Banner

ابهام‌های بزرگ در تعویق دو ساله توکیو ۲۰۲۰

این روزها همه اهالی ورزش در جهان در انتظار تصمیم سرنوشت‌ساز ژاپنی‌ها درباره برگزاری المپیک ۲۰۲۰ البته بعد از هماهنگی با IOC هستند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در روزهای اخیر که ویروس کرونا به تعداد بیشتری از کشورهای جهان راه پیدا کرده و وضعیت اضطراری را برای مردم دنیا به وجود آورده، زمزمه‌های تعویق المپیک هم خیلی جدی‌تر از قبل شنیده می‌شود. 


روزنامه مارکا در آخرین شماره خود در مطلبی به این موضوع پرداخته و از جدی شدن قصد ژاپنی‌ها برای به تعویق انداختن ۲ ساله المپیک خبر داده است. البته در روزهای اخیر یکی از اعضای هیات رییسه کمیته اجرایی مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم چنین احتمالی را مطرح کرده بود که شاید المپیک با یک یا ۲ سال تاخیر برگزار شود. 


به هر حال حدود ۴ ماه تا آغاز المپیک باقی مانده و نه تنها نگرانی درباره این رقابت‌ها وجود دارد، بلکه این روزها خیلی از مسابقات کسب سهمیه المپیک به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شده و ورزشکاران در بلاتکلیفی محض قرار دارند. 


اگر طی هفته ها و ماههای آینده مسئولان کمیته بین المللی المپیک و کمیته برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰ به این نتیجه برسند که این رقابت‌ها با تاخیری یک یا دو ساله برگزار شود، بدون شک خیلی از برنامه‌ریزی‌ها دست‌خوش تغییر می‌شود و یکی از عجیب ترین اتفاقات تاریخ المپیک رخ خواهد داد. 


اینکه سهمیه های کسب شده قبلی توسط ورزشکاران همچنان معتبر خواهد ماند یا همه چیز از نو آغاز می شود؛ اینکه دوره های ۴ ساله بین هر المپیک با سیر قبلی پیش می رود یا ممکن است همه چیز به هم بریزد و مثلا پاریس به جای المپیک ۲۰۲۴ از المپیک ۲۰۲۶ میزبانی کند و...


این‌ها همه سوالاتی است که در ذهن اهالی ورزش جهان وجود دارد و به نظر می‌رسد هر چه سریعتر IOC‌ با بررسی همه جانبه شرایط ژاپن و کشورهای دیگری که درگیر این ویروس هستند، باید تصمیم نهایی را بگیرد. 


مهمترین نکته در صورتی که قرار به برگزاری المپیک در سال ۲۰۲۲ باشد، همزمان شدن آن با جام جهانی است. البته به دلیل گرمای قطر، میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قرار است این دوره برخلاف دوره های قبلی در فصل پاییز برگزار شود؛‌ پس تداخلی میان المپیک و پارالمپیک با جام جهانی وجود ندارد، اما بدون شک برگزاری این ۲ رویداد بزرگ ورزشی در یک سال و به فاصله چند ماه اتفاق چندان جالبی برای ورزش جهان نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

علی نژاد: خود ژاپنی ها درباره المپیک اختلاف نظر دارند

تگ ها


ویروس کرونا المپیک المپیک توکیو ژاپن فوتبال