از پرسپولیس تا سپیدرود؛ همه ورشکسته‌اید

فرشاد کاس نژاد -یاداشت به گزارش مدال ب ......

فرشاد کاس نژاد -یاداشت

به گزارش مدال به نقل از آی آسپورت-سال ها پیش وقتی به حکم الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا این بحث ها در فوتبال ایران مطرح شد که باشگاه ها باید ثبت تجاری شوند و هیأت مدیره  مستقل و شفافیت مالی داشته باشند، همیشه راهکارهایی برای دور زدن قوانین پیدا می شد. باشگاه هایی که از صنایع دولتی، نظامی و شبه خصوصی بودجه می گرفتند، به لطف اسناد و مدارک خصوصی شدند و تراز مالی شان نیز به طرز معجزه آسایی مثبت شد. سالی چند میلیارد درآمد و سالی چند ده میلیارد هزینه اما با تراز مثبت مالی.

مماشات فدراسیون فوتبال و گشودن راهها برای دور زدن قوانین با این توجیه که نباید اجازه دهیم سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا کم شود، باعث شد که ارائه مدارک و اسناد بی پشتوانه به عادت باشگاه ها تبدیل شود. حتی کار به جایی رسید که ورزشگاه شهر دیگری را به ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کردند تا تیم دیگری از شهری دیگر مجوز بازی در لیگ حرفه ای را بگیرد. با این پیشینه مشعشع، اینکه سازمان لیگ باشگاه ها را با تهدیدهایش در رسانه ها، از این کار و آن کار منع می کند و الزاماتی را تعیین می کند، بیشتر به یک شوخی تکراری شبیه است. همان چه هر سال هنگام نقل و انتقالات می شنویم و می خوانیم اما ضمانت اجرایی این حرف ها و ایده ها و تهدیدها را هرگز ندیده ایم.

در فوتبال ورشکسته ایران تا امروز هیچ باشگاه بدهکاری را از حضور در لیگ منع نکرده اند و خبر جریمه جدی و سنگینی را مقابل این همه بی تعهد بودن و بی حساب و کتاب بودن باشگاه ها نشنیده ایم. جرایم و محرومیت های اخیر فیفا برای باشگاه های ایرانی تنها اتفاقی است که باشگاه ها را به سوء رفتار خودشان آگاه کرده. همین باشگاه ها و نظایر آنها در فوتبال ایران با سو ء رفتارهای مالی همواره می توانستند با جرایم و محرومیت های سنگین از سوی کمیته انضباطی مواجه شوند اما هرگز کمیته انضباطی در این زمینه ها که به رشد اقتصادی فوتبال منجر می شود، جدی نبوده و جدی بودنش را فقط در برخورد با بازیکنان به خاطر یک عکس با هوادار دیده ایم.

آخرین پرده از اینکه باشگاه ها وقعی به حرف سازمان لیگ نمی گذارند، اینکه سازمان لیگ صدبار اعلام کرده که پرسپولیس به دلیل بدهی های خارجی نمی تواند بازیکن خارجی استخدام کند اما باشگاه پرسپولیس پیش از هر تیم دیگری سراغ بازیکن گران قیمت خارجی می رود و با گادوین منشا قرارداد می بندد، چیزی شبیه اینکه تراکتورسازی فارغ از حکم محرومیت از نقل و انتقالات تابستانی، این روزها با بازیکنان جدید عکس معارفه بگیرد و روی سایت خود منتشر کند تا بی توجهی به حکم فیفا را نشان دهد. آیا ممکن است؟

فوتبال ایران به جای اجرای قوانین، گرفتار بازی های رسانه ای است. سازمان لیگ در رسانه ها از فلان محرومیت برای یک باشگاه خبر می دهد، آن باشگاه بازیکن جدیدش را در رسانه ها به رخ سازمان لیگ می کشد. در فوتبال ایران هیچ درکی از چرایی محرومیت ها وجود ندارد. باشگاهی که توان پرداخت بدهی هایش را ندارد و شماره حساب اعلام می کند تا از هواداران پول بگیرد، چرا با قدرت سراغ خریدهای بعدی می رود؟ باشگاه ها تردیدی ندارند که می توانند بدون اجرای قواعد حرفه ای، به راه خود ادامه دهند. از پرسپولیس که قهرمان لیگ برتر است تا سپیدرود که آخرین تیم صعود کرده به این لیگ است، همه دچار این باورند که چیزی را نباید جدی بگیرند.

در فوتبال ایران وحشتی از انباشت بدهی ها وجود ندارد. کسی قرار نیست بدهی را بپردازد و حتی مدیری که می تواند یک باشگاه لیگ برتری را با بدهی غرق کند و به لیگ دو بفرستد و سرانجام منتقل اش کند و با تغییر نامش از بدهی ها فرار کند، چه بسا رییس کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال شود تا تبحر اقتصادی اش بیشتر به کار فوتبال بیاید و دانش اقتصادی او در یک باشگاه ورشکسته حیف نشود.

فوتبال ایران در این میهمانی بزرگ ورشکستگی، چهره خندانی دارد اما فراموش نکنیم که برای قهرمان جام حذفی اش مالک و سرمایه گذاری پیدا نمی شود و تیم تازه صعود کرده اش به لیگ برتر به رغم آنکه در یک نظرسنجی تلویزیونی چهارمین تیم پرتماشاگر ایران است اما هیچ کس برای سرمایه گذاری در آن پیش قدم نمی شود. باشگاه های دیگر نیز در واقع ورشکسته اند اما با بودجه های بی حساب و ترازهای مالی معجزه آسا و مثبت، ادا و اطوارشان شبیه متمول هاست.

a

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال