اختصاصی؛ تاکتیک پیچیده کونته حریف نبوغ مسی نشد

آنتونیو کونته پیش از بازی با بارسلونا تاکید کرده بود که اگر چلسی بخواهد بارسا و مسی مهارنشدنی را شکست بدهد باید بازی بینقص و کاملی به نمایش بگذارد: من فکر میکنم که اگر بخواهیم پیروز این میدان باشیم باید فوتبالی تمام عیار از خودمان به نمایش بگذاریم ......

آنتونیو کونته پیش از بازی با بارسلونا تاکید کرده بود که اگر چلسی بخواهد بارسا و مسی مهارنشدنی را شکست بدهد باید بازی بی‌نقص و کاملی به نمایش بگذارد: «من فکر می‌کنم که اگر بخواهیم پیروز این میدان باشیم باید فوتبالی تمام عیار از خودمان به نمایش بگذاریم». او پیش از بازی اضافه کرده بود: «تکرار می‌کنم، این دو بازی روی کاغذ یک برنده دارد و آن بارسلونا است. من فکر می‌کنم آن‌ها حق دارند که روی کاغذ برنده باشند چون سال‌های زیادی است که در سطح اول فوتبال جهان خودشان را نگه داشته‌اند. ما باید جلوی آن‌ها سخت تلاش کنیم و بهترین بازیمان را به نمایش بگذاریم». کونته اضافه کرد: «پس در پایان بازی اگر ما برنده شده باشیم که خب همه چیز خوب است و اگر بارسلونا ببرد، می‌فهمیم که آن‌ها بهتر از ما بوده‌اند».

چلسی با یک بازی بی‌نقص می‌رفت تا با گل ویلیان در نیمه دوم بازی را به سود خود تمام کند و یک پیروزی مهم را در کارنامه‌اش ثبت کند. اما بارسلونا که در طول بازی موقعیت چندانی روی دروازه آبی‌پوشان خلق نکرده بود با استفاده از پاس اشتباه آندریاس کریستنسن که جلوی محوطه جریمه به اینیستا رسید صاحب موقعیت شد تا پای مسی پس از 8 بازی به گل‌زدن به چلسی باز شود.

تا اینجای کار و در فاصله 15 دقیقه مانده به پایان بازی کونته یک نقشه کامل تاکتیکی را به نمایش گذاشته بود. ادن هازارد در این بازی در پست مهاجم بازی می‌کرد و ویلیان و پدرو در کنار او قرار داشتند و این در حالی بود که آلوارو موراتا و الیویر ژیرود بازی را از روی نیمکت تماشا می‌کردند.

چلسی در بیشتر مواقع بازی مالکیت توپ و فضای کمتری نسبت به بارسا داشت. همان‌طور که کونته پیش‌بینی کرده بود بارسلونا توپ و میدان را از آن خود کرده بود و 70 درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت. با وجود این آن‌ها استفاده چندانی از این برتری نکردند و تنها موقعیتی که روی دروازه چلسی خلق کردند، ضربه سر پائولینیو بود که از کنار دروازه به بیرون رفت.

در حقیقت چلسی موقعیت‌های بهتری با ویلیان و هازارد خلق کرد، این دو بازیکن به خوبی توپ را تا پشت محوطه جریمه بارسا جلو می‌بردند و توانستند چند ضربه آزاد بگیرند و در خط دفاعی بارسا شکاف ایجاد کنند.

پس از آنکه ویلیان دو بار تیر دروازه را از پشت محوطه جریمه به لرزه درآورد، این دو بازیکن دست به دست هم دادند تا گل اول چلسی را به ثمر برسانند. در دقیقه 62 هازارد ویلیان را صاحب توپ کرد تا او با یک شوت زیبا مارک‌آندره تراشتگن را مغلوب کند.

چلسی بارسا را به خوبی مهار کرده بود و آن‌ها را پشت محوطه جریمه خود نگه داشته بود و با گرفتن فضا از مسی و سوارز دیگر به نظر نمی‌رسید که بارسا بتواند به بازی برگردد. اما فوتبال کامل چلسی با یک اشتباه فردی از کریستنسن دچار مشکل شد.

با این وضعیت رسیدن چلسی به مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان دشوار به نظر می‌رسد، اما غیر ممکن نیست و آن‌ها فرصت زیادی برای جبران در نیوکمپ خواهند داشت.

کونته در نبرد ذهنی والورده را شکست داد تا نشان بدهد که چرا یکی از بهترین مربیان تاکتیکی جهان است، اما کسی که دیشب در آرامش خوابید مربی بارسا بود که آرامشش را مدیون گل حساس خارج از خانه مسی است.

منبع: سایت گل

مترجم: احسان ایزدیان

تگ ها


UEFA Champions League فوتبال