اختصاصی؛ چرا سرخ‌ها پلن B ندارند؟!

آمار و ارقام پرسپولیس در فصل جاری نشان می دهد که این تیم با سیستم 2-4-4 لوزی به مراتب موفق تر بوده است ......

آمار و ارقام پرسپولیس در فصل جاری نشان می دهد که این تیم با سیستم 2-4-4 لوزی به مراتب موفق تر بوده است.

به گزارش خبرنگار سایت مدال، پرسپولیس نه تنها فصل جاری بلکه فصل گذشته هم اغلب در مقابل تیم هایی که دست به دافع مطلق می زدند برای گلزن به مشکل می خورد، این معظل تیم برانکو است که تا کنون برای آن چاره ای اندیشیده نشده است. فصل قبل دست برانکو برای تعویض خالی نبود و بازیکنانی مثل احمدزاده، مسلمان، محرومی و در مقطعی هم مهدی طارمی بازیکنانی بودند که در بازی های حساس که کار به اما اگر می کشید روی هوش و تکنیک شان، نتیجه را به سود پرسپولیس تغییر می دادند اما در فصل جاری با رفتن این بازیکنان بخ جز منشا و مصلح، برانکو ذخیره مطمئن دیگری برای تغییر نتیجه ندارد و به علاوه در مواقعی که این تیم برای نتیجه گیری و باز کردن دفاع حریف به مشکل می خورد هم هیچ چاره ای اندیشیده نمی شود. حتی فصل گذشته هم پرسپولیس در برخی بازی ها مقابل تیم هایی که صرفا دفاع می کردند و به قول فوتبالی ها دست به دفاع اتوبوسی می زدند به مشکل می خورد برای مثال فصل گذشته سرخپوشان در هفته هجدهم برابر نفت تهران هومن افاضلی که به شدت دفاع می کرد در استادیوم آزادی موفق به نتیجه گیری نشدند و یا هفته بیستم مقابل گسترش فولاد در خانه با تساوی 1-1 متوقف شدند و به جز شوت از راه دور سیامک نعمتی، دیگر نتوانستند راهی به دروازه شاگردان فیروز کریمی پیدا کنند.

در نهایت مشخص است که پرسپولیس مقابل حریفانی که دست به دفاع مطلق می زنند کار سختی پیش رو دارد و البته این تیم هیچ برنامه ای هم برای تغییر روند بازی ندارد. پرسپولیسی ها در چند فصل اخیر را با سیستم 2-4-4 خطی به میدان می روند و البته با همین سیستم دو قهرمانی هم کسب کرده اند اما در همین دو فصلی که جام را بالای سر بردند هم اغلب برابر تیم های سرتاسردفاعی به مشکل می خوردند. حالا باید دید که اولا چرا پرسپولیس برای باز کردن دفاع حریف، پلن B ندارد و ثانیا چرا سرمربی کروات سرخ ها اصرار به بازی با سیستم 2-4- 4 لوزی دارد، آن هم وقتی عمکلرد سرخ ها در فصل جاری نشان می دهد که 2-4-4 لوزی، سیستم بهتری برای این تیم بوده است.

 

76 دقیقه با 2-4-4 لوزی، 3 گل

پرسپولیس در دیدار مقابل فولاد خوزستان درورزشگاه آزادی، هفته دوم فصل جاری در دقیقه 14 و با مصدومیت کمال کامیابی نیا و خروج این بازیکن از زمین مسابقه به اجبار تغییر سیستم داد و از سیستم 2-4-4 خطی به سیستم 2-4-4 لوزی روی آورد، در نهایت در 74 دقیقه باقی مانده، سرخپوشان 3 بار به گل رسیدند و با یک نتیجه پرگل، تیم اهوازی را از پیش رو برداشتند.

 

284 دقیقه با 2-4-4 خطی، یک گل!

اما پرسپولیسی ها در سایر دیدارهای فصل جاری در تمام دقایق با همان سیستم 2-4-4 خطی بازی کردند و در مجموع سه دیدار مقابل تیم های پدیده، استقلال خوزستان و نفت مسجد سلیمان تنها یکبار، آن هم از روی نقطه پنالتی موفق به گلزنی شدند. سرخپوشان در دو دیدار اخیر مقابل تیم های استقلال خوزستان و نفت مسجدسلیمان با تساوی بدون گل متوقف شدند و گرچه در این دو بازی، موقعیت ها متعددی روی دروازه حریفان ایجاد کردند اما موفق به باز کردن دروازه این دو حریف نشدند. دو تیمی که دست به دفاع مطلق می زدند و چشم به ضد جملا دوخته بودند در نهایت به آن چیزی که می خواستند رسیدند و با کسب یک امتیاز، دست پر زمین را در دیدار مقابل پرسپولیس ترک کردند.

 

چاره ای که باید اندیشیده شود

پرسپولیسی ها باید به فکر راه چاره ای برای باز کردن دفاع فشرده حریفان شان در هفته های آتی باشند چرا که تا فرارسیدن نیم فصل و اضاقه شدن نفرات جدید، 11 بازی دیگر (33 امتیاز) پیش رو است و سرخ ها اگر نتوانند امتیازات کافی را در این مقطع زمانی کسب کنند، نیم فصل دوم هرچقدر هم خوب باشند و تلاش کنند نمی شود امتیازات از دست رفته نیم فصل اول را جبران کرد.

تگ ها


پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال