اتهام بزرگ به سریع‌ترین مرد جهان؛ قهرمان دوپینگی!

مارسل جیکوبز تنها دو روز پس از کسب طلای دو ۱۰۰ متر با اتهامی بزرگ روبرو شده و برخی رسانه ها معتقدند او برای قهرمانی به دوپینگ متوسل شده است....

به گزارش "ورزش سه"، دو روز پیش اتفاق جالب و غیرمنتظره ای در المپیک توکیو رخ داد و مارسل جیکوبز دونده ایتالیایی توانست قهرمان دوی صدر متر شود. او رکورد ۹.۸۰ ثانیه را به ثبت رسند و زودتر از تمام رقبایش از خط پایان گذشت.

۴۱ سال پس از اینکه در المپیک مسکو پیترو منه آ از ایتالیا توانست برنده دوی ۲۰۰ متر شود، یک دونده سرعتی دیگر از این کشور توانست صاحب مدال طلا شود. پس از او فرد کارلی و آندره دی گراس با ۹.۸۴ و ۹.۸۹ رتبه های بعدی را کسب کردند.

کمتر کسی حتی در خود ایتالیا انتظار داشت تا مارسل قهرمان المپیک شود. دونده ای از پدر آمریکایی و مادر ایتالیایی که سه هفته پس از تولدش در ال پاسو تگزاس همراه مادرش به ایتالیا برگشت و تمام زندگی اش را در این کشور گذرانده است. او همراه همسر و دو فرزندش در شهر رم اقامت دارد.

تنها چندین ساعت پس از این افتخار بزرگ، موج شایعات در مورد مارسل در رسانه های به خصوص آمریکایی قوت گرفت و برخی او را متهم به دوپینگ کرده اند.

جیوانی مالاگو رئیس کمیته المپیک ایتالیا در مصاحب با واشنگتن پست به شدت علیه این شایعات تاخت و آنها را غیرمنصفانه و بی رحمانه عنوان کرد:« برای از همکاران شما به نظر از قهرمانی مارسل ناراحت و آزرده خاطرند و اتهاماتی غیرمنصفانه را به او نسبت داده اند. از دیدگاه من این بسیار زشت و غیر قابل قبول است و از هر نظر برایم ناراحت کننده بوده. حس می کنم برخی جنبه شکست ندارند و نمی توانند قهرمانی مارسل را قبول کنند.»

پائولو کاموسی مربی مارسل جیکوبز در این مورد توضیحات دقیق تری می دهد:« در مورد کنترل روزانه ورزشکاران در المپیک صحبت می کنیم. وقتی رکوردی هم به ثبت می رسد، آزمایش ها و کنترل دوپینگ دو برابر می شود. واقعا حساب این تست ها از دست مان در رفته و معتقدم با این همه تدابیر شدید، قهرمانی مارسل ارزش بیشتری هم پیدا می کند.»

طبق نوشته واشنگتن پست، جیکوبز تا ماه می گذشته نتوانسته بود رکوردی زیر ۱۰ ثانیه را به ثبت برساند و همین پیشرفت خارق العاده او در مدت زمانی اندک باعث شده تا رسانه ها به وی اتهام غیرمنصفانه دوپینگ بزنند. به خصوص که پیش از این نیز در المپیک ها سابقه داشته تا برنده مدال طلا دوپینگ کرده باشد و مدالش پس گرفته شده است(برای مثال بن جانسون دونده کانادایی در المپیک ۱۹۸۸ سئول).

حتی نشریه تایمز هم با تردید در مورد قهرمانی نخستین ایتالیایی تاریخ که برنده دوی ۱۰۰ متر المپیک شده گزارشی منتشر کرده است.

در عوض این قهرمانی برای ایتالیایی ها به عنوان یکی از مهمترین و بهترین لحظات تاریخ ورزش کشور یاد می شود. کشوری که هرگز در دوی ۱۰۰ متر نماینده ای مدعی و صاحب شانس طلا نداشت ولی مارسل جیکوبز این طلسم را شکست؛ دونده ای که حالا با اتههام دوپینگ روبرو شده است.

تگ ها


المپیک ۲۰۲۰ توکیو المپیک دو و میدانی