی هشتم را داشت و تقریبا نصف هزینه ناخالص بارسلونا (960 میلیون یورو) بود.

باشگاه های چلسی (758 میلیون یورو)، منچسترسیتی (678 میلیون یورو) و منچستریونایتد (604 میلیون یورو) نیز از این لحاظ از این باشگاه پاریسی بالاتر بودند.

هزینه ی خالص پی اس جی در آن دوران (242 میلیون یورو) پاریسی ها را در بین باشگاه های اروپایی در رتبه یازدهم قرار داد. هر دوباشگاه شهر منچستر با هزینه ی خالص بیش از 430 میلیون یورو بالاتر از پاریسی ها قرار گرفتند. حتی لیورپول با هزینه ی 252 میلیون یورو هم در وضعیت بهتری قرار داشت.

علاوه بر آن، بخش اعظمی از هزینه های انتقال در این باشگاه صرف انتقال 220 میلیون یورویی نیمار در سال 2017 و انتقال 180 میلیون یورویی امباپه در تابستان همان سال شد.

ضمن آن که نیمار در اوایل سال جاری قرارداد جدیدی را امضا کرد که به موجب آن تا پایان فصل 25-2024، 44 میلیون یورو در اقساط 11 میلیون یورویی در هر فصل به این بازیکن پرداخت می شود.

به امباپه هم به موجب قراردادی که در تابستان سال بعد به پایان می رسد، تا پایان این فصل 36 میلیون یوروی دیگر باید پرداخت شود.

باوجودیکه مبلغ انتقال نیمار در دوره طولانی تری پرداخت می شود، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که قرارداد جدید طولانی مدت این بازیکن برزیلی، در سال بیش از 30 میلیون یورو نصیب او می کند.   

پاریسن ژرمن با آزاد کردن بازیکنانی چون کاوانی و تیاگو سیلوا، که به انتقال رایگان سرخیو راموس، جانلوئیجی دوناروما، وینالدوم و مسی در تابستان امسال کمک کرده است، مبلغ دستمزد های خود را به میزان قابل توجهی کاهش داد. البته هرگونه اختلاف نظر بر سر این موضوع که پی اس جی از قانون FFP طبعیت می کند باید پایان یابد. پاریسن ژرمن در مذاکرات ادامه دارش با رئال مادرید بر سر انتقال امباپه باید موفق عمل کند. آخرین پیشنهاد مادرید 180 میلیون یورو بود که پی اس جی می تواند با این مبلغ، باقی مانده بدهی خود به موناکو را پرداخت کند. همچنان مذاکرات بین دو باشگاه ادامه دارد.

با این وجود ، منتقدان استدلال می کنند که پس از یک سالی که جهان با پاندمی کرونا دست و پنجه نرم کرد، پاریسن ژرمن خسارت 125 میلیون یورویی پیش از پرداخت مالیات را گزارش داد. این خسارت را به ضررهای فاجعه بار حق پخش در فرانسه هم اضافه کنید، به طبع این اتفاقات توانایی مالی این باشگاه کاهش پیدا می کند.

در حال حاضر، محاسبات سوئیس رامبل (Swiss Ramble)  تخمین می زند که PSG از قانون FFP طبعیت می کند، حتی اگر به دلایل ذکر شده، امباپه را حفظ کنند. در ضمن باشگاه به نسبت رقبایش در سوپر لیگ بدهی کمتری دارد و به دلیل فروش بازیکن سود هنگفتی به جیب پاریسی ها می رود.  

با این اوصاف FFP مسئله ای نیست که بخواهد در سال های آینده برای پی اس جی مشکلی ایجاد کند. در واقع در دوره پاندمی کرونا، یوفا شرایط را کمی برای باشگاه ها ساده کرده و از افراد ثروتمند دعوت کرده به باشگاه ها سرمایه تزریق کنند. البته این نهاد اروپایی کنترل مالی باشگاه ها را هم مد نظر قرار داده است.

محتمل ترین نتیجه آنگونه که شواهد نشون می دهد، تعیین سقف هزینه است که انتظار می رود تا 70 درصد باشد. اما برای آن باشگاه های که بیش از حد هزینه می کنند، مالیات سنگین تعیین می شود (این همان قانونی است که در میجر لیگ بیسبال اروپا تعیین شده است).

علاوه بر آن، رئیس پی اس جی یعنی ناصر الخلیفی یکی از بزرگ ترین ذی نفعان لغزش در فوتبال اروپا در سال 2021 بوده. تصمیم او در رد کردن سوپرلیگ باعث افزایش اعتبارش در فوتبال اروپا شد. زمانی که رئیس یوونتوس آندره آنیلی به اصطلاح به یوفا پشت کرد و به سمت سوپرلیگ رفت، از سوی باشگاه های مختلف در اروپا به الخلیفی درخواست داده شد تا ریاست این سازمان را بر عهده بگیرد.

 اما سوال اصلی این است که پی اس جی تا کجا می تواند انتظار داشته باشد که از طریق بازیکن جدیدش سودهای تجاری به باشگاه تزریق کند؟

اولین قدم این است که یکی از شایعاتی که در فضای اینترنت منتشر شد را باور نکنیم. آن شایعه چه بود؟ اینکه باشگاه موفق شد در عرض چند روز از پیوستن مسی، 830 هزار پیراهن بفروش برساند. این حقیقت ندارد. درواقع باشگاه با احتساب 4 کیت مختلف در فصل های گذشته، یک میلیون پیراهن به فروش رساند. فابین آلگره رئیس بخش مارکتینگ این باشگاه نیز گفت: " ما جادوگر نیستیم."

با این تفاسیر، پیراهن های مسی  در عرض یک ساعت طی فروش آنلاین به اتمام رسید و باشگاه پاریسن ژرمن پیش بینی می کند که فروش کلی 10 الی 20 درصد افزایش پیدا می کند. اما واقعیت این است که معمولا فروش پیراهن گردش مالی آنچنانی ای برای باشگاه ندارد.

غالبا یک باشگاه باید حجم کیت های فروخته شده را به حدی برساند تا بتواند حق امتیاز را دریافت کند. به عنوان مثال در یک باشگاه لیگ برتری، تولید کننده ی کیت پیش از کسب امتیاز این رقم را به 45 میلیون رساند!

قرارداد باشگاه پاریسن ژرمن با برند نایکی ارزشی معادل 80 میلیون یورو به طور سالانه دارد و تا سال 2023 ادامه دارد. اسپانسر کیت باشگاه گروه Accor است. این قرارداد ارزش سالانه ای معادل 50 میلیون یورو دارد و در سال 2022 به پایان می رسد اما دوطرف می توانند برای تمدید سه سال دیگر با یکدیگر مذاکره کنند.

در وبسایت باشگاه پی اس جی، 11 اسپانسر برتر فهرست شده است که 6 تای آن ها مالک قطری دارند.شرکت مخابراتی Ooredoo هم جزء این حامیان است که در واقع اسپانسر زمین تمرین باشگاه است. بانک ملی قطر، هواپیمایی قطر و تلویزیون قطری beIN نیز اسپانسری این باشگاه پاریس را بر عهده دارند.  

سایت اتلتیک مطلع شده که پاریسن ژرمن در بدو ورود مسی به این باشگاه گفت گوهای مفصلی با شرکایش داشته تا درباره قراردادهای تازه به دلیل وجود این بازیکن، مذاکراتی صورت گیرد.

منابع نزدیک باشگاه ادعا می کنند پاریسن ژرمن همین حالا از طریق توکن طرفداران در سایت Socios 15میلیون یورو به دست آورده. پی اس جی فرصت های NFT را هم در نظر دارد و به دنبال سرمایه گذاری بیشتر در eSports است. این در حالی است که هارتمن پیشنهاد می دهد این باشگاه باید به دنبال برگزاری فستیوال ها وبرنامه های مختلف باشد که فضای بیشتری را برای اسپانسرینگ فراهم می کند.

زمانی که کریستیانو رونالدو به یوونتوس پیوست ، سود حاصل از تبلیغات و اسپانسرینگ باشگاه  43 میلیون یورو افزایش یافت و حالا پی اس جی هم به دنبال دستاوردهای مشابهی است.

جولی فر نادال مدیر مسئول JFN Sport است. وبسایتی که درزمینه مشاوره مارکتینگ ورزشی فعالیت دارد.

او درباره رونالدو می گوید: " رونالدو مثل بیگ بنگ بود. اما مسی هم پتانسیل زیادی دارد و پی اس جی می تواند پیشرفت خوبی داشته باشد."

به عنوان مثال می توان به افزایش تعداد فالورهای شبکه های اجتماعی مختلف باشگاه پاریسن ژرمن اشاره کرد.

محاسبات این باشگاه نشان می دهد که در عرض ده روز از پیوستن مسی، به تعداد فالورهای پی اس جی درشبکه های اجتماعی 19 میلیون نفر افزوده شده. پلتفورم های شبکه های اجتماعی این باشگاه در کشور چین رشد زیادی داشته.

البته یک دلیل افزایش طرفداران پاریسن ژرمن در شرق دور، پارک طرفداران PSG در شانگهای است. جایی که باشگاه، پروژه ی پنج ساله ی خود را در سال 2018 راه اندازی کرد.

در این پروژه به بازیکنان محلی آموزش داده می شود. آلگره با اشتیاق می گوید: در این پروژه، نیمار چین را پیدا کنید."

قرارداد بخش اسپانسرینگ باشگاه با برند چینی Hisense وارد سال دوم خود می شود و این کمپانی پس از ورود مسی، از جذب بازیکنان بزرگ توسط باشگاه ابراز خرسندی کرد. این موضوع باعث تحکیم روابط چین و قطر نیز می شود.

ژو جیان سفیر چین در قطر در ماه جولای اظهار داشت طی 18 ماه گذشته" چین تبدیل به بزرگ ترین شریک تجاری قطر شده. و این دوران بهترین دوران روابط تجاری این دو کشور است."

پیوستن مسی به پاریسن ژرمن، علاقه مردم به این باشگاه را افزایش داد، روزنامه ی چینی Global Times گزارش داد انتقال مسی به پی اس جی باعث شد حساب Sina Weibo باشگاه که معادل Twitter است صدها میلیون بازدید داشته باشد. سوال این است که این افزایش فالور معادل افزایش درآمد برای برندهاست؟

البته متخصصین امر هشدار دادند که احتمالا پس از ترک مسی باشگاه بسیاری از طرفدارانش را ازدست خواهد داد. هرچند همین حالا هم به نسبت گذشته، تعداد طرفداران به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده. یکی از اهداف اصلی مالکین قطری باشگاه که در این تابستان، مالکیت آنها ده ساله می شود، این است که تجارت خود را بین المللی کنند. پس از مالکیت باشگاه در سال 2011، طی بررسی های مالکین قطری، طرفداران بین المللی این باشگاه تنها 5 درصد بود اما با بررسی های اخیر این باشگاه، طرفداران بین المللی آن ها به 95 درصد رسیده.

هارتمن که هم در پی اس جی  و هم منچستریونایتد، به عنوان استراتژیست تجاری فعالیت می کرد، بر این عقده است که: تعداد طرفداران یک باشگاه پایه و اساس مذاکرات و توافقات اسپانسرینگ باشگاه است.

نادال هم تایید می کند:" مسی باعث تسهیل در مذاکرات حول محور اسپانسرینگ می شود. 8 باشگاه برتر اروپا همه با همان برندها و در همان بستر بازار مذاکراه می کنند و همه یک هدف دارند. تفاوت بین بارسلونا، رئال مادرید، یوونتوس یا پاریسن ژرمن در چشم یک کمپانی خارجی بسیار ناچیز است.

البته  باید داده ها را آنالیز کرد، اما تاثیر ستاره های دنیای فوتبال، تاثیر چشمگیری است. شاید در ابتدا آنقدرها محسوس به نظر نرسد اما با اعداد نجومی ای که به طبع آن در باشگاه سرازیر می شود، کاملا این تاثیرات ملموس می شود. بنابراین تاثیرات اجتماعی حضور ستارگان هم عاملی است که باید روی آن حساب کرد.

رافائلا والنتینو ، که پیش از این رئیس بخش فروش بین المللی در لیورپول بود ، اکنون یکی از بنیانگذاران گروه مشاوره اسپانسرینگ BallGame AG است. او به The Athletic می گوید: "تعداد دنبال کنندگان در شبکه های اجتماعی مهم است زیرا به سادگی می توان به نتایج قابل قبولی رسید. به عنوان مثال وقتی با برندی صحبت می کنید که 100 هزار دنبال کننده دارد و سپس می گویید "با ما همراه شوید تا در عرض 24 ساعت تعداد فالورهایتان به 4.5 میلیون برسد" ، این به شما یک معیار مشخص می دهد. این که آیا این برند درآمد مستقیم از این طریق دریافت می کند یا خیر، یک سوال "میلیون دلاری" در زمینه ی اسپانسرینگ است. "

سایت اتلتیک مطلع شده که باشگاه ها در موقعیت هایی تعداد فالوهای شبکه های اجتماعی خود را به رخ رقبا می کشند.

چیزی که واضح است تمایل بیشتر برند ها و کمپانی ها  برای عقد قرارداد با پی اس جی پس از ورود مسی به این باشگاه است. بنابراین PSG انتظار دارد امتیازهای چشمگیری برای موفقیت در این زمینه، همانگونه که در قراردادهای موجود نگاشته شده، به دست آورد، این در حالی است که شور و شوق این باشگاه برای عقد قرارداد با مسی به این معنی است که PSG قبلاً به میزان افزایش تعداد فالور در شبکه های اجتماعی که در قرادادهای خاص عنوان شده، فکر کرده و این یعنی امتیازات بیشتر.

در بعد ظهر پنج شنبه که مسی با پوچتینو تماس گرفت و تمایل خود را برای پیوستن به پاریسن ژرمن اعلام کرد، الخلیفی به مارک آرمسترانگ، رئیس بخش اسپانسرینگ باشگاه، این وظیفه را محول کرد که بررسی کند معامله با مسی از لحاظ تجاری تا چه حد باعث رشد باشگاه می شود.

هارتمن، استراتژیست تجاری سابق باشگاه پی اس جی توضیح می دهد: " شما با یک تخته سفید شروع می کنید و می گویید: خیلی خب ما دو یا سه سال زمان داریم. خب چه امکاناتی وجود دارد؟ راه حل نهایی این است که ارزیابی قوی تر و عمومی تری داشته باشیم. چگونه باید این ارزیابی ها را انجام دهید؟ می توانید در شبکه های اجتماعی، میزان مشارکت فالورها، دنبال کردن بازارهای اصلی که برای پاریسن ژرمن منحصر به فرد هستند، به این هدف برسید. هدف آوردن قطر به عرصه ی جهانی است، که این امر را می توانیم در جام جهانی دوره ی بعد محقق کنیم، و البته مطرح کردن بیشتر پاریس در عرصه جهانی {هم جز اهداف ماست.} مولفه های متفاوتی وجود دارد: فرصت های کسب درآمد و فرصت های ارائه."

قدرت های مسی در زمین بازی به باشگاه این امکان را می دهد تا از درآمدهای دورهای بالاتر لیگ قهرمانان اروپا برای درآمد بازیکنان بودجه بندی کند. البته که باشگاه صریحا مشخص کرده که هدف آن ها قهرمانی در این رقابت هاست.  

لیگ 1 به طور رسمی به باشگاه پی اس جی به خاطر امضای قرارداد تبریک گفت و آنها به دنبال فروش حق پخش بین المللی به کشورهایی هستند که در حال حاضر رقابت های لیگ فرانسه را نشان نمی دهند. به گفته ی سایت Athletic با شبکه هندی Viacom18 قراردادی منعقد شده و این بدان معناست که فوتبال فرانسه برای اولین بار در سه سال گذشته در تلویزیون های هند نمایش داده می شود، این در حالی است که تلویزیون ویتنام (VTV) یک قرارداد سه ساله برای نمایش لیگ 1 منعقد کرده و دیدارهای فرانسه از این آخر هفته در این کشور نیز پخش می شود. مذاکراتی هم برای پخش بازی های فرانسه در بلژیک در حال انجام است. در این کشور نیز دیدارهای فرانسه به مدت سه سال پخش تلویزیونی نداشت.

درواقع شبکه قطری beIN Sport ، که توسط الخلیفی اداره می شود، مسئول این قرادادهاست که می تواند به عنوان بازتاب فوری ملحق شدن مسی به این باشگاه پاریسی تلقی شود. به گفته منابع مختلف، این معاملات از نظر مالی آنقدرها سودآور نیست، اما می تواند تعداد بینندگان لیگ فرانسه را افزایش دهد. باشگاه ها امیدوار است این به منافعی بلند مدت برای آن ها تبدیل شود. پاری سن ژرمن به دنبال آن است که لیگ داخلی آنها وجهه ی بین المللی تیم را بهبود ببخشد و تجارتشان را توسعه دهد ، به ویژه آنکه لالیگای اسپانیا اکنون در ایالات متحده و لیگ برتر انگلیس نیز در سنگاپور فعالیت هایی دارند. PSG در مورد هرگونه تغییر وضعیت در حق پخش تلویزیونی محتاط است. به وِیژه آنکه پس از فسخ قرارداد MediaPro، به ازاری مبلغ ناچیز 215 میلیون پوند سالیانه، 80 درصد حق پخش بازی های داخلی به آمازون پرداخت می شود.

کل بسته حقوقی پخش بازی های داخلی و بین المللی لیگ 1 در حال حاضر به 725 میلیون یورو کاهش یافته است و بین باشگاه ها تقسیم شده است. لیگ 1 تنها لیگ در بین پنج لیگ برتر اروپا است که کمتر از 1 میلیارد یورو دریافت می کند و درآمد تلویزیونی آن تقریباً پنج برابر کمتر از لیگ برتر انگلیس است. در واقع ، حتی با حضور مسی، افزایش مبلغ تا حد مورد رضایت باشگاه سخت است، لالیگا هم در سال 2019 در وضعیت مشابهی قرار گرفت آن ها برای حق پخش تلویزیونی در بریتانیا پیشنهاد منصفانه ای دریافت نکردند و مناقصه را "باطل" اعلام کردند. PSG و beIN Sport به دنبال دستیابی به قراردادهای پخش در آمریکای جنوبی هستند تا نشان دهند دو بازیکن مشهور در این قاره یعنی مسی و نیمار را در اختیار دارند.

یک منبع نزدیک به PSG توضیح داد: "برای باشگاه ، مسی یک دارایی تجاری بزرگ است." "اما برای لیگ، با وجود تاثیرات زیادش، حکم چوب جادویی را ندارد." باشگاه پی اس جی به تنهایی در فصل 20/2019 یک سوم درآمد لیگ 1 را به دست آورد. به گفته ی سوئیس رامبل (Swiss Ramble) درآمد این باشگاه از مجموع لیون ، مارسی ، لیل ، سنت اتین و موناکو نیز بیشتر است.

والنتینو می گوید: "چالشی که آنها خواهند داشت این است که لیگ 1 (به نسبت لیگ های معتبر دیگر اروپایی) چندان قدرتمند نیست، بنابراین آنها باید فاتح لیگ قهرمانان شوند، و هدفشان هم همین است، در غیر این صورت از دید مردم شکست خورده اند. پیروزی در لیگ داخلی دیگر هیجانی برایشان ندارد. بنابراین آنها به اروپا فکر می کنند."

باشگاه پی اس جی در این فصل می تواند بابت بلیط ورزشگاه هم درآمد کسب کند. اما گنجایش ورزشگاه پارک دو پرنس 50 هزار نفر است. طبق گزارش Athletic از سال 2017 یعنی زمانی که نیمار به این تیم پاریسی پیوسته، تمام بلیط های ورزشگاه فروخته شده است. در نتیجه، PSG می تواند به افزایش قیمت بلیط ها فکر کند، اما هنوز پیشنهادی مبنی بر افزایش قیمت بلیط ارائه نشده است. هر چند که این باشگاه احتمالا از فروش بلیط بازی ها سود کلانی نخواهد کرد. باشگاه به دنبال افزایش محبوبیت خود در شهر پاریس است. به خصوص در آستانه ی المپیک 2024 در فرانسه. انتظار می رود مدال آوران فرانسوی در المپیک توکیو برای یکی از دیدارهای PSG به ورزشگاه دعوت شوند."

دپارتمان بازاریابی بارسلونا آمارای ارائه داد که نشان می داد 10 درصد از بازدیدکنندگان این شهر به دلیل تماشای فوتبال به بارسلون آمدند و دلیل بسیاری از آن ها وجود خود مسی بود. به این آمار در جریان بحث های داخلی اعضای باشگاه PSG اشاره شد،  و نمایندگان دولت فرانسه نیز به طور خصوصی موافقت خود را با انتقال مسی اعلام کردند.

دولت فرانسه در دهه گذشته از طریق مالیات های باشگاه پاریسن ژرمن و سودآوری های دیگرش، بهره های زیاد برده. در ماه ژوئن سال جاری، مرکز حقوق و اقتصاد ورزش واقع در دانشگاه لیموژ در زمینه میزان تأثیر اجتماعی PSG مطالعاتی را انجام داد. طبق این مطالعات رشد 207 درصدی باشگاه طی پنج سال گذشته به این معناست که PSG بیشترین افزایش اعتبار را در بین 50 تیم ورزشی ارزشمند دنیا در NBA ، NFL ، NHL ، MLB و لیگ های معتبر اروپایی داشته.

شهر پاریس همچنان قلب استراتژی بازاریابی PSG باقی مانده است؛ روزی که مسی بارسلون را به مقصد پاریس ترک کرد، پیراهنی با عبارت جالب "Ici، c'est Paris" یا "اینجا پاریس است" را بر تن کرد. باشگاه معتقد است که پیوند مسی ، پاریس و نام تجاری جردن - PSG با برند مایکل جردن نیز ارتباط تجاری دارد- می تواند ثمربخش باشد. نادال می گوید: "کنجکاو هستم بدانم چگونه از این پیوند استفاده می کنند. پاریس برند شگفت انگیزی است. چگونه آن را به مسی و جردن پیوند می دهید؟ هر سه، برندهای قدرتمندی هستند. نحوه تعامل آنها می تواند یک چالش باشد."

پاریس یکی از پربازدیدترین شهرهای جهان است. این فرصت برای PSG فراهم است تا از طریق گردشگران سود تجاری خود را افزایش دهد. به خصوص گردشگرانی که برای تماشای بازی مسی و یا خرید پیراهن او به این شهر سفر می کنند. هرچند که داستان و خاطراتی که مسی در بارسا داشت در پاریس ندارد. او از نوجوانی در بارسلونا بود. شاید از بسیاری لحاظ دوران مسی در بارسا و پی اس جی قابل مقایسه نباشد اما پاریسی ها می توانند درصد بیشتری از گردشگران را به این شهر جذب کنند."

در ابتدای سال جاری مجله ی فوربز ارزش باشگاه پاریسن ژرمن را  2.5 میلیارد یورو تخمین زد که به احتمال زیاد به دلیل خرید لیونل مسی افزایش یافته است. این امر فرصت های اسپانسرینگ را نیز افزایش می دهد.

مسی آنقدر سود های تجاری زیادی برای باشگاه دارد که نمی توان به سادگی آن ها را تخمین زد. ظاهرا هیچ بندی در قرارداد مسی وجود ندارد که او را ملزم به حضور در جام جهانی قطر در سال 2022 کند ، اما منابع مختلفی امید دارند این فوق ستاره آرژانتینی در رقابت های 2022 قطر به عنوان آخرین جام جهانی خود حضور پیدا کند. پاری سن ژرمن هرگونه رابطه رسمی بین کمیته برگزاری رقابت های جام جهانی و این باشگاه را رد می کند.

باشگاه پاریسن ژرمن به دنبال فرصت های تجاری بهتری است. به عنوان مثال ، باشگاه منچستریونایتد شرکای منطقه ای بیشتری نسبت به همتای پاریسی خود دارد و کارشناسان پیش بینی می کنند که PSG شدیدا به دنبال گسترش فرصت ها و شرکای خود در این زمینه خواهد بود. برای باشگاه های بزرگ، این معاملات از 1 میلیون یورو آغاز می شود، اما در موارد نادر می تواند به 5 میلیون یورو نیز برسد. البته باشگاه باید در عین حال به این موضوع توجه داشته باشد که ارتباطش با شرکای بین المللی تضعیف نشود. نادال ، در این باره می گوید: "آنها در موقعیت بسیار خوبی قرار خواهند گرفت، به ویژه در آسیا. در فوتبال جهان ،هواداران گاهی به یک بازیکن وفادارتر از خود باشگاهی هستند. من و شما ممکن است نسبت به باشگاه خود احساس وفاداری بیشتری داشته باشیم اما این حس در آسیا و تا حدی در ایالات متحده کمتر است. اگر مردم مسی را دوست داشته باشند، مسی را دنبال می کنند. مسی یکی از معدود بازیکنان جهان است که واقعاً می تواند چنین تأثیری داشته باشد. مثل این است که مایکل جردن را به مانند روزهای گذشته در اختیار داریم."

"من تصور می کنم اتفاقات بزرگی در راه است. باشگاه بیش از دوران ورود نیمار به پاریس در کانون توجه فوتبال دوستان قرار می گیرد. طبق تجربه ای که در بارسا داشتم همه خواهان ملاقات مسی بودند و من بارها مجبور بودم تقاضای آن ها را رد کنم. مسی مثل یک آهنرباست. به یاد دارم یک روز سوارز و نیمار را در تیم داشتیم اما همه می خواستند با مسی عکس بگیرند. فکر نکنید فقط درباره طرفداران صحبت می کنم. این موضوع در مورد مدیر عاملان و مدیران اجرایی هم صدق می کند. درست مانند دوران جردن. کسی که برای همیشه تبدیل به یک شخصیت نمادین می شود. نیمار جذابیت شگفت انگیزی دارد و برای تبلیغ یک برند، شخصیت فوق العاده تجاری و جذابی است، اما عکس با مسی، عکسی تاریخی خواهد شد. در شخصیت او نوعی جاودانگی وجود دارد."

PSG پیش از این سعی کرده بازار آسیا را هم در دست بگیرد. پاریسن ژرمن اولین باشگاهی است که در کره یک فروشگاه افتتاح کرد( جولای 2020). و با توجه به اینکه باشگاه به دنبال برگزاری تور و مسابقات بیشتر است، از موقعیت مسی به عنوان یک شخصیت محبوب جهانی بیش از پیش استفاده خواهد شد. اگر مسی فقط دو فصل بماند، PSG تنها دو وقت استراحت زمستانی و یک پیش فصل برای حداکثر کردن زمان خود با این بازیکن خواهد داشت.

با تمام این تفاسیر، آیا لیونل مسی می تواند هزینه های خود را بپردازد؟ هارتمن می گوید در مورد درآمد های کوتاه مدت شک دارد، اما در بلند مدت جواب صد در صد "بله" است.

نادال در پایان می گوید: "آیا همه اینها می توند دستمزدی را که باشگاه پرداخت می کند جبران کند؟ جواب به این سوال ساده نیست. زیرا مواردی وجود دارد که سنجش آن ها غیر ممکن است. به عنوان مثال جام جهانی قطر. قهرمانی در لیگ قهرمانان نیز نمونه ی دیگری است. این موارد بر ارزش باشگاه و همچنین ارزش نام تجاری آن تأثیر می گذارد؛ دست آوردهایی که قابل سنجش هستند. من اعتقادی به گفتن "ما این را پرداخت می کنیم و آن را بازیابی می کنیم" ندارم. برخی عوامل ارزش نامشهودی دارند و ارزش این را دارند که هزینه ی اولیه ی آن ها را پرداخت کنید."

منبع: سایت theathletic.com

تگ ها


مقاله فوتبال پاریسن ژرمن باشگاه پاریسن ژرمن ناصر الخلیفی لیونل مسی فوتبال