احتمال صعود ایران در خاک عربستان!

روزنامه الاقتصادیه عربستان خبر داد که مخالفت کشورهای ژاپن، استرالیا و چین برای میزبانی از حریفان خود، باعث می شود مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی متمرکز برگزار شود....

به گزارش "ورزش سه"، نحوه برگزاری مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، به یک چالش و بحران برای کنفدراسیون فوتبال آسیا تبدیل شده است و هر روز اخباری درخصوص مکانیزم برگزاری این مرحله از مسابقات مخابره می شود.


در حالیکه کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل شکایت اسپانسرهای مالی و برای جبران خسارات ناشی از برگزاری متمرکز مرحله دوم مقدماتی جام جهانی و همچنین حضور تماشاگران و برقراری عدالت میان تیم های شرکت کننده، قصد داشت مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی را به صورت رفت و برگشت برگزار کند، اکنون مخالفت سه کشور ژاپن، استرالیا و چین با این مکانیزم برگزاری، دیدارهای دور پایانی را تحت الشعاع قرار داده است.


روزنامه الاقتصادیه عربستان در شماره امروز نوشت در صورتی که برخی از فدراسیون های فوتبال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از میزبانی تیم های دیگر در خاک خود خودداری کنند، فیفا و AFC یک برنامه جایگزین برای برگزاری دور پایانی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ تهیه کرده اند.


طرح کنفدراسیون فوتبال آسیا برای میزبانی مسابقات به صورت متمرکز، مورد استقبال کشور عربستان قرار گرفت ضمن اینکه امارات نیز از برگزاری مسابقات گروهی خود در خاک این کشور استقبال کرد و از آنجایی که دو کشور عربستان و امارات در یک سید قرار دارند و آنها در مراسم قرعه کشی در یک گروه قرار نمی گیرند، توانایی برگزاری متمرکز دیدارهای گروهشان در خاک کشورشان را دارند.


الاقتصادیه در ادامه نوشته است که فیفا و AFC ترجیح می دهند با فدراسیون هایی که حاضر به برگزاری مسابقات در خاک خود نیستند، مذاکره کنند. علت این امر نیز پاسخ به درخواست ارائه شده توسط شرکت های حامی مالی برای مسابقات مقدماتی جام جهانی است که صدها میلیون خسارت و زیان را به دلیل برگزاری مرحله قبلی مقدماتی جام جهانی به صورت متمرکز متحمل شده اند، بوده است.


باشگاه‌های ایرانی در لیگ قهرمانان و تیم ملی ایران در مرحله نخست مقدماتی جام جهانی نشان دادند در صورت متمرکز برگزار شدن بازی‌ها، نتایج خوبی می‌گیرند و شاید مخالفت ژاپن، استرالیا و چین با میزبانی بازی‌ها، موجب بالا رفتن شانس ایرانی برای رسیدن به جام جهانی هم بشود


سه کشور ژاپن، استرالیا و چین تاکنون از برگزاری هرگونه مسابقه در خاک خود خودداری کرده اند و ترجیح می دهند بازی های خود را در کشور دیگری انجام دهند که علت این امر نیز سیاست های مقامات عالی رتبه این کشورها در مبارزه با ویروس کرونا اعلام شده است. به گفته منابع خصوصی به الاقتصادیه، فیفا و AFC پس از اعلام قرعه کشی مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی در تاریخ ۱۰ تیر، مذاکرات خود را با کشورهای در حال امتناع برگزار می کنند.


طبق ادعای این روزنامه عربستانی، دو گزینه برای برگزاری مسابقات مقدماتی به صورت گروهی مطرح شده است. به طوری که تیم ها برای مدت ده روز با هم دیدار می کنند و در طی آن هر تیم دو مسابقه را انجام می دهد. گزینه دوم نیز بدین صورت است که مرحله رفت به صورت کامل و پشت سر هم برگزار شود و دور برگشت نیز دو ماه دیگر به انجام برسد.


باید دید در نهایت و پس از قرعه کشی مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی، فیفا و AFC چه سناریویی برای برگزاری مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی دارند. لازم به ذکر است که در صورت برگزاری متمرکز این بازی ها در کشورهای عربستان و امارات، تماشاگران نیز توانایی حضور در استادیوم ها را دارند که این مسئله به سود کشورهای میزبان خواهد بود.

تگ ها


تیم ملی ایران فوتبال ایران فوتبال