ارثیه شوم؛ بشار و پرداخت ۱۳۰هزار دلار برای جدایی

شوک بزرگ به پرسپولیس دقایقی بعد از فینال خبر مربوط به جدایی بشار رسن از این تیم بود....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در شرایطی که پیش از این طی خبری که در ۱۲ آذرماه هم ورزش سه اعلام کرده بود که بشار رسن از پرسپولیس جدا خواهد شد، این خبر در آن مقطع به عنوان یک حاشیه بزرگ مطرح شده بود و واکنش‌های تندی را نیز در پی داشت. با این حال دقایقی بعد از فینال و در شرایطی که پرسپولیس برابر دومین بار دستش از جام کوتاه مانده بود، این هافبک عراقی در گفتگویی که داشت این خبر را رسما اعلام کرد و از جدایی از پرسپولیس و عدم همراهی تیم در بازگشت به تهران خبر داد.

بشار رسن که به عنوان هافبکی جوان و زیر ۲۳ سال به پرسپولیس پیوسته بود، طی مدت سه سال و اندی که در این تیم حضور داشت، توانسته بود نمایش کیفی و فنی بالایی از خود به جا بگذارد و از او به عنوان یک سرمایه بزرگ برای پرسپولیس یاد می‌شد. با این حال در ابتدای فصل جدید و بعد از پایان مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا، او در شرایطی به تهران بازگشت که یک راست مسیر ساختمان باشگاه را در پیش گرفت تا با اعلام پیشنهاد قطری خود، به دنبال دریافت رضایتنامه‌اش باشد. رضایتنامه این بازیکن در آن مقطع حدود ۵۰۰هزار دلار تخمین زده می‌شد اما یحیی گل محمدی به صراحت از نیاز خود برای تداوم همکاری با این هافبک عراقی در شرایطی که تیمش در فینال لیگ قهرمانان آسیا وحید امیری، شجاع خلیل زاده، عیسی آل کثیر و احسان پهلوان را از دست داده بود، خبر داد. موضوعی که باعث شد تا در آن مقطع رسول پناه نیز به توافق برای جدایی این بازیکن نرسد.

با این حال ورزش سه روز ۱۲ آذرماه در گزارشی به موضوع جدایی بشار رسن بعد از دیدار فینال لیگ قهرمانان پرداخت. بندی که طی توافق با این هافبک عراقی در روزهایی که باشگاه به دنبال تمدید قرارداد و توافق با بازیکنان خود برای ادامه همکاری بود، این اجازه را می‌داد تا بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا از تیم جدا شود. اتفاقی که طبق پیش بینی رخ داد و این هافبک عراقی در گفتگویی که بلافاصله بعد از فینال داشت، از عدم همراهی برای بازگشت و پایان همکاری با این باشگاه خبر داد.

فسخ عجیب بشار رسن؛ بی‌انضباطی در تمرین


حمید مطهری و کادرفنی پرسپولیس تا روز بعد از فینال صبر کردند و واکنشی نسبت به اتفاقات رقم خورده در خصوص بشار رسن و جدایی‌اش از این تیم نشان ندادند اما حمید مطهری، عضو کادرفنی پرسپولیس ساعاتی بعد از فینال از این اتفاق به عنوان خیانت مدیر سابق علیه این تیم یاد کرد. نکته جالب توجه اینکه در روزهایی که هواداران و البته کادرفنی به ادامه همکاری بشار رسن با پرسپولیس اصرار داشتند، رسول پناه با اعلام اینکه با درخواست و خواسته آنها این اتفاق رقم خورده به این موضوع واکنش نشان داده بود. اما با قرار دادن بندی در قرارداد این بازیکن، توافق صورت گرفته بود که او فصل را تا پایان فینال لیگ قهرمانان آسیا بدون دریافت قرارداد و در نهایت پرداخت بخشی از قراردادش جدا شود.

نکته جالب توجه اینکه کادرفنی در هفته‌های پیش از فینال به شدت از نوع تمرینات این هافبک عراقی شاکی بوده و بی‌انضباطی‌های او در تمرینات و مصدومیت‌های گاه و بیگاه و دوری از تمرین باعث اعتراض آنها شده بود و شاید اگر فینال آسیا در پیش نبود، تصمیم دیگری برای او گرفته می‌شد. اوج این بی‌مسوولیتی در بازی با شهرخودرو بود که او فرصت فوق العاده‌ای که امیری نصیبش کرده بود را به بدترین شکل ممکن از دست داد تا اعتراض هم‌تیمی‌ها و کادرفنی را نیز در پی داشته باشد. با این حال برخی از نزدیکان تیم خبر از مصدومیت و غیبت‌های پرشمار این بازیکن در تمرینات را می‌دهند که آن را بی ارتباط با توافق با تیم آتی و جدایی‌اش از این تیم بعد از فینال نمی‌دانند.

دریافتی ۱۳۰هزار دلاری پرسپولیس


اما موضوع مهم در خصوص جدایی بشار رسن، منفعت پرسپولیس از این انتقال خواهد بود. در شرایطی که گفته می‌شد در ابتدای درخواست جدایی بشار رسن از پرسپولیس که پیش از شروع فصل جدید و بعد از نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا بود، باشگاه و رسول پناه مدعی شده بودند از این انتقال ۳۵۰ هزار دلار نصیب باشگاه خواهد شد. بشار رسن برای فصل جدید ۱۲۰هزار دلار دریافتی داشت و قرار بود ۲۳۰هزار دلار نیز پرداخت کند تا در آن مقطع از پرسپولیس جدا و راهی لیگ ستارگان قطر شود. با این حال باشگاه پرسپولیس در آن مقطع با این انتقال مخالفت کرد و بشار طی ۴ بازی در لیگ و ۱ بازی فینال برای این تیم به میدان رفت. جالب اینجاست که بدانید رسن برای این بازی‌ها طی توافق جدیدی که با باشگاه پرسپولیس و رسول پناه داشته، هیچ دریافتی طبق قراردادش نداشته است و قرار است اکنون برای حضور در لیگ قطر و القطر اس سی ۱۳۰هزار دلار نیز پرداخت کند. اکنون پرسپولیس برای ۵ دیداری که این هافبک عراقی به انجام رسانده، از درآمد قطعی ۳۵۰هزار دلاری که او در ابتدای فصل نیز موافق پرداخت آن بود نیز محروم مانده است و تنها ۱۳۰هزار دلار به خزانه‌اش وارد خواهد شد. نکته دیگر در خصوص قرارداد بشار رسن با باشگاه قطر اس سی قرارداد سه ساله او با این باشگاه به ارزش سالیانه ۱.۲ میلیون دلار می‌باشد.

یک چالش بزرگ، محرومیت جذب بازیکن خارجی


پرسپولیس جزو معدود باشگاه‌های لیگ برتر ایران بود که با توجه به قانون منع بکارگیری بازیکنان و مربیان خارجی، با حضور بشار رسن و بوژیدار رادوشوویچ توانسته بود از این حیث کیفیت بین المللی خود را حفظ کند. با این حال اکنون با جدایی بشار رسن و تداوم این قانون، آنها دیگر قادر به جذب بازیکن خارجی جایگزین برای این بازیکن نیز نخواهند بود. بوژیدار رادوشوویچ نیز بار دیگر به نیمکت نشین صرف در این تیم تبدیل شده تا این تیم سیمای کاملا داخلی به خود بگیرد و برای رقابت با دیگر مدعیان جام فصل بیستم را دنبال کند.

جانشین هافبک عراقی کیست؟


پرسپولیس در خط میانی خود در حال حاضر، سیامک نعمتی، امید عالیشاه، وحید امیری، احسان پهلوان و علی شجاعی را در اختیار دارد. وحید امیری با توجه به خلا خط حمله بیشتر به عنوان مهاجم برای این تیم به میدان می‌رود و نعمتی نیز بین وینگر راست و مدافع راست در رفت و آمد است و بعید نیست در ادامه فصل به خط دفاعی تیم اضافه شود. با در نظر گرفتن این موضوع که از بین کمال کامیابی نیا، میلاد سرلک و احمد نوراللهی دو بازیکن عضو ثابت خط میانی این تیم خواهند بود و تا حدودی جایگاه احسان پهلوان نیز در این ترکیب ثابت است، از بین عالیشاه، شجاعی، نعمتی باید یک بازیکن را جانشین بشار رسن دانست. با این حال با در نظر گرفتن کیفیت تکنیکی، ارسال و میل به گلزنی، می‌توان گفت این جدایی یک خلا بزرگ را در تیم شکل خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

ماجرای بشار رسن و پرسپولیس وارد مرحله تازه‌ای شد

بشار رسن «به زودی» به القطر اضافه می‌شود

 

 

تگ ها


بشار رسن پرسپولیس تهران فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال