از آقای شماره یک تا پیرمرد تنیس

این هفته برای تنیس جهان، یک هفته پرماجرا و پرهیاهو بود. رقابتهای تنیس مسترز شانگهای سرانجام به پای ......

این هفته برای تنیس جهان، یک هفته پرماجرا و پرهیاهو بود. رقابت‌های تنیس مسترز شانگهای سرانجام به پایان رسید و نواک جوکوویچ مرد شماره یک این روزها توانست با غلبه بر برنا کوریچ پدیده ناشناخته این رقابت‌ها جام را به خانه ببرد.
جوکوویچ با پیروزی ۲ بر صفر مقابل برنا کوریچ قهرمان تنیس مسترز هزار امتیازی شانگهای شد.
ناکامی راجر فدرر سرشانس و مصدومیت خوان دل‌پوترو حوادث مهم این جام بود اگرچه قهرمانی جوکوویچ سبب شد تا معادلات در رده‌بندی جهانی تغییر کند.
با قهرمانی نواک جوکوویچ، راجر فدرر تنیسور سوییسی جایگاه خود در رده‌بندی ATP را از دست داد و به رتبه سوم سقوط کرد. تنیسور صربستانی با این قهرمانی توانست پس از مدت‌ها به رتبه دوم رده‌بندی ATP  صعود کند. پیش از این رتبه دوم به راجر فدرر اختصاص داشت. تنیسور سوییسی اکنون با 260/‌6 امتیاز در جایگاه سوم قرار دارد. رافائل نادال با وجود قهرمانی جوکوویچ همچنان صدرنشین است. تنیسور اسپانیایی 660/7 امتیاز دارد و امتیاز جوکوویچ 445/7 است. رتبه چهارم به خوآن مارتین دل پوترو اختصاص دارد. الکساندر زورف، مارین چیلیچ، دومینیک تیم، اندرسون، دیمیتروف و جان ایزنر در رتبه‌های پنجم تا دهم قرار دارند.

 
جوکو، آقای شماره یک
نواک جوکوویچ قهرمان تنیس مسترز شانگهای یک هدف روشن برای پایان فصل دارد. هدف او برتری مقابل راجر فدرر و رافائل نادال است تا به صدر جدول برترین تنیس‌بازان جهان برگردد. جوکوویچ در این‌باره اظهار داشت: «الان همه تلاشم را انجام می‌‌دهم و برای شماره یک جهان رقابت کنم. کاملا مشخص است که من همه سعی خودم را به کار می‌گیرم. این بزرگترین هدف برای الان و پایان فصل است. این بزرگترین هدفی است که من برای پایان فصل دارم. اگر شانس داشته باشم چرا نتوانم در رده نخست قرار بگیرم؟»وی افزود: «بدیهی است که هر مسابقه‌ای که من در آن شرکت می‌کنم، اهمیت دارد. این چیزی است که من تلاش می‌کنم در آن موفق شوم
 

پیرمرد ادامه می‌دهد
راجر فدرر 37 ساله در مرحله نیمه‌نهایی تنیس مسترز شانگهای با شکست مقابل برنا کوریچ از دور مسابقات حذف شد و در جدیدترین رده‌بندی جهانی در رده سوم قرار گرفت. این ستاره سوییسی از ماه ژوئن بعد از قهرمانی در مسابقات آزاد اشتوتگارت عنوانی نداشته است. تنیسور مطرح جهان بر این باور است که به دنیای بازنشستگی نزدیک شده اما می‌خواهد تنیس را تا سال 2020 ادامه دهد. وی به این موضوع آگاه است که بیشتر ورزشکاران وقتی به سن او می‌رسند از دنیای قهرمانی کنار می‌روند اما او می‌خواهد به ورزش قهرمانی ادامه دهد. فدرر در این‌باره گفت: «در رشته تنیس من جزو ورزشکاران پیر هستم. میانگین سن بازنشستگی 30 تا 33 سال است اما من 37 سال دارم. متوجه می‌شوم که مرا پیرمرد صدا می‌کنند.» فدرر انتظار دارد تا سال 2020 تنیس را ادامه دهد.
 

فصل پایان دل پوترو
خوان مارتین دل پوترو در مرحله یک هشتم نهایی تنیس مسترز شانگهای برابر برنا کوریچ قرار گرفت اما به دلیل آسیب‌دیدگی از ناحیه پای راست، مجبور شد از ادامه‌ بازی انصراف دهد. به نظر می‌رسید این آسیب‌دیدگی جزیی باشد اما پس از انجام تست‌های پزشکی مشخص شد تنیسور آرژانتینی دچار شکستگی شده است. نایب قهرمان آخرین گرند‌اسلم سال به خاطر این آسیب‌دیدگی باقی فصل را از دست داد و هنوز مشخص نیست چه زمانی به میادین باز خواهد گشت. دل پوترو پس از این اتفاق با ناراحتی گفت‌: «لحظه خیلی سختی است و از این اتفاق خیلی ناراحت هستم. این آسیب‌دیدگی ضربه سختی بود که انرژی من را گرفت. بازگشت دوباره به میادین برایم خیلی سخت خواهد بود
تنیسور آرژانتینی پیش از این نیز با شکستگی از ناحیه مچ دست روبه‌رو شده بود. او به همین خاطر مدتی در میادین حضور نداشت و از سطح آرمانی خود فاصله گرفته بود. با این حال دل پوترو توانست به دوران اوج خود بازگردد و در تنیس اوپن آمریکا ۲۰۱۸ به فینال صعود کند. او در دیدار نهایی با نتیجه‌ سه بر صفر مغلوب نواک جوکوویچ شد. بدشانسی خیلی زود گریبان مرد شماره چهار جهان را گرفت و تنها چند ماه پس از این نایب قهرمانی دوباره با یک آسیب‌دیدگی شدید روبه‌رو شد.

تگ ها


تنیس