ابتلای یک اسطوره دیگر فوتبال به زوال عقل

تری مک درموت، اسطوره باشگاه لیورپول، آخرین فوتبالیست سابقی است که به زوال عقل یا دیمنشیا مبتلا شده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، تری مک درموت که با لیورپول سه عنوان قهرمانی در سطح اروپا و پنج قهرمانی در لیگ برتر به دست آورد، جدیدترین ستاره فوتبالی است که به زوال عقل مبتلا شده است.

مک درموت که به دلیل سبک بازی اش که برای قرمزها هافبکی پرکار و همه فن حریف در میانه میدان بود، هنوز در مرسی ساید مورد احترام است. این اسطوره فوتبال پس از انجام چندین آزمایش متوجه شد در مراحل اولیه زوال عقل با اجسام لویی Dementia with Lewy bodies (DLB) قرار دارد که بیماری دیمنشیا همراه با پارکینسون است.

صحبت های مک درموت درباره ابتلا به این بیماری تنها چند روز پس از آن مطرح شد که دنیس لا، ستاره سابق منچستریونایتد، هم اعلام کرد که مبتلا به آلزایمر و زوال عقل عروقی شده است.

اما مک درموت مصمم است که کار خود را به عنوان میزبان روز بازی های لیورپول ادامه دهد و پیغام های متعددی حمایت گرانه ای از هم تیمی های سابق خود در آنفیلد دریافت کرده است که برخی از آنها خود نیز دچار مشکلات سلامت شده اند.

او در بازی دیروز مقابل برنلی در آنفیلد حضور داشت. باشگاه فوتبال لیورپول نیز اعلام کرده است که هر کمکی که لازم باشد به این بازیکن سابق خواهد کرد.

مک درموت از اسطوره‌های باشگاه نیوکاسل نیز محسوب می شود

در ماه های اخیر محققان ارتباط مستقیمی بین ضربات سر در فوتبال و ابتلا به زوال عقل در سنین بالاتر کشف شده است.

در این تحقیق از ۷۶۷۶ بازیکن سابق فوتبال که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، پنج درصد (۳۸۶ نفر) مبتلا به بیماری های عصبی بودند، در حالی که تنها ۱.۶ درصد (۳۶۶ نفر) از ۲۳۰۲۸ نفر گروه کنترل، دچار این بیماری ها شده بودند.

این مطالعه به این نتیجه رسید که این خطر نسبت به پست های بازی و طول مدت زمان بازی حرفه ای متفاوت است.

مدافعان ۵ برابر بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به بیماری های عصبی هستند، در حالی که دروازه بان ها کمترین میزان خطر را دارند.

سر بابی چارلتون، اسطوره فوتبال انگلیس، نیز به زوال عقل مبتلا شده است

اتحادیه فوتبال انگلیس و لیگ برتر نیز با انتشار دستورالعملی، در مورد زدن ضربات سر در تمرینات به باشگاه ها هشدار دادند.

این خط مشی جدید به تیم ها توصیه می کند که تعداد سر زدن ها را به ۱۰ ضربه سر در هفته محدود کنند. این راهنما برای تیم ها در تمام سطوح بازی صدق می کند.

در این بیانیه آمده است: "توصیه می شود که حداکثر ۱۰ ضربه سر قوی در هر هفته تمرینی انجام شود.

این توصیه برای حفاظت از سلامت بازیکنان ارائه می شود و به طور منظم مورد بازبینی قرار می گیرد تا تحقیقات بیشتری برای درک بیشتر در مورد تاثیر سر زدن در فوتبال انجام شود."

تعداد فوتبالیست های سابقی که به زوال عقل مبتلا می شوند ترسناک است؛ نسلی از بزرگان گذشته فوتبال انگلیس از جمله سر بابی چارلتون قهرمان جام جهانی انگلستان، نوبی استایلز، جک چارلتون و مارتین پیترز همگی مبتلا به زوال عقل شدند و سه نفر آخر فوت کرده اند.

تگ ها


بابی چارلتون فوتبال جهان لیورپول لیگ برتر فوتبال