ادعای یک حقوقدان ورزشی درباره رای سوپر جام

بالاخره روز چهارشنبه کمیته استیناف فدراسیون فوتبال رای کمیته انضباطی مبنی بر برتری ۳ بر صفر پرسپولیسیها در بازی سوپرجام را تایید کرد تا پرسپولیسیها یک جام دیگر همراه با برانکو ایوانکوویچ بدست آورند ......

 بالاخره روز چهارشنبه کمیته استیناف فدراسیون فوتبال رای کمیته انضباطی مبنی بر برتری ۳ بر صفر پرسپولیسی‌ها در بازی سوپرجام را تایید کرد تا پرسپولیسی‌ها یک جام دیگر همراه با برانکو ایوانکوویچ بدست آورند. بعد از اعلام رای کمیته استیناف، مدیران باشگاه استقلال تهران اعلام کردند که برای پیگیری حق این باشگاه به دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش(CAS) شکایت می‌کنند.
برای بررسی رای کمیته استیناف و صحبت‌های مسوولان باشگاه استقلال تهران در مورد اعتراض به CAS، سراغ غلامرضا رفیعی حقوقدان ورزشی رفتیم. رفیعی در ابتدا در مورد رای کمیته استیناف گفت: «تا به حال متن کامل رای منتشر نشده است و ما آن را ندیده‌ایم. بدون شک باید دید استدلال کمیته استیناف چه چیزی بوده است. استقلالی‌ها هرگز نگفته‌اند که ما بازی نمی‌کنیم و فقط پیشنهاد داده بودند که تاریخ بازی را عوض کنند. حتی اگر استقلالی‌ها نمی‌خواستند بازی کنند، سازمان لیگ نباید بازی را لغو می‌کرد. زمانی که سازمان لیگ ۳ روز قبل از بازی آن را لغو می‌کند، نمی‌تواند برای سوپرجام نتیجه‌ی ۳ بر صفر را اعلام کند. ضمانت اجرای لغو یک رویداد ورزشی توسط برگزار کننده، ۳ بر صفر نیست. زمانی می‌توانستند بازی را ۳ بر صفر اعلام کنند که سازمان لیگ آن را لغو نمی‌کرد و استقلال هم در بازی حضور نمی‌یافت.

یک اتفاق عجیب هم در رای کمیته استیناف افتاد که در جهان به سابقه بود. وقتی رای از کمیته انضباطی به کمیته استیناف رفت، کمیته استیناف رای بدوی را تشدید کرد و علاوه بر نتیجه ۳ بر صفر که کمیته انضباطی به آن رای داده بود، ۵۰ میلیون تومان هم باشگاه استقلال را جریمه کرد که بسیار عجیب بود».

با رفیعی در مورد اینکه باشگاه استقلال می‌تواند به CAS شکایت کند و در صورت شکایت استقلالی‌ها چه رایی ممکن است صادر شود حرف زدیم و او به ما گفت: «بدون شک بر اساس آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، CAS صلاحیت دارد به اعتراض استقلالی‌ها با توجه به اینکه سازمان لیگ ۳ روز قبل از برگزاری بازی آن را لغو کرده و نمی‌تواند برای لغو بازی نتیجه‌ی ۳ بر صفر را اعلام کند و این رای معنی‌ای ندارد، رسیدگی کند.

در صورت شکایت استقلالی‌ها کسی نمی‌تواند از الان پیش بینی کند CAS چه رایی می‌دهد. مرجع قضایی ذی‌ربط دفاعیات و مستندات دو طرف را می‌بیند و رای خود را صادر می‌کند. مدرک قاطعی در داخل پرونده وجود ندارد که استقلالی‌ها گفته باشند بازی نمی‌کنیم، حتی اگر گفته بودند سازمان لیگ نباید بازی را لغو می‌کرد و از نظر من این رای قابل تجدید نظرخواهی است».

تگ ها


استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال