Banner

از لیونل مسی تا آنسو فاتی؛ من آنسو، 16سال دارم!

لیونل مسی، بویان کرکیچ و آنسو فاتی، جوان‌ترین گلزنان تاریخ بارسلونا همگی جزو محصولات کارخانه لاماسیا هستند....

آنسو فاتی، متولد گینه بیسائو است. کشوری کوچک که تنها 36هزار کیلومتر وسعت دارد و جمعیتش کمتر از 7/1میلیون نفر است. کشوری آنقدر ناشناخته  که پسوند بیسائو را روی نام کشورشان گذاشتند تا با گینه اشتباه گرفته نشوند و حتی بخش‌هایی از آن تا اواخر قرن نوزدهم هنوز بکر مانده بودند و ارتباطی با مردم دنیا نداشتند. گینه بیسائو حالا به لطف جادوی فوتبال یک سفیر در قلب اروپا دارد؛ پسربچه‌ای که هنوز وارد 17سالگی نشده و متولد سال 2002 میلادی است؛ این یعنی وقتی برزیل با ستارگانش مثل رونالدو  و ریوالدو قهرمان جام‌جهانی 2002 شد، او هنوز به دنیا نیامده بود. پسر متولد آفریقا روزی که ضربه سرش وارد دروازه اوساسونا شد تا بلوگرانا از شکست فرار کند، تنها 16سال و 304روز از عمرش گذشته بود؛ این یعنی آنسو فاتی جوانترین گلزن تاریخ بارسلوناست. جلوتر از بعد از بویان کرکیچ که با 17سال و 53روز اولین گلش را برای بلوگرانا زد و لیونل مسی که شروع گلزنی‌هایش برای بارسلونا از 17سال و 331روز بود.

خانواده آنسو فاتی حالا روزهای تلخ گذشته را فراموش کرده‌اند؛ روزهایی که مجبور بودند با قایق خودشان را از آفریقا به جنوب اسپانیا برسانند و در روستایی کوچک به نام مارینالدا اسکان پیدا کنند. خانواده آنسو فاتی به دلیل درخشش فرزندشان و تبدیل شدنش به جوانترین گلزن باشگاه رفاه بیشتری دارند؛ دوبرادر او مجوز حضور در تمرینات لاماسیا را به دست آورده‌اند و باشگاه از شروع فصل جدید، خانه‌ای بزرگ در اختیار خانواده فاتی گذاشته است.

همه اینها هم نمی‌تواند تضمین‌کننده آینده موفق پسر جوان آفریقایی باشد. همان‌طور که بویان کرکیچ زودتر از لیونل مسی پایش به گلزنی در لباس بارسلونا باز شد، در بارسلونا و رم و میلان و آژاکس و استوک سیتی و آلاوز ناکام بود و این روزها در لیگ آمریکا مشغول است و لیونل مسی در تمام سال‌های آوارگی کرکیچ پادشاه نیوکمپ ماند. باید دید آنسو فاتی چه سرنوشتی دارد؛ جرقه‌های لحظه‌ای و فراموش شدن، یا تبدیل شدن به آتش جاویدان نیوکمپ مانند لیونل مسی.

تگ ها


یادداشت یادداشت‌های اختصاصی آنسو فاتی بارسلونا بارسلونا لالیگا فوتبال