ادووکات و احتمال پنجمین کناره‌گیری از فوتبال با ایران!

درحالیکه دیک ادووکات مدتی قبل از فوتبال خداحافظی کرده بود دوباره به عرصه مربیگری بازگشت و هدایت عراق را بر عهده گرفت‌....

به گزارش "ورزش سه"، بعد از اینکه قطع همکاری سرکو کاتانچ با فدراسیون فوتبال عراق نهایی شد شایعات زیادی در رابطه با سرمربی بعدی این تیم به گوش رسید. حتی در مقطعی رسانه های این کشور مدعی شدند که کارهای حضور سرمربی سابق تیم ملی ایران یعنی کارلوس کی‌روش روی نیمکت عراق قطعی شده اما در نهایت چنین اتفاقی رخ نداد. 

سرانجام و بعد از کش و قوس های فراوان فدراسیون فوتبال عراق چندی پیش از سرمربی جدید خود رونمایی کرد؛ جایی که آن ها با دیک ادووکات با تجربه و هلندی برای بر عهده گرفتن هدایت تیم ملی این کشور در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی به توافق رسیدند. 

اما سرمربی هلندی در حالی هدایت تیم ملی عراق را بر عهده گرفت که چندی قبل از آن اعلام کرده بود که دیگر در عرصه مربیگری فعالیت نخواهد کرد و به کار خود در این زمینه پایان داده است. او فصل گذشته هدایت تیم فاینورد را برعهده داشت و بعد از اتمام فصل به شکلی دراماتیک خداحافظی خود از دنیای فوتبال را اعلام کرد. 

پیش از این نیز اتفاق افتاده بود که ادووکات با فوتبال خداحافظی کند اما طریقه پایان کار او در فاینورد این اعتقاد را به وجود آورد که مرد هلندی تصمیم قطعی خود را در این رابطه اتخاذ کرده و برگشتی در آن وجود نخواهد داشت چرا که ادووکات بعد از بازی پایانی این تیم در فصل گذشته مقابل اوترخت با چشمانی اشکبار با فوتبال وداع کرده بود.

ادووکات فصل گذشته مسن ترین سرمربی لیگ هلند به شمار می‌آمد و حالا با توجه به حضور در تیم ملی عراق وارد ۴۱ امین سال حضور خود در عرصه مربیگری شده است؛ دورانی که با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. البته شاید بتوان گفت موفق‌ترین دوران حضور سرمربی هلندی به زمان هدایت رنجرز بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ باز می گشت؛ جایی که او با کسب نتایج درخشان در این تیم اسکاتلندی به چهره محبوب در بین هواداران رنجر تبدیل شد.

نکته قابل توجه اینکه ادووکات در طول دوران مربیگری خود چهار بار از دنیای فوتبال خداحافظی کرده که مورد آخر مهمترین آنها بوده است. اما با این حال او در سال ۲۰۱۶ نیز چنین تصمیمی گرفته بود. جایی که سرمربی هلندی پیشین تیم‌های فوتبال هلند و کره جنوبی ماه آگوست سال ۲۰۱۶، ۱۰ ماه پس از استعفا از مربیگری ساندرلند، هدایت فنرباغچه را برعهده گرفت. ادووکات در آن مقطع طی یک نشست خبری اعلام کرد که در پایان فصل از فوتبال خداحافظی خواهد کرد.


 
ادووکات درحالی دوباره برای مربیگری به فوتبال آسیا بازگشته که پیش از این بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ نیز در این قاره حضور داشت و در یک دوره تقریبا کوتاه هدایت کره‌جنوبی را برعهده گرفت. جالب اینکه در آن مقطع افشین قطبی نیز به عنوان دستیار او فعالیت می کرد. 

حالا باید منتظر ماند و دید که سرمربی هلندی در چالش جدید با تیم ملی عراق چه عملکردی خواهد داشت. عراق با هدایت ادووکات دور نهایی رقابت های مقدماتی جام جهانی را قابل‌قبول آغاز کرد و موفق شد کره جنوبی را متوقف کند. این در حالی است که عراق فردا باید دومین مسابقه خود را در برابر ایران برگزار کند و قطعاً ادوکات و تیمش انگیزه زیادی برای موفقیت در برابر ما خواهند داشت.

تگ ها


دیک ادوکات تیم ملی عراق عراق