اختصاصی؛ همه حواشی انتخاب صلاح و ناکامی دی بروین

تا جایی که به جدال بر سر بهترین بازیکن سال برمیگردد، پیروزی محمد صلاح مقابل کوین د بروین در حد و اندازه اتفاقی که در آپریل سال 1999 افتاد نبود ......

تا جایی که به جدال بر سر بهترین بازیکن سال برمی‌گردد، پیروزی محمد صلاح مقابل کوین د بروین در حد و اندازه اتفاقی که در آپریل سال 1999 افتاد نبود.

زمانی که منچستریونایتد و آرسنال در نبرد بر سر قهرمانی بودند و یک ماه پیش از آن‌که یونایتد سه‌گانه تاریخیش را ثبت کند، دیوید ژینولا جایزه بهترین بازیکن سال را کسب کرد.

این بازیکن بال 3 گل درلیگ به ثمر رسانده بود که هیچ‌کدامشان در دوره رای‌گیری نبودند – اولین گل او هشت روز پیش از آن‌که به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شود به ثمر رسید. با وجود این عملکرد او به اندازه‌ای خوب بود که بالاتر از بازیکنانی مثل دوایت یورک، دیوید بکهام، روی کین، دنیس برگکمپ و امانوئل پتی قرار گرفت.

این یک تصمیم فوق‌العاده بود که با گذشت زمان توجیه‌پذیری آن کم و کم‌تر ‌شد. پس با در نظر گرفتن این‌که صلاح یک فصل عالی را پشت سر گذاشته، کمتر کسی در آینده از این تصمیم متعجب خواهد شد، حتی اگر د بروین روی فرم هم جا افتاده باشد.

پپ می‌گوید: «شما نظر من را درباره این جوائز می‌دانید. اگر او جایزه را نبرد، به کسی که انتخاب می‌شود تبریک می‌گویم. اما از نگاه من وقتی که بازی‌های 9 یا 10 ماه اخیر را تحلیل کنید بازیکنی بهتر از او پیدا نخواهید کرد، این را از نظر تداوم آمادگی و حضور در تمام بازی‌ها در تمام رقابت‌ها می‌گویم.»

او ادامه می‌دهد: «من متاسفم. شاید روی کاغذ بازیکنانی باشند که بهتر از او باشند، اما هیچ بازیکنی در این فصل بهتر از او نبوده. او برای من بهترین است، این عقیده من است و ممکن است عقیده بازیکنان چیز دیگری باشد. دوست داشتم فکر کنم او لیاقتش را دارد اما در نهایت وقتی که تابستان از راه برسد، او به عنوان یک قهرمان به خانه می‌رود».

من‌سیتی هم در پشت پرده از این اتفاق ناراحت است، خصوصا با گلی که د بروین در مقابل سوانسی به ثمر رساند تا نبوغ خودش را به رخ بکشد. این پنجمین باری بود که او در این فصل از بیرون از محوطه جریمه دروازه را باز می‌کرد، بیشتر از هر بازیکن دیگری در لیگ برتر. خود این آمار مدرکی است که نشان می‌دهد او هم توانایی انجام شگردهای جادویی که باعث انتخاب صلاح شدند را دارد. در حقیقت تمام بازیکنان و داور بازی پیش از شروع مجدد، آن گل را از نمایشگر ورزشگاه تماشا کردند. این شوت در کنار شوت‌هایی که او به چلسی، تاتنهام و لستر زد قرار می‌گیرد که همگی با پای غیرتخصصی (چپ) زده شده‌اند.

اما بازی او بیش از این گل‌های فوق‌العاده است، چون او تمام کارها را در قلب تیم انجام می‌دهد. گستره پاس‌های او و تکنیک ظریف در کنار استیل قدرتمند و دوندگی زیاد او در فوتبال انگلیس کم‌تر دیده شده. او مثل ترکیبی فوق‌العاده از برگکمپ و کین است، دو مردی که از ژینولا شکست خوردند.

البته در این میان دلایل دیگری هم وجود داشتند که از آن جمله می‌توان به افت د بروین در زمانی رای‌گیری و بازی خوب بعضی از بازیکنان سیتی که باعث پراکندگی آرا شد اشاره کرد.

اما نباید صلاح را دست کم گرفت. او در تمام فصل مشغول گل‌زنی بوده و در هفته‌های اخیر آمارش بالاتر هم رفته. او تا به اینجا 31 گل در لیگ برتر به ثمر سانده، آماری که به خودی خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و اگر همین روند را ادامه بدهد به رکورد 34 گل اندی کول و آلن شیرر می‌رسد که تازه آن‌ها این آمار را در لیگ 42 هفته‌ای به دست آورده‌اند. شمار گل‌های صلاح در تمامی رقابت‌ها 41 گل است و او گفته که می‌خواهد رکورد 47 گل یان راش در لیورپول را بشکند.

ببینید اسم او در کنار اسم چند تن از بهترین شماره 9 های لیگ برتر قرار گرفته: کِین، کول، شیرر، راش. صلاح یک بازیکن بال است. اما در حقیقت وقتی شروع به حرکت می‌کند به محوطه جریمه می‌رسد. انقلابی که او در پست بال به پا کرده دلیل دیگری برای انتخاب اوست.

در نهایت گواردیولا و سیتی می‌توانند دلایل زیادی برای انتخاب د بروین داشته باشند، اما از طرف دیگر دلیلی برای انتخاب نشدن صلاح وجود ندارد. هر دو بازیکن فصل درخشانی را پشت سر گذاشته‌اند و هر دو شایستگی انتخاب شدن را داشته‌اند.

 

منبع: سایت گل

مترجم: احسان ایزدیان

تگ ها


لیگ برتر فوتبال