اختصاصی؛ آیا انتقال رونالدو به یووه فوتبال ایتالیا را احیا خواهد کرد؟

آیا رونالدو میتواند رئال مادرید را به مقصد یوونتوس ترک کند؟ ما میدانیم که مذاکراتی در این باره در حال انجام است و همچنین میدانیم که رونالدو دیگر در رئال مادرید بیقرار شده ......

آیا رونالدو می‌تواند رئال مادرید را به مقصد یوونتوس ترک کند؟ ما می‌دانیم که مذاکراتی در این‌ باره در حال انجام است و همچنین می‌دانیم که رونالدو دیگر در رئال مادرید بی‌قرار شده. اما او نمی‌تواند چنین تصمیمی بگیرد، می‌تواند؟

لوتار ماتئوس نمی‌داند او چرا می‌خواهد دست به چنین کاری بزند. او هم مثل خیلی‌های دیگر نمی‌تواند بفهمد که چرا برنده 5 توپ طلای جهان تصمیم گرفته به سری آ برود. ماتئوس می‌گوید: «من این را باور نمی‌کنم، و هنوز فکر می‌کنم که او در رئال مادرید می‌ماند ... او برای بهترین تیم جهان بازی می‌کند، تیمی که با آن به همه چیز رسیده. من نمی‌توانم این را باور کنم چون نمی‌دانم او به جه دلیلی می‌خواهد به یووه برود. لیگ ایتالیا حالا اوضاع سابق را ندارد و مثل زمانی که من در آن لیگ بازی می‌کردم نیست ... من می‌توانم این را بفهمم که لیگ ایتالیا در حال احیا است، آن‌ها دارند رشد می‌کنند. فصل گذشته تیم‌های ایتالیایی در لیگ قهرمانان و لیگ اروپا نتایج خوبی گرفتند، اما آن‌ها هنوز با تیم‌های اسپانیایی و انگلیسی فاصله دارند».

آمدن رونالدو همه چیز را دستخوش تغییر خواهد کرد و خود او هم این موضوع را می‌داند. مشهورترین فوتبالیست جهان برای بازی به ایتالیا می‌رود، این اتفاق می‌تواند توازن قوا در لیگ ایتالیا را به هم بریزد. برای او به سان خدایان باستانی جشن‌ها خواهند گرفت، او را منجی سری آ خواهند نامید. او در ایتالیا عزت و احترامی که در اسپانیا متوجه او نبود را به دست خواهد آورد. البته پول هم در این میان عامل مهمی خواهد بود اما زمانی که رونالدو از طرفداران یوونتوس که بعد از شوت قیچی برگردان او ایستادند و او را تشویق کردند تشکر کرد فقط قصد چاپلوسی نداشت. او واقعا از این حرکت آن‌ها به وجد آمده بود: «تشویق شدن توسط تماشاگران ایستاده حریف در استادیومی که چنین پیشینه تاریخی غنی‌ای دارد تجربه‌ای منحصر به فرد است ... وقتی بچه بودم یوونتوس را دوست داشتم و این واقعیت که طرفداران این تیم من را تشویق کردند همیشه با من باقی خواهد ماند».

علاوه بر این رونالدو فراموش نکرده که چطور یووه تلاش کرد تا او را در نوجوانی از اسپورتینگ به این باشگاه منتقل کند. البته کار تمام شده بود و او قبول کرده بود که در 18 سالگی به یووه برود و اگر امتناع مارسلو سالاس از انتقال به اسپورتینگ نبود او بازکن یووه می‌شد. او حالا می‌تواند به بیانکونری بپیوندد. این اتفاقی بزرگ و شوکه کننده است. برای اولین بار در یک دهه برنده توپ طلای فوتبال جهان در سری آ بازی خواهد کرد.

با در نظر گرفتن مشکلات مالی که در سری آ وجود دارد این اتفاق می‌تواند پیشرفت بزرگی باشد. همین تابستان گذشته بود که تیم آث‌میلان به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین مالی از شرکت در مسابقات اروپایی منع شد.

یووه با فاصله یکی از بهترین باشگاه‌های اروپایی است. البته احتیاط و ملاحظه در بازگشت آن‌ها به عنوان یکی از قدرت‌های اصلی نقش بزرگی داشته‌. علاوه بر این آن‌ها در سال 2018 تراز مالی پایین‌تری داشته‌اند. پس چرا آن‌ها 340 میلیون یورو برای آوردن بازیکنی 33 ساله به تیمشان صرف می‌کنند؟

چون آن‌ها به همراه شرکت مادر اکسور-فیات باور داشتند که آمدن رونالدو هم از نظر ورزشی و هم از لحاظ مالی به نفع باشگاه است.

البته اعداد دیوانه‌کننده هستند: 60 میلیون یورو برای چهار فصل به علاوه 100 میلیون یورو قیمت انتقال. با وجود این یووه قصد دارد تا گونزالو ایگواین را به فروش برساند و به این ترتیب پر هزینه‌ترین بازیکن آن‌ها از لیست مخارج حذف خواهد شد (7.5 میلیون یورو) و با جایگزین کردن جانلوئیجی بوفون با ماتیا پرین در 4 سال آینده چیزی در حدود 20 میلیون یورو ذخیره خواهد کرد.

علاوه بر این بالا رفتن سهام یووه در بازار بورس از همین حالا شروع شده و سهام این باشگاه با افزایش 7.6 درصدی رکودها را جا به جا کرده. یووه فکر می‌کند که درآمد زیادی هم از راه فروش پیراهن‌های رونالدو به دست بیاورد. انتظار می‌رود درآمد یووه با این ترتیب تا 30 درصد افزایش پیدا کند. با آمدن رونالدو بازی‌های یووه هم پربیننده‌تر می‌شوند. طرفداران فوتبال منتظر خواهند بود تا ببینند که آیا رونالدو می‌تواند در سومین کشور قهرمان لیگ بشود و آیا می‌تواند انتظار 22 ساله یووه برای فتح لیگ قهرمانان را برآورده کند. تمام این‌ها به خوبی از رونالدو برمی‌آید. او همچنان در اوج است و نشانه‌ای از زوال در او نمی‌توان دید. برناردو سیلوا هم‌تیمی او در تیم پرتغال می‌گوید او در شرایطی است که می‌تواند در یک جام جهانی دیگر بازی کند. او فصل خوب دیگری را پشت سر گذاشته و گل‌های فراوانی به ثمر رسانده.

خطری که یووه را تهدید می‌کند واکنش دیگر بازیکنان این تیم به درآمد فضایی رونالدو است. البته با در نظر گرفتن صحبت‌های ماتوئیدی درباره رونالدو به نظر می‌رسد که بازیکنان یووه خوش‌آمد گرمی به او بگویند: «من نمی‌خواهم دروغ بگویم، عالی خواهد شد ... داشتن یکی از بهترین بازیکنان جهان در یوونتوس عالی خواهد بود ... این هم برای باشگاه و هم برای بازیکنان اتفاق خوبی است».

این اتفاق برای سری آ هم خوش یمن است. تنها نگرانی بیشتر شدن فاصله یوونتوس با دیگر تیم‌های سری آ است.

امضای قرارداد با رونالدو می‌تواند هشتمین اسکودتو را برای یووه به ارمغان بیاورد و از طرفی توجهات را دوباره معطوف لیگ ایتالیا بکند. کریستین ویری در این‌باره می‌گوید: «این اتفاق برای فوتبال ایتالیا مثل بردن لاتاری است ... مردم بیرون از ایتالیا خیلی درباره این لیگ صحبت نمی‌کنند چون هیچ فوق‌ستاره‌ای در این لیگ بازی نمی‌کرد. اما حالا با آمدن رونالدو اوضاع تغییر خواهد کرد».

 

منبع: سایت گل

مترجم: احسان ایزدیان

تگ ها


کریستیانو رونالدو یوونتوس فوتبال