احتمالی تلخ برای ایران؛ حذف وزنه برداری از المپیک؟

ممکن است ۲۰۲۰ توکیو آخرین المپیکی باشد که وزنه برداران در آن شرکت می کنند....

به گزارش "ورزش سه"، رسوایی های تکان دهنده فراوانی در رشته وزنه برداری طی ۱۸ ماه گذشته فاش شده و مثل همیشه ریشه این اتفاقات در دوپینگ ورزشکاران از کشورهای مختلف بوده است. حتی در سال های اخیر بارها شاهد این بوده ایم که دوپینگ یک ورزشکار بعد از چند سال فاش شده و بدین ترتیب مدال از او باز پس گرفته شده و به شخص دیگری اهدا می شود.

البته کشورهای نقض کننده قوانین، هزینه تخلفات خود را با محرومیت کامل یا کاهش سهمیه در طول سال های اخیر پرداخت کرده اند. اما کمیته بین المللی المپیک امسال چندین هشدار جدی به فدراسیون بین المللی وزنه برداری داده و اعلام کرده یا باید روند اداره این ورزش تغییر کند و یا وزنه برداری جایی در المپیک پاریس ۲۰۲۴ نخواهد داشت.

البته اگر توکیو ۲۰۲۰ آخرین مسابقه المپیک وزنه برداری باشد، اتفاقی بسیار ناراحت کننده رخ خواهد داد. وزنه برداران جوان فراوانی برای اولین بار در بازی های المپیک شرکت کرده و اگر دفعه بعدی هم وجود داشته باشد، می توانند قوی تر و عاقلانه تر وزنه بزنند. ستاره های جوانی مانند نینا استرکس از بلژیک، انزو کورگه از هلند، امیلی کمپبل از بریتانیا و طلحه طالب از پاکستان تازه به این عرصه راه یافته و می توانند در آینده افتخارات بزرگی کسب کنند.

ایالات متحده، اکوادور و ایتالیا از جمله کشورهایی هستند که وزنه برداران و جوان برجسته ای دارند و البته چین نیز در این میان حضور دارد. کلمبیا، ترکیه و مولداوی همه سهمیه های خود را از دست داده اند، اما چشم انداز روشنی برای حضوری قدرتمندانه در پاریس دارند.

اگر کشورهایی چون روسیه، ارمنستان ، بلاروس، مصر، قزاقستان و حتی تایلند از این فرصت برای پاکسازی و تغییر شرایط در این ورزش استفاده کنند، می توانند در آینده قوی تر به صحنه بازگردند.

مایک ایرانی، رئیس موقت فدراسیون جهانی زنه برداری در این زمینه گفت: "ما قصد نداریم این کشورها را نابود کنیم و می خواهیم به آنها آموزش دهیم."

البته در نهایت کمیته بین المللی المپیک درباره آینده وزنه برداری تصمیم گیری می کند و تا آن زمان هنوز مشخص نیست آیا ورزشکاران این رشته در المپیک پاریس ۲۰۱۴ حاضر خواهند شد یا خیر. اما این بدترین خبر ممکن برای ورزش ایران خواهد بود. در دو دهه اخیر بارها شاهد کسب مدال های رنگارنگ توسط وزنه برداران ایرانی در المپیک بوده ایم و معمولا این رشته در بین مهم ترین امیدهای ایران برای کسب مدال جایگاه ثابتی دارد.

تگ ها


المپیک ۲۰۲۰ توکیو