از سقوط به دسته پایین تر تا محرومیت از شرکت در دوره های آینده لیگ

ناظر سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا و کارشناس مدیریت ورزشی گفت: فیفا عملاً تصمیم گیری درمورد برگزاری یا عدم برگزاری مسابقات لیگ را به عهده فدراسیون ها گذاشته است....

به گزارش خبرگزاری مهر، ایمان فرزین گفت: فیفا عملاً تصمیم گیری درمورد برگزاری یا عدم برگزاری مسابقات لیگ را به عهده فدراسیون ها گذاشته است. در این رابطه فدراسیون و سازمان لیگ تصمیم گیرنده هستند و ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز فعالیت های ورزشی را بلامانع اعلام کرده است.

وی با اشاره که مقررات سختگیرانه فیفا در رابطه با انصراف از مسابقات افزود: در آیین نامه انضباطی فیفا صراحتاً عنوان شده که برگزارکننده می تواند با تیم یا تیمهایی که از حضور در مسابقات انصراف دهند، برخورد شدید انضباطی داشته باشد. این برخورد می تواند شامل محرومیت از حضور در دوره بعدی مسابقات لیگ و عدم حضور در مسابقات بین المللی یا حتی سقوط به دسته پایین تر باشد.

فرزین با اشاره به برگزاری مسابقات لیگ فوتبال در دیگر کشورها نیز گفت: در کشور ایتالیا هم آمار مبتلایان به کرونا از ایران بیشتر بوده، هم تعداد کسانی که بدلیل شیوع و ابتلا به این ویروس فوت کرده اند. این بدان معنی است که وضعیت ایتالیا در برابر مقابله و کنترل بیماری کویید-۱۹ به مراتب از کشور ما وخیم تر بوده است، با این وجود شما می بینید که مسابقات لیگ ایتالیا آغاز شده و هیچیک از تیمها انصراف نداده اند.

وی همچنین اضافه کرد: اگر چنین رویه ای در کشور ما باب شود، در آینده شاهد بی انضباطی های بیشتر و تخطی از مقررات خواهیم بود و این مسأله فوتبال ما را بخصوص در ابعاد بین المللی دچار مشکلات فراوانی خواهد کرد. از این رو فدراسیون فوتبال می بایست برخورد جدی و محکمی در مقابل این اقدام نسنجیده تیمهای انصراف دهنده داشته باشد. بلحاظ اجرایی حتی این امکان وجود دارد که لیگ برتر بدون حضور این تیمها ادامه پیدا کند و تیمهای انصراف دهنده به دسته پایین تر سقوط کرده یا از حضور در فصل آتی مسابقات محروم شوند.

 ناظر سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان با اشاره به هزینه تراشی ایجاد پرونده ها در محاکم بین المللی برای کشور گفت: فیفا و AFC به وضوح تصمیم گیری را به فدراسیون های کشورهای عضو واگذار کرده اند و شکایت احتمالی تیمها در دادگاه عالی ورزشی CAS راه به جایی نخواهد برد و فقط هزاران یورو هزینه برای شاکیان خواهد داشت. به علاوه اینکه این تیمها دقیقاً از چه چیزی شکایت دارند و با استناد به کدام قانون تصمیم به انصراف از لیگ گرفته اند؟ در سالهای اخیر به دفعات شاهد این بودیم که پرونده های پیش پا افتاده و قابل حل را با تصمیمات نسنجیده به محاکم قضایی خارجی سپرده اند و به جز هدر رفتن پول بین المال چیزی به ارمغان نیاورده اند. به شخصه امیدوارم فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ شدیدترین برخورد را، یک بار برای همیشه با این اقدامات غیرحرفه ای داشته باشند.

تگ ها


نوزدهمین دوره رقابتهای لیگ برتر تیم فوتبال شهر خودرو مشهد تیم‌فوتبال تراکتور