ادعای خبرساز فرزند علی عبده درباره پرسپولیس

فرزند علی عبده در مصاحبه‌ای صحبت‌های خبرسازی را مطرح کرده است....

فرزند علی عبده در مصاحبه‌ای صحبت‌های خبرسازی را مطرح کرده است.

 سالار عبده فرزند علی عبده در مصاحبه‌ای صحبت هایی را درباره مالکیت پرسپولیس مطرح کرده که در ادامه می خوانید:

به گزارش مدال، فرزند مرحوم علی عبده بنیانگذار و مالک پرسپولیس با اشاره به اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی جو و فضای خاص انقلابی‌گری امکان پرداختن به همه جزییات و تفکیک واقعیات از هم را نمی داد، گفت: «پرسپولیس نیز در کنار دیگر اموال پدرم به دلیل آنچه ارتباط ایشان با خاندان پهلوی خوانده میشد ضبط شد ولی به هرحال مستنداتی در تاریخ وجود دارد که امروزه بر همگان روشن شده است، مدارکی که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی است از جمله گزارش معروف ٢بهمن ١٣٤٩ وگزارشهای سال١٣٥٥ساواک که مثلا نشان می‌دهد جمع بازیکنان و سکوهای هواداران پرسپولیس در سالهای قبل از انقلاب محفل برخی مخالفان حکومت شاه بوده است و یا اینکه ساواک و افراد وابسته به آن در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تا برخورد با علی عبده پیش رفتند. جالب اینجاست بدانید که مرحوم پدر فرزند فقیه نامدار یعنی شیخ محمد عبده بروجردی است که ٣٠ سال ریاست دادگاه انتظامی قضات کشور را برعهده داشته وبه عدالت در میان مذهبیون شهره بوده و برادرش دکتر جلال عبده هم کسی بوده که قاتلان مرحوم آیت الله مدرس را به مجازات رساند. پدر از این نفوذ سیاسی خود بیشتر برای پیش بردن اهداف صرفا ورزشی سود می برد که البته دشمنی خاندان پهلوی با وی بیشتر شد و تا آتش زدن بولینگ عبده و تلاش برای سربه نیست کردن پدر توسط ساواک پیش رفت.»
سالار عبده در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره گمانه زنی های این روزها درباره پرسپولیس ضمن بیان این مطلب افزود: «باشگاه پرسپولیس بخشی از هویت و تاریخ ورزش ایران زمین است و برای من همیشه یادآور مردی است که از آن سوی دنیا بازگشت تا همه زندگی اش را وقف یک هدف کند و آن پرسپولیس بود. تصور من از مدیریت پرسپولیس توسط بخش خصوصی، راه و روش پدرم وهمان کیفیت مدیریت اوست.»
سالار عبده استاد در پاسخ به این سوال که موضعش درباره واگذاری باشگاه پرسپولیس به بخش خصوصی چیست تاکید کرد: «تا زمانی که باشگاه پرسپولیس در تملک دولت و وزارت ورزش باشد ما ادعایی نخواهیم داشت اما اگر قرار بر واگذاری به بخش خصوصی باشد طبیعی است که فرزندان مرحوم عبده نسبت به باشگاهی که از هیچ توسط پدر شکل گرفته و در فیفا نیز به نام ایشان ثبت شده ادعا خواهند داشت و آن را از مسیر حقوقی و قضایی و نیز فیفا دنبال خواهند کرد. ما تا الان به خاطر مردم و عشق به پرسپولیس از حق خودمان گذشتیم وگرنه طی این سالها به ما پیشنهاد می شد به فیفا شکایت کنید، ولی هیچ زمان به این پیشنهاد فکر هم نکردیم. اما الان که بحث واگذاری هست و نتیجه واگذاری شرکت‌های بزرگ دولتی را طی چند سال گذشته دیده ایم، نگران آینده باشگاه پرسپولیس هستیم و می خواهیم پیگیر حق مالکیت خودمان را برای حفظ بزرگی پرسپولیس شویم.»
عبده ادامه داد: «امروز دیگر روشن است که پدرم بیشترازهر چیز یک فلسفه پرداز و معمار موفق ورزشی بوده که چه با والیبال، چه با بوکس و ریاست فدراسیون آن و چه با پایه گذاری و به اوج رساندن پرسپولیس تنها به دنبال تغییر و بهبود زیرساخت ها در ورزش و توسعه آن در میان جوانان کشور بوده است.»
عبده در بخش دیگری از گفت‌وگو در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که در صورت واگذاری پرسپولیس به بخش خصوصی برای بدهکاری های انبوه و مشکلات باشگاه چه می توان کرد، اظهار داشت: « وقتی سازمانی که شاکله و ذاتش به صورت خصوصی طراحی شده تحت مدیریت دولتی قرار بگیرد بروز این نکات عجیب نیست اما به هرحال نام، پیشینه و هواداران ثابت قدم تیم پرسپولیس به عنوان پرافتخارترین باشگاه تاریخ فوتبال کشور مهمترین دارایی و سرمایه آن است که حفظ و استمرار آن بی‌تردید منوط به واگذاری صحیح و غیرسیاسی باشگاه است.»
سالار عبده همچنین در پاسخ به اینکه برنامه وی و دیگر فرزندان مرحوم عبده جهت عملی شدن مالکیت بر میراث پدر چیست ، اظهار داشت: « بعنوان کسی که در دوران کودکی و نوجوانی از نزدیک شاهد زحمات و تلاشهای طاقت فرسا و خلاقیتهای پدرم باوجود همه ناملایمات برای تولد و اعتلای پرسپولیس بوده ام از تمامی هواداران عزیز و پیشکسوتان محترم و مسولان امر تقاضا دارم در مسیر بازگرداندن پرسپولیس به مالکان حقیقی‌اش ما را یاری کنند. خاندان عبده در این زمینه ابتدا دست کمک بسوی قوه قضاییه دراز کرده و از مسیر قانونی این موضوع را با حساسیت دنبال خواهند کرد و سعی خواهیم کرد در این مسیر نظر هواداران واقعی پرسپولیس را در نظر بگیریم و روی کمک آن‌ها حساب کنیم.»
طی سال های گذشته چندین نوبت بحث ورود خانواده مرحوم عبده و تلاش برای باز پس گیری پرسپولیس مطرح شد. آیا آنها را تایید می کنید؟ اگر مورد تایید است از چه زمانی و توسط کدام یک از اقوام شما انجام شد؟
من و برادران و خواهرم تاکنون اقدام رسمی برای بازگرداندن پرسپولیس انجام نداده بودیم.
در کنار پرسپولیس شما طی سال های گذشته برای بازپسگیری سایر اموال پدرتان شکایاتی داشته اید. آیا موفق بوده؟ فکر می کنید چقدر احتمال دارد که این اتفاق در مورد پرسپولیس هم رخ دهد؟
آن موارد ماهیت متفاوت حقوقی و نکات اختصاصی خودش را داشته و قابل مقایسه با پرسپولیس بعنوان یک سرمایه معنوی نیست.
در مورد مجموعه ورزشی بولینگ عبده که این روزها با مجموعه ورزشی شهید چمران فعالیت می کند و همچنین آژانس مسافرتی پرسپولیس که پس از مصادره در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفتند نیز وارد پروسه باز پس گیری می شوید؟
پیش از انقلاب بولینگ عبده و باشگاه پرسپولیس دو بخش جدا ناپذیر بودند، آیا امروز هم هر دو را با هم می بینید؟
اتصالی که شما بین پرسپولیس و بولینگ ترسیم می کنید اینگونه در هم تنیده نبود، بهرحال پدرم شرکتی داشت بنام" سی آر سی" که همه این اموال کنار هم و تحت مالکیت واحد آن شرکت قرار داشت و مدیریت می شد اما ماهیت ورزشی و حرفه ای این دو کاملا متفاوت از هم بود و در این برهه نیز متفاوت است.
آیا شکایتی را به مراجع قضایی طرح کرده اید؟ چه مدارک و مستنداتی برای این کار آماده کرده اید؟
گروهی حقوقی که با آنها مذاکره داشته ایم در حال کار و فعالیت روی این موضوع هستند و از انجا که شخصاً احترام زیادی برای کار دشوار قضات محترم و وکلا محترم قایل هستم اجازه دهید درباره جزییات حقوقی این ماجرا سرپرست محترم گروه حقوقی به موقع، خودشان اظهارنظر و صحبت کنند.
نماینده بازماندگان خانواده مرحوم عبده در این پرونده چه کسی است؟
بنده به عنوان فرزند بزرگ مرحوم پدرم هستم، و از سوی دیگر فرزندان در موضوع پرسپولیس نمایندگی دارم.