ابهام درباره اوج‌گیری انتقادها به کیفیت توپ‌های لیگ برتر

با شروع لیگ برتر نوزدهم و رونمایی از توپ جدید این دوره از مسابقات، برخی از بازیکنان و باشگاه‌های لیگ برتری از کیفیت این توپ به شدت انتقاد کردند...

به گزارش مدال، اعتراض شدید به کیفیت توپ‌های لیگ برتر به کنار؛ این موضوع را می‌توان از زوایای دیگری هم بررسی کرد. دقت کرده‌اید اعتراض بیشتر از سوی عوامل باشگاه‌هایی مطرح شده که یک اسپانسر مشترک لباس دارند؟‌! آیا فشار به سازمان لیگ و اعتراض به کیفیت توپ‌ها ربطی به برنامه‌های یک شرکت خاص برای اسپانسرینگ توپ‌های لیگ برتر و در اختیار گرفتن کل بازار فوتبال ایران دارد؟ اتهام نمی‌زنیم اما قضیه مشکوک است. به همین خاطر فقط سؤال می‌پرسیم!
باور می‌کنید که نوزدهمین دوره مسابقات لیگ برتر شروع شده اما بازیکنان و مربیان مختلف در حال انتقاد شدید از کیفیت توپ‌های لیگ هستند؟ جالب اینجاست که در خلال انتقادها، از کیفیت نا‌مطلوب حرف زده نمی‌شود و از لفظ «افتضاح» برای این توپ‌ها استفاده می‌شود اما مسئول این افتضاح کیست؟ آیا توپ‌های لیگ واقعاً بی‌کیفیت هستند؟ چه کسی مسئول این افتضاح است؟ آیا می‌توان اعتراض‌های سراسری به وضعیت توپ را به پشت‌ پرده‌های دیگری ربط داد؟
دربی استار یک برند ناشناخته برای اهالی فوتبال ایران نیست. این شرکت وارد سومین سال همکاری خود با سازمان لیگ فوتبال ایران می‌شود و مسابقات دو فصل گذشته لیگ هم با توپ‌های همین شرکت برگزار شد؛ البته بدون اینکه شاهد چنین اعتراض‌های رسمی و مصاحبه‌ و پست‌های اینستاگرامی تند باشیم. البته در دو فصل قبل طراحی و کیفیت توپ‌ها یکی بود ولی بعد از دو سال برای فصل جدید مدیران تصمیم گرفتند یکی از محصولات جدید دربی را برای مسابقات انتخاب کنند که همین اتفاق هم رخ داد و توپ‌های سفیدی که اخیراً مورد اعتراض قرار گرفته وارد ایران شد.
منابع موثق خبری در سازمان لیگ به ایران ورزشی اطلاع دادند به دنبال قراردادی که با شرکت دربی ‌استار امضا شده، توپ‌های جدید به تعداد کافی برای مسابقات لیگ برتر و لیگ یک که تا پایان فصل کفاف مسابقات را می‌دهد از آلمان وارد کشور شده است. باشگاه‌ها هم می‌توانند اگر توپ اضافه‌ای بخواهند با 50 درصد تخفیف این توپ‌ها را سفارش بدهند تا در تمرینات و مسابقات با کمبود توپ مواجه نشوند. این مسأله نشان می‌دهد که قطع همکاری با دربی استار در شرایط کنونی شدنی نیست و ضرر هنگفتی را متوجه فوتبال ایران می‌کند.
همانطور که اشاره شد چهره‌های فوتبالی زیادی در روزهای اخیر به کیفیت توپ‌ها انتقاد کرده‌اند. به طور مثال امید عالیشاه که در یک پست اینستاگرامی کیفیت توپ‌ها را زیر سؤال برد به کمیته انضباطی احضار شد.
فراز کمالوند سرمربی پارس جنوبی جم هم با افتضاح قلمداد کردن این توپ‌ها تأکید کرد همه باشگاه‌ها به کیفیت توپ‌ها اعتراض دارند. طبیعی است که در چنین فضایی توجه هواداران فوتبال هم به کیفیت توپ‌ها جلب شده و آنها هم در حال انتقاد از این مسأله هستند. منتهی به نظر می‌رسد که این تمام حقیقت درباره لیگ نیست.
اگر پرونده اعتراض به کیفیت توپ‌های لیگ را به شکل بهتر و دقیق‌تری دنبال کنیم، به خوبی متوجه خواهیم شد که عوامل اکثر باشگاه‌هایی که در حال انتقاد از توپ‌های تولیدی شرکت دربی استار هستند‌، اسپانسر لباس مشترک دارند. همین مسأله البته شنیده می‌شود که از سوی مدیران ارشد سازمان لیگ فوتبال ایران هم رصد شده و آنها ماجرای اعتراض به توپ را به مسائل دیگری ربط می‌دهند. به هر حال از چند ماه قبل مذاکراتی با یکی از شرکت‌های تولید پوشاک و توپ ورزشی انجام شده و به مدیران سازمان لیگ فشار زیادی وارد شده بود که برای لیگ برتر نوزدهم با یک شرکت خاص قرارداد امضا کنند. حتی یکی از مدیران رده بالای سابق فدراسیون هم برای به نتیجه رساندن این موضوع چندین بار به سازمان لیگ مراجعه کرده بود تا نظر مدیران را برای عقد قرارداد با یک شرکت خاص جلب کند. منتهی تصمیم جمعی مدیریت سازمان لیگ این بود که با شرکت دربی استار همکاری خود را ادامه بدهند.
همواره بعضی موارد هستند که نمی‌توان با قاطعیت درباره آنها حرف زد و اتهامی به اشخاص حقیقی و حقوقی زد. منتهی با واکاوی مسائل و کنار هم قرار دادن قطعات پازل می‌توان به تصویرهای دیگری رسید و نسبت به وجود برخی پشت‌ پرده‌ها شک کرد و برای این شک سؤال پرسید. به هر حال این قضیه که اعتراض اصلی به کیفیت توپ‌ها توسط مربیان و بازیکنان باشگاه‌هایی شروع شد که اسپانسر مشترک دارند موضوع بسیار مهمی است که می‌توان روی آن تأمل جدی داشت. به هر حال یک سؤال هم این است که چرا در دو سال گذشته اعتراضی به توپ‌ها وجود نداشت و چرا امسال که به یکباره برخی اسپانسرها دوباره در فوتبال ایران قدرت گرفته‌اند اعتراض به توپ‌ها دوباره بر سر زبان‌ها افتاد؟ اینها سؤالات و جریانات مشکوکی است که باید دنباله آن را گرفت تا به حقیقت رسید. به هر حال حتی اگر کیفیت توپ‌ها خوب نباشد، یک بحث جدی همین است که با مطرح شدن این انتقادها‌، آیا شرکت‌های خاصی ممکن است در آینده به سود قابل توجه برسند؟ چرا اعتراض شدیدی از بعضی باشگاه‌ها که اسپانسر لباس متفاوت دارند شاهد نبوده‌ایم؟
مدیران سازمان لیگ با وجود تمام این ابهامات‌، تمام اعتراض‌ها را بررسی کرده‌اند و برای روشن شدن اهالی فوتبال اطلاعیه‌ای هم صادر کردند که بر اساس آن مشخص شد توپ‌هایی که امسال در رقابت‌ها استفاده می‌شود مورد تأیید فیفا بوده و در آلمان و فرانسه هم از آن استفاده می‌شود. ضمن اینکه فناوری به کار برده شده در ساخت این توپ‌ها هم نسبت به توپ‌های دو فصل اخیر پیشرفته‌تر بوده و به نوعی این توپ‌ها سه ستاره بوده است. پیگیری‌های خبرنگار ایران ورزشی نشان می‌دهد که سازمان لیگ به خاطر ابهامات و شک و شبهه‌هایی که در اعتراض‌ها وجود داشته، تمایلی به تغییر اسپانسر ندارد و همانطور که اشاره شد محصولات مورد نیاز خود را هم از آلمان وارد کرده است. منتهی اگر قضیه بیخ پیدا کند هم تصمیم این خواهد بود که توپ‌های سال قبل دوباره مورد استفاده قرار بگیرد و به هیچ عنوان حاضر نیستند زیر بار فشارها از قرارداد و تصمیم خود عقب‌نشینی کنند و در نیم فصل قراردادی جدید با شرکتی منعقد کنند که قبلاً سابقه خوبی در تأمین توپ‌های لیگ برتر نداشته است.

بیشتر بخوانید:

سر به هوا، آسان‌گیر و ناکام استقلال، غریبه با استراماچونی

تگ ها


لیگ برتر فوتبال ایران اعتراض به توپ های جدید اعتراض بازیکنان و مربیان به توپ های پاکستانی فدراسیون فوتبال ایران سازمان لیگ لیگ برتر خلیج فارس فوتبال