از خنده‌های دیپلماتیک تا ورود بانوان به ورزشگاه‌های فوتبال

رئیس سوئیسی فیفا خنده خنده در حال باز کردن درب‌های ورزشگاه‌ها به روی بانوان حتی در دیدارهای لیگ برتر است و این بار کار برای فدراسیون فوتبال سخت تر از قبل است....

رئیس سوئیسی فیفا خنده خنده در حال باز کردن درب‌های ورزشگاه‌ها به روی بانوان حتی در دیدارهای لیگ برتر است و این بار کار برای فدراسیون فوتبال سخت تر از قبل است.

محمد سررشته داری

رئیس سوئیسی فیفا که برای دیدن دربی ایران در فروردین ماه 97 به تهران آمده بود آن روز خیلی دیپلمات وار خندید ، چیزی نگفت. تنها به شوخی گفت:« من دختران زیادی در خانه دارم که باید به خاطر آنها هم شده تلاش کنم تا فوتبال بانوان پیشرفت کند و محدودیتی سر راهشان نباشد . وگرنه دخترانم به خانه راهم نمی دهند»
اما او تقریبا در فاصله کمی بعد از ترک تهران ، نامه ای محرمانه برای رئیس جمهور ایران نوشت نامه ای که رسمی تر از خنده های دیپلماتیک بود و در خواست حضور بانوان در ورزشگاه ها در آن دیده می شد. 
فدراسیون فوتبال که برای این کار تحت فشار برخی جریان های داخلی بود سعی کرد عدم وجود زیر ساخت ها را بهانه ای برای تعویق این درخواست مطرح کند اما با توجه به اینکه ایران تنها کشور باقی مانده در جهان بود که از ورود بانوان به ورزشگاه های فوتبال جلو گیری می کرد، این زمان خریدن خیلی هم نتوانست طولانی شود و نامه های بعدی به فاصله یک سال دوباره به ایران رسید. 

عدم اجازه ورود بانوان ایران به ورزشگاه برخلاف گفته‌های روحانی است
رییس فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» خرداد ماه امسال در نامه‌ای به مهدی تاج از عدم اجازه ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها به ویژه در دیدار اخیر ایران و سوریه در ورزشگاه آزادی انتقاد کرد.
در بخشی از آن آمده بود: هنوز خاطره دیدار پرسپولیس و کاشیما را به یاد دارم که زنان ایرانی موفق شدند پس از ۴۰ سال به صورت رسمی وارد ورزشگاه آزادی شوند و از تیم محبوب‌شان حمایت کنند. این جذاب‌ترین اتفاق در طول دوره حضورم در فیفا بوده!  در بازی ایران مقابل سوریه، زنان ایرانی نتوانستند وارد ورزشگاه شوند و نیروهای امنیتی مانع آن‌ها شدند. این برخلاف گفته‌های حسن روحانی در مارس ۲۰۱۸ و در دیدار ما با ایشان است. 

جو خوب حاکم بر استادیوم آزادی
فشارهای فیفا ادامه پیدا کرد و مهدی تاج در نهایت موفق شد رای مساعد نیروهای امنیتی را هم بگیرد و در دیدار ایران و کامبوج درها برای بازی های ملی به روی بانوان باز شد. 
به گفته خبرنگار خانم حاضر در استادیوم از طرف مدال فدراسیون موفق شد آرامش بسیار خوبی بر ورزشگاه حاکم کند و با استفاده از همیار هوادار و لبخند های بی پایان در نهایت آرامش هواداران خانم را خوشحال و خندان به خانه هایشان بفرستد. 

اینفانتیونیو سر زده به ایران می آید؟
با این حال اینفانتینیو به این بسنده نکرده است خبرگزاری فرانسه از سفر قریب الوقوع رئیس سوئیسی فیفا به ایران برای تماشای رقابت های باشگاهی در کنار بانوان خبر می دهد و این یعنی انجام کاری سخت تر از قبل برای فدراسیونی که کم کم زیر این فشار گریه اش درآمده است. 
خبرگزاری فرانسه در گزارشی با اشاره به نقل قولی از منابع موثق در فدراسیون جهانی فوتبال نوشت: «جیانی اینفانتینو رئیس فیفا قصد دارد برای تماشای یکی از بازی های باشگاهی فوتبال ایران به تهران سفر کند تا از نزدیک شاهد ورود طرفداران زن به ورزشگاه باشد. این خبر را منابع موثق در فیفا هم تایید کرده و از نامه نگاری های اینفانتینو با فدراسیون فوتبال ایران در این خصوص پرده برداشتند».
ظاهرا روسای فدراسیون جهانی فوتبال در پی دائمی شدن روند اجازه ورود بانوان به ورزشگاه های ایران بدون محدودیت زمانی برای تمامی رقابت های رسمی چه باشگاهی چه ملی هستند، از همین رو یک هیات بلندپایه از سوی فیفا برای تهیه مقدمات سفر اینفانتینو زودتر راهی تهران خواهد شد تا رئیس هم بعد از آن به صورت غیرمنتظره در روند ورود بانوان به رقابت های باشگاهی قرار بگیرد.
اگر این خبر درست باشد با شروع مجدد بازی های لیگ برتر ممکن است در هر بازی به صورت سر زده اینفانتینیو با اعضای فیفا وارد ایران شده و برای دیدن یک بازی در استادیوم آزادی اقدام کنند. دیداری که احتمالا یا دیدار استقلال است یا دیدار پرسپولیس!

ورود بانوان به لیگ مشکل تر است
مشکلاتی در این مسیر برای مهدی تاج و دیگر دوستان وجود دارد که از بازی ملی کم ارزش دیدار ایران با کامبوج مهمتر و سخت تر است. 
اول اینکه در دیدار با کامبوج  دو بخش مجزا کافی بود تا بانوان و آقایان روی صندلی های مختلف در دو جایگاه متفاوت کنار هم بنشینند اما دیدار های استقلال و پرسپولیس چهار بخش لازم دارد: 
بخش آقایان پرسپولیسی، بخش بانوان پرسپولیسی، بخش آقایان تیم میهمان و بخش بانوان تیم میهمان!
این کار به خودی خود سخت تر است اما واقعیت اینست که به هر حال باید انجام شود، چه سخت و چه آسان فرقی ندارد. در نهایت باید خیلی منظم و دقیق بانوان به ورزشگاه ها بیایند . شاید هم با این حرکت دوران تجرد در ورزشگاه آزادی تمام شود و شعارها آرام تر و مودب تر شوند و پرتاب سنگ ها متوقف شود هر چند هنوز پرسش اینجاست که آیا در بیرون از پایتخت و در ورزشگاه های کوچکتر هم می توان این کار را انجام داد یا خیر؟

بیشتر بخوانید:

لیگ برتر هیجان‌انگیزتر می‌شود/ زنان روی سکوهای لیگ می‌نشینند؟

 

تگ ها


حضور بانوان در ورزشگاه محمد سررشته‌داری یادداشت اختصاصی جیانی اینفانتینو فیفا فوتبال