اختصاصی؛ مسی برابر رونالدو در جدال برای ششمین توپ طلا

چه کسی توپ طلا را خواهد برد؟ این جایزه ارزشمند در ماه دسامبر اهدا خواهد شد، اما حدس و گمانها درباره اینکه چه کسی این جایزه را بالای سر خواهد برد از هماکنون آغاز شدهاند ......

چه کسی توپ طلا را خواهد برد؟ این جایزه ارزشمند در ماه دسامبر اهدا خواهد شد، اما حدس و گمان‌ها درباره اینکه چه کسی این جایزه را بالای سر خواهد برد از هم‌اکنون آغاز شده‌اند.

لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در 10 سال گذشته این جایزه را قبضه کرده‌اند و هر کدام 5 بار برنده این جایزه شده‌اند و به نظر می‌رسد هر دوی آن‌ها امسال هم شانس خوبی برای بردن این جایزه داشته باشند. جدای از این دو بازیکن، کاکای برزیلی آخرین بازیکنی بود که این جایزه را برد. او در سال 2007 با پیراهن آث‌میلان برنده این جایزه شد و پس از او رونالدو با پیراهن منچستریونایتد برای اولین بار برنده توپ طلا شد.

سپس این مسی بود که برنده 4 توپ طلا شد و بعد کریستیانو 2 توپ طلا را از آن خود کرد. پس از او دوباره نوبت مسی بود تا یک توپ طلای دیگر را تصاحب کند و بعد از او دوباره نوبت به رونالدو رسید تا دو توپ طلای دیگر را از آن خود کند. حالا هر دوی آن‌ها 5 توپ طلا دارند و مهاجم پرتغالی این شانس را دارد تا از رقیبش جلو بیفتد.

در آستانه ال‌کلاسیکویی دیگر در نیوکمپ نگاهی داریم به شانس این دو بازیکن برای تصاحب توپ طلای 2018:

 

گل‌ها:

آمار گل‌های مسی و رونالدو در این فصل نزدیک به هم است. مهاجم آرژانتینی 43 گل و مهاجم پرتغالی 42 گل در تمامی رقابت‌ها برای تیمشان به ثمر رسانده‌اند. البته بازیکن رئال مادرید در این میان نسبت بهتری داشته، او موفق شده در 41 بازی برای تیمش 42 گل به ثمر برساند و این در حالی است که 43 گل مسی در 51 بازی زده شده‌اند.

رونالدو 15 گل در لیگ قهرمانان به ثمر رسانده و رقیبش مسی در این رقابت‌ها 6 گل وارد دروازه حریفان کرده، اما در لالیگا مسی 32 گل دارد و کریس 24 گل. رونالدو در نیم‌فصل اول لالیگا فقط 4 گل به ثمر رسانده بود، اما جایزه توپ طلا به بهترین عملکرد در طول سال داده می‌شود و از این نظر رونالدو (26 گل در 19 بازی) آمار بهتری نسبت به مسی (24 گل در 26 بازی) دارد.

 

پاس گل:

از نظر آمار پاس گل مسی جلوتر است، او 17 پاس گل در برابر 8 پاس گل رونالدو در تمامی رقابت‌ها داده. این بازیکن آرژانتینی 12 پاس گل در لالیگا، 2 پاس گل در لیگ قهرمانان و 3 پاس گل در کوپادل‌ری داده (که دوتای آن‌ها در فینال مقابل سویا بوده).

از طرف دیگر 5 پاس گل رونالدو در لیگا بوده و 3تای دیگر در لیگ قهرمانان. با حذف مادرید مقابل لگانس در مرحله یک هشتم، رونالدو حتی شانس بازی در رقابت‌های کوپادل‌ری در این فصل را نداشت.

 

جوایز:

رئال در اوایل فصل برنده سوپرکاپ اسپانیا، سوپرکاپ یوفا و جام باشگاه‌های جهان شد، اما تمامی این افتخارات مربوط به سال 2017 می‌شوند و ارزشی در به دست آوردن توپ طلا ندارند.

سفیدپوشان تا به حال در سال 2018 هیچ عنوانی را تصاحب نکرده‌اند، البته آن‌ها این شانس را دارند که تا یک ماه دیگر در فینال لیگ قهرمانان برابر لیورپول قهرمان اروپا بشوند.

از طرف دیگر بارسلونا تا به اینجای کار دو عنوان قهرمانی در کارنامه‌ سال 2018 ثبت کرده: لالیگا و کوپادل‌ری. پس می‌توان برداشت کرد که مسی از این حیث جلوتر از رقیبش قرار دارد.

 

تاثیر روی تیم:

این موضوع همیشه محل مجادله بوده، چون در فوتبال گل پراهمیت‌ترین موضوع است و رونالدو هم خیلی خوب گل می‌زند. با وجود این از حیث تاثیر کلی در زمین مسی کارنامه پربارتری از رونالدو دارد.

این بازیکن آرژانتینی هم گل‌زن و هم بازی‌ساز بارسلونا بوده، در حالی که تیم ملی کشورش هم به او متکی است.

در حالی که کریستیانو با تغییر روش بازیش از یک بال به یک مهاجم وسط تغییر پست داده، مسی مسیری مخالف او را برگزیده. شاید او گل‌های کمتری نسبت به گذشته بزند اما تاثیر کلی او در زمین بیشتر از همیشه شده.

کاندیدهای دیگر:

یک کاندیدای قدرتمند که می‌تواند دوقطبی مسی-رونالدو در کسب جایزه توپ طلا را متحول کند بازیکنی است به نام محمد صلاح. این مهاجم لیورپول فصلی رویایی را پشت سر می‌گذراند و 43 گل در 49 بازی این فصل به ثمر رسانده و تیمش را به فینال لیگ قهرمانان رسانده.

اگر لیورپول برنده جام بشود محمد صلاح تبدیل به یکی از کاندیدهای اصلی کسب جایزه می‌شود، به ویژه که جای جایزه گروهی در کارنامه رونالدو خالی خواهد بود.

نیمار کاندیدای دیگر کسب این جایزه خواهد بود، البته در صورتی که برزیل در تابستان قهرمان جام جهانی بشود، اما جز این چند نفر نام دیگری در لیست کاندیدهای کسب این جایزه وجود ندارد.

چه کسی از بقیه جلوتر است؟

هنوز برای تصمیم‌گری زود است، اما در این مرحله مسی از رونالدو جلوتر است، چون او دو عنوان قهرمانی در این فصل دارد و رقیب پرتغالیش هنوز هیچ جامی را در سال 2018 نبرده.

البته با توجه خاصی که در رای‌گیری‌های اخیر توپ طلا به مسابقات قاره‌ای می‌شود، در صورت قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان این وضعیت تغییر می‌کند.

جام جهانی هم می‌تواند فاکتور دیگری در این میان باشد، اگر بازیکن آرژانتینی بتواند با تیمش قهرمان جام جهانی بشود، آن‌ وقت شانس زیادی برای بردن توپ طلا خواهد داشت. همین شرایط برای رونالدو هم صدق می‌کند. تیم کریستیانو قهرمان اروپا شده، اما آن‌ها در میان مدعیان قهرمانی در جام جهانی نیستند و برد آن‌ها در جام جهانی بسیار دور از دسترس می‌نماید.

 

منبع: سایت گل

مترجم: احسان ایزدیان 

تگ ها


لیونل مسی بارسلونا فوتبال