از اطلاعات غلط کی‌روش تا عدم همکاری باشگاه‌ها

اتمام دو جام معتبر داخلی هم باعث نشد تا تمرینات آماده سازی تیم ملی ایران سرو سامان بگیرد تا جایی که تنها 5 بازیکن در اولین دور این تمرینات خود را به کادر فنی در کمپ تیم های ملی معرفی کردند ......

اتمام دو جام معتبر داخلی هم باعث نشد تا تمرینات آماده سازی تیم ملی ایران سرو سامان بگیرد تا جایی که تنها 5 بازیکن در اولین دور این تمرینات خود را به کادر فنی در کمپ تیم های ملی معرفی کردند. در پی این اتفاق کارلوس کی روش در مصاحبه ای که روز گذشته از طریق دپارتمان رسانه ای منتشر کرد، ضمن ابراز نگرانی از این اتفاق اعلام کرد بازیکنان ناآماده (احتمالا شامل بازیکنان حاضر در پلی آف آسیا)شانس کمتری برای حضور در جام جهانی دارند.
البته باید بدانیم این مشکل تنها مختص به تیم ملی ایران نیست چون سایر نماینده های آسیا در جام جهانی 2018 روسیه نیز به خاطر تقویم afc با آن دست به گریبان هستند با این تفاوت که تعامل میان روسای فدراسیون های آنها با مدیران باشگاه ها بسیار بیشتر از تعاملی است که در ایران دیده می شود درست مثل عربستان که با قرار دادن این تعامل در دستور کار فدراسیون و باشگاه الاهلی به خوبی بحران به وجود آمده را مدیریت کرد.سعودی ها بعد از این که الاهلی به عنوان تنها نماینده عربستان جواز صعود به پلی آف را دریافت کرد برای حل مشکل حضور و همراهی هشت ملی پوش این تیم در اردوی اسپانیا بارها جلساتی در حضور رئیس فدراسیون فوتبال، پینزی سرمربی آرژانتینی و مدیران باشگاه الاهلی برگزار کردند تا در نهایت به جمع بندی کلی برای تقسیم این بازیکنان برسند تا نه برنامه تیم ملی در اردوهای پیش بینی شده مختل شود نه به باشگاه الاهلی در پلی آف لیگ قهرمانان آسیا و جدال با السد ضربه ای بخورد.
به نوشته رسانه های عربستان در تعامل رقم خورده میان سران الاهلی و فدراسیون عربستان از جمع هشت ملی پوش دعوت شده از تنها نماینده باقی مانده سعودی ها در آسیا سرمربی این تیم پنج بازیکن که روی آنها برای حضور در ترکیب اصلی حساب باز کرده را با خود به لیگ قهرمانان برده  و سه نفر دیگر بنا به مصالح ملی در اختیار پینزی قرار گرفتند تا همراه با کاروان عربستان راهی اردوی اسپانیا شوند.این مسئله برخلاف گفته کارلوس کی روش است که در دو مصاحبه (بعد از بازی ایران – الجزایر) و دیروز گفته است همه ملی پوشان در اختیار تیم ملی عربستان هستند.
به نوشته رسانه های سعودی تیسیر الجاسم کاپیتان الاهلی به همراه سعید المولد و یاسر المسیلیم سه ملی پوشی هستند که این تیم را در جدال با السد در دوحه همراهی نخواهند کرد اما پنج ملی پوش دیگر از جمله مهند عسیری، معتز هوساوی ، حسین المقهوی، منصور الحربی و محمد العویس به جده بازگشته و شب گذشته با کاروان این تیم به دوحه سفر کردند تا الاهلی را در جدال با رقیب قطری همراهی کنند. تعاملی جالب توجه که باعث شد تا عربستانی با تقسیم قوای خود هم به نفع مصالح ملی حرکت کنند هم در رده باشگاهی لطمه ای به تنها نماینده خود وارد نکنند.این یک نمونه از کاری است که می شد در ایران نیز انجام بشود و التبه همچنان نیز برای آن وقت هست . این که از استقلال ، پرسپولیس و ذوب آهن ، ملی پوشهایی به تیم ملی اضافه شوند و بقیه در پایان دوربرگشت در اختیاز تیم ملی قرار بگیرند . جالب اینکه از بین مربیان باشگاهی برانکو ایوانکوویچ که جدی ترین منتقد کی روش به شمار می رود  چندی پیش اعلام کرد اگر فدراسیون فوتبال درخواست رسمی بدهد که ملی پوشان در اختیار تیم ملی قرار بگیرند او مخالفتی با آن نخواهد داشت اما با وجود این صحبت هیچ اقدامی از سوی فدراسیون نگرفته تا سه نماینده باقی مانده ایران در لیگ قهرمانان آسیا ظرف فردا و پس فردا همین طور هفته آینده با تمام ملی پوشان خود به میدان بروند و البته تمرینات تیم ملی با حضور تنها 5 بازیکن برگزار شود!
اینکه چرا فدراسیون فوتبال و باشگاه ها از یک سو و کارلوس کی روش و سرمربیان باشگاهی از سوی دیگر نمی توانند به یک توافق نصفه و نیمه برسند از آن داستان های باورنکردنی است که البته مکررا در فوتبال ایران اتفاق می افتد. کی روش  در فهرست قبلی از استقلال ، ذوب آهن و پرسپولیس جمعا 12 ملی پوش به تیم ملی دعوت کرده بود:
استقلال :سیدحسین حسینی، روزبه چشمی، پژمان منتظری، وریا غفوری ، امید ابراهیمی وامید نورافکن
پرسپولیس :علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، وحید امیری، محمد انصاری و کمال کامیابی نیا
ذوب آهن :محمدرشید مظاهری
شکی نیست که می شد در یک تعامل ساده از تیم ها تعدادی از ملی پوش هایشان را قرض گرفت و حتی همه آنها را(به خصوص که ذوب و استقلال به عنوان دو نماینده ایران با هم بازی دارند و در اختیارنداشتن ملی پوش هایشان می توانست یک مسئله داخلی باشد) . در حال حتضر لجاحت ، ناکارآمدی  و هرچیزدیگری مانع از این اتفاق شده تا کی روش خود به عنوان یکی از عناصر مهم این عدم توافق حالا اردوی خود را با 5 بازیکن آغاز کند ، اما واضح است که هنوز امکان بهبود اوضاع هست ...اما آیا کی روش می خواهد ؟ آیا فدراسیون فوتبال می تواند؟ آیا باشگاه ها و مربیان شان با این اولویت کنار می آیند؟

تگ ها


جام جهانی 2018 ایران فوتبال