احتمال کاهش سهمیه آسیایی ایران به ۲+۲

وب سایت فوتی رنکینگز مدعی شد که سهمیه ایران در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۴ به روال قبلی و ۲ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه غیرمستقیم برمی‌گردد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در حالیکه امروز قرعه کشی مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۲ برگزار شد، وب سایت فوتی رنکینگز که پیش از این اخبار کاملا موثقی را درخصوص نحوه برگزاری لیگ قهرمانان آسیا، سیدبندی، دیدارهای پلی آف و... را منتشر کرده بود، از سهمیه کشورهای در سال ۲۰۲۴ این پیکارها خبر داد.

طبق ادعای وب سایت فوتی رنکینگز، سهمیه کشور ایران برای شرکت در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۴ به روال سال های قبل بازخواهد گشت و ایران دو سهمیه مستقیم (قهرمانان لیگ و جام حذفی) و دو سهمیه غیرمستقیم (تیم های دوم و سوم لیگ) در این رقابت ها خواهد داشت.

این وب سایت اعلام کرده است که این رده‌بندی پس از برگزاری دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا در نسخه پیش رو و در فوریه ۲۰۲۳ محاسبه می‌شود. سپس از رتبه‌بندی نهایی برای تخصیص جایگاه کشورها، سهمیه ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۴ اعلام می شود.

رده‌بندی مسابقات باشگاه‌های AFC یک رتبه‌بندی فنی است که هر فدراسیون عضو را بر اساس نتایج ورزشی باشگاه‌هایشان در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در طی چهار فصل ورزشی گذشته رتبه‌بندی می‌کند. رتبه بندی نهایی در پایان لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ برای تخصیص جایگاه جهت شرکت در مسابقات باشگاهی AFC در سال ۲۰۲۴ استفاده خواهد شد.

نکته عجیب در این جدول منتشر شده، قرار گرفتن ازبکستان در رتبه چهارم آسیا و بالاتر از ایران است. کشوری که نمایندگانش در سال های اخیر نتایج چندان مطلوبی در لیگ قهرمانان آسیا کسب نکرده اند اما با ایستادن در رتبه چهارم، موفق به دریافت سهمیه ۳ + ۱ شده اند.

البته باید این نکته را متذکر شد که سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا برای سال ۲۰۲۳ همچنان ۳ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم است. البته کنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد از سال ۲۰۲۳، این رقابت ها را به صورت فصلی و مطابق با تقویم اروپا و کشورهای غرب آسیا مانند ایران برگزار کند.

بدین ترتیب لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ احتمال فراوان از شهریور ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد و ممکن است که رقابت های امسال لیگ برتر (لیگ ۲۱) سهمیه آسیایی به تیم ها تخصیص داده نشود و پس از پایان لیگ ۲۲ تکلیف سهمیه های ایران مشخص شود که برای اعلام رسمی این خبر باید منتظر تأیید مقامات مربوطه ماند.

تگ ها


لیگ قهرمانان آسیا فوتبال ایران AFC Champions League فوتبال