اختصاصی؛ نگاهی به ستارگان و رکورد داران فوتبال زنان جهان

به بهانه اعلام نامزدهای بهترین بازیکنان زن جهان از سوی فرانس فوتبال، نگاهی به وضعیت فوتبال زنان جهان داشته ایم ......

به بهانه اعلام نامزدهای بهترین بازیکنان زن جهان از سوی فرانس فوتبال، نگاهی به وضعیت فوتبال زنان جهان داشته ایم.

به گزارش خبرنگار مدال، با توجه به ماهیت فوتبال زنان در دنیا و محدودیت هایی که در کشورمان مبنی بر پخش تلویزیونی رقابت های زنان وجود دارد، فوتبال دوستان ایرانی آشنایی چندانی با فوتبالیست های زن دنیا ندارند.


رقابت های جام جهانی زنان از سال 1991 هر چهار سال یک بار برگزار می شود و در این هفت دوره آمریکا با سه، آلمان با دو و نروژ و ژاپن با یک قهرمانی پرافتخار ترین تیم های بانوان جهان هستند. مارتا ستاره برزیلی که اخیراً برای ششمین بار از سوی فیفا به عنوان بازیکن برتر جهان انتخاب شد، با 15 گل در ادوار جام های جهانی رکورد دار است.


رقابت های قهرمانی اروپا نیز که تا قبل از سال 1991 به شکل غیررسمی انجام می شد، در این سال وارد عصر جدید خود شد اما فاصله زمانی بین برگزاری این رقابت های به شکل نامنظم پیگیری شد و در این سالها 9 تورنومنت برگزار شده است. آلمان با هفت قهرمانی در دوران جدید رقابت ها، پرافتخار ترین تیم فوتبال زنان اروپاست.


فیفا از سال 2001 تصمیم به اختصاص دادن یک جایزه به بهترین فوتبالیست زن جهان گرفت و تا سال 2015 این جایزه را تحت عنوان بهترین بازیکن زن سال فیفا و در سه سال اخیر تحت عنوان The Best به بازیکنان اهدا می کند.


مارتای برزیلی با شش، بریجیت پرینتس آلمانی با سه و مایا هم آمریکایی با دو عنوان، پرافتخار ترین بانوان فوتبال دنیا به حساب می آیند.

مارتا که از او به عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال زنان جهان یاد می شود، در المپیک های 2004 و 2008 همراه با تیم ملی برزیل موفق به دریافت مدال نقره این رقابت ها شده است. مارتا برنده توپ طلایی ارزنده ترین بازیکن در سال ۲۰۰۴ در رقابتهای جام جهانی فوتبال زنان زیر ۲۰ سال را به دست آورد. او همچنین در رقابتهای جام جهانی ۲۰۰۷ زنان، برنده توپ طلای بهترین بازیکن و کفش طلای بهترین گلزن شد.

تگ ها


فوتبال