اختصاصی؛ جایی که «پپ» موفق شد و «ونگر» کم آورد

تمام موفقیتی که در گذشته داشتهایم، و تمام اتفاقاتی که در آینده خواهند افتاد به بازیکنان بستگی دارد ......

«تمام موفقیتی که در گذشته داشته‌ایم، و تمام اتفاقاتی که در آینده خواهند افتاد به بازیکنان بستگی دارد. هنرمندان اصلی آن‌ها هستند. ما فقط برای کمک اینجاییم».

«من انسان خوش‌‌بینی هستم. نبرد همیشگی من در این حرفه برای این بوده که زیبایی را در زمین به تصویر بکشم».

نقل‌قول اول از پپ گواردیولا و نقل قول دوم از آرسن ونگر است. این دو نفر از یک فلسفه فوتبال پیروی می‌کنند. آنها می‌خواهند که بازیکنانشان خودشان را در بازی بروز بدهند و لذت را به تماشاگران هدیه بدهند. اما رویکردهای متفاوت آن‌ها باعث شده که تنها یکی از آن‌ها بتواند در یک دهه گذشته این سبک بازی و بازیکنان را به هم پیوند بدهد.

ونگر در فوتبال انگلیس انقلابی به پا کرد که رویکرد او را به روال رایج تبدیل کرد و حالا نوبت گواردیولاست تا با شکستن روال سابق ، رویکردی جدید را جا بیندازد. به همین سادگی، این مربی فرانسوی جایی در مسیر از حرکت با زمان جا ماند.

دلایل افت آرسنال شناخته شده هستند، از انتقالشان به ورزشگاه امارات گرفته تا امتناع ونگر نسبت به خرید بازیکن در پنجره نقل و انتقالات.

گواردیولا تردیدی در استفاده از منابع مالی من‌سیتی نداشت، اما این منابع را با هوشمندی صرف نقاط ضعف من‌سیتی کرد و خیلی سریع برای این نقاط ضعف فکر چاره کرد.

در حالی که گواردیولا از منابع مالی گسترده من‌سیتی بی‌بهره نیست، اما نمی‌توان منکر این حقیقت شد که او بازیکنان زیر دستش را به شکل یک تیم درمی‌آورد، تیمی که بیشتر از کلکسیونی از بازیکنان گران قیمت است.

این کاری است که ونگر مدتی است از آن غافل بوده. در حالی که مربی‌گری گواردیولا و توجه او به جزئیات باعث شکوفا شدن «هنرمندانش» شده، ماجراجویی‌های ونگر برای رسیدن به فوتبال زیبا معمولا فدای نتیجه شده‌اند.

تمرینات دو تیم پیش از بازی است که آن‌ها را از هم جدا می‌کند، و همین مورد نتیجه فینال جام کارابوئا در روز یکشنبه را تعیین خواهد کرد.

سیتی پس از سپری کردن 18 ماه با گواردیولا حالا دیگر می‌داند که چه کاری باید انجام دهد. «کریگ بلامی» مهاجم سابق این تیم و دوست صمیمی «وینسنت کومپانی» درباره باشگاه می‌گوید: «من معمولا زیاد با وینی [وینسنت کومپانی] صحبت می‌کنم، او می‌گوید که مدتی طول کشید تا پپ ما را به جایی برساند که مورد نظرش بود. وقتی از او پرسیدم که پپ الان در جلسات تمرین تیم چه کاری می‌کند وینی جواب داد که ما خودمان کار خودمان را می‌کنیم، طوری که انگار برنامه‌ریزی شده باشیم، او ما را به روش خودش عادت داده، ما برنامه ریزی شده‌ایم تا کاری را که او می‌خواهد انجام بدهیم».  

ژاوی یک مثال مشخص دارد: «گواردیولا روی جزئیات تمرکز می‌کند. او همه چیز را کنترل می‌کند. من هیچ وقت برای یک پرتاب اوت دفاعی آموزش ندیدم. حتی برای چنین کاری هم او به شما می‌گوید که کجا باید بایستید».

در ماه ژانویه پپ شاگردانش را بدون دستورالعملی خاص به بازی با واتفورد فرستاد. کار او در زمین تمرینی تضمین می‌کرد که در زمان‌های خاص، تمرکز روی نقاط قوت خودتان به جای نقاط قوت حریف کاملا امن است.  

ونگر هم با فرستادن تیمش به زمین بدون دادن دستورالعملی خاص بیگانه نیست. این مربی فرانسوی در بازی فصل گذشته مقابل بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان تیمش را بدون صحبت به زمین فرستاد، اتفاقی که بازیکنانش را غافلگیر کرد، با وجود اینکه آن‌ها بهتر از هر کسی می‌دانستند که مربی می‌خواهد که آن‌ها با اتکا به نقاط قوت خودشان بازی کنند تا براساس بازی حریف.

در چنین سیستمی بازیکنان باید بدانند که چه انتظاری از آن‌ها می‌رود. در دقیقه 11 آن بازی بود که آرین روبن با پای چپش دروازه را باز کرد. شاید آن گل را یادتان باشد.

 در سال 2014 تعدادی از بازیکنان آرسنال با اصرار از ونگر خواستند تا بیشتر روی تاکتیک حریف کار کند. این اعتراض‌ها زمانی بالاگرفتند که توپچی‌ها 6 گل از سیتی و چلسی، 5 گل از لیورپول و 3 گل از اورتون دریافت کردند و از کورس قهرمانی جا ماندند.

اما چه چیزی تغییر کرده؟ آرسنال در 24 بازی خارج از خانه از آغاز سال 2017، 12 بازی را واگذار کرده و فقط 7 بازی را برده. تا اینجای کار به نظر می‌رسد که آرسنال فقط توانایی شکست دادن تیم‌های ضعیف‌تر را در استادیوم امارات داشته باشد.

گواردیولا برای بازی یکشنبه برنامه دارد و بازیکنانش می‌دانند که چطور این برنامه را اجرا کنند. کارنامه او هم نشان می‌دهد که او در تیم‌های قبلیش مقابل ونگر برنده بوده.

با وجود ناکامی آرسنال در لیگ برتر و رقابت‌های لیگ قهرمانان، آن‌ها راه بردن در استادیوم ومبلی را پیدا کرده‌اند. آنها سال گذشته سیتی و چلسی را در راه قهرمانی در اف‌ای کاپ شکست دادند. این سومین قهرمانی آنها در چهار سال بود. اما آن‌ها دو هفته پیش مقابل تاتنهام کاملا سردرگم بودند.

هیچ وقت معلوم نیست که آرسنال چه برنامه‌‎ای دارد، و باید تا یکشنبه صبر کرد تا دید نتیجه فینال ومبلی چه خواهد شد.

 

منبع: سایت گل

مترجم: احسان ایزدیان

تگ ها


فوتبال