از کی قرار شد با اسرائیل مسابقه ندهیم؟

خبر باخت عمدی علیرضا کریمی آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم تیم ملی کشتی به کشتی گیر روس به دلیل هم گروه شدن با نماینده رژیم صهیونیستی، این روزها نقل محافل خبری است؛ رویدادی که باعث شد این ورزشکار به جای قرار گرفتن روی سکوی ۳ در رتبه ۸ قرار گیرد ......

خبر باخت عمدی علیرضا کریمی آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم تیم ملی کشتی به کشتی گیر روس به دلیل هم گروه شدن با نماینده رژیم صهیونیستی، این روزها نقل محافل خبری است؛ رویدادی که باعث شد این ورزشکار به جای قرار گرفتن روی سکوی ۳ در رتبه ۸ قرار گیرد. این اتفاق برای ورزش ایران جدید نیست و بارها شاهد انصراف ایرانی ها از رقابت با ورزشکاران رژیم صهیونیستی یا تلاش آنان برای عدم رویارویی با نمایندگان اسرائیل بوده ایم. اما دقیقاً از چه زمانی قرار شد که با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه ندهیم؟
روابط ایران و رژیم صهیونیستی از زمان تولد این رژیم تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ هرگز به صورت رسمی و دیپلماتیک نبوده است اما روابط غیرسیاسی هم پس از انقلاب اسلامی به طور کلی به حالت تعلیق درآمد.
پیش از انقلاب، ایران و رژیم صهیونیستی به رقابت ورزشی با یکدیگر می پرداختند و مثلاً در رشته فوتبال، ۵ بازی رسمی با یکدیگر داشتند که آخرین بازی با اسرائیل نیز برد شیرینی را برای ایران در پی داشت و همچنان نیز پس از گذشت سال ها، برخی مسئولان و ورزش دوستان با افتخار از این برد شیرین یاد می کنند. اما پس از انقلاب اسلامی و در سال ۱۹۸۳ «بیژن سیف خانی» فرنگی کار کشورمان حریف خود از تیم اسرائیل به نام «رابینسون کوناشویلی» را در رقابت های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان در کی یف اوکراین شکست داد. BBC در این زمینه مدعی است وقتی خبر پیروزی سیف خانی در رسانه های ایران منتشر شد، علی اکبر ولایتی وزیر وقت امور خارجه دستور بازگشت کاروان ایران به کشور را صادر کرد و این مسابقه، آخرین رقابت ۲ حریف در مسابقات ورزشی پس از انقلاب اسلامی محسوب می شود و ورزشکاران ایرانی به نوعی از مسابقه با اسرائیل منع شدند. البته ادعای این منبع خبری به صورت دقیق و رسمی لااقل در منابع خبری داخلی تائید نشده است.

با وجود ممنوعیت رقابت با ورزشکاران اسرائیلی که مبنای آن به رسمیت نشناختن اسرائیل به عنوان یک کشور است، در سال ۱۳۷۹ مهرداد میناوند وقتی پیراهن «اشتروم گراتس» را می پوشید، وادار شد مقابل «هاپوئل» اسرائیل بازی کند. میناوند در این خصوص گفته که مدیریت باشگاه وی را مجبور به حضور در زمین در بازی رفت کرده ولی در بازی برگشت، با کمک سرمربی از سفر به اسرائیل اجتناب کرده است. میناوند اظهار کرده که به فدراسیون فوتبال مراجعه کرده و شرایط را توضیح داده است.
همچنین در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن، محمدرضا مینوکده رئیس وقت کمیته داوران فدراسیون جودوی ایران، قضاوت مبارزه جودوکاری از اسرائیل با «روسلان کیشهاکف» از روسیه را بر عهده گرفت که نتیجه رقابت به نفع ورزشکار اسرائیلی بود. فدراسیون جودوی ایران پس از اطلاع از این موضوع، مینوکده را از همه سمت هایش برکنار کرد.
ماجرا به اینجا ختم نشد و وقتی مسعود اشرفی دبیر وقت کمیته ملی پارالمپیک هم در مراسم توزیع مدال های مسابقات بازی های پارالمپیک تابستانی ۲۰۰۸ به گردن ورزشکار اسرائیلی مدال آویخت و با وی دست داد، چندی بعد از سمت خود استعفا کرد.
در سال ۱۳۸۸ نیز به مناسبت فرارسیدن سال نو میلادی، فدراسیون فوتبال ایران ایمیل تبریکی را به رئیس فدراسیون فوتبال اسرائیل فرستاد و سخنگو و رئیس فدراسیون اسرائیل پاسخی به پیام تبریک دادند و گفتند: «سال نو میلادی بر مردم خوب ایران هم مبارک.» پس از این رویداد نیز محمد منصور عظیم زاده اردبیلی رئیس بخش روابط خارجی فدراسیون فوتبال ایران استعفا کرد.
همچنین در سال ۱۳۹۶ مسعود شجاعی و احسان حاج صفی در رقابت های پلی آف لیگ فوتبال اروپا در ترکیب تیم «پانیونیوس» یونان مقابل تیم مکابی اسرائیل به میدان رفتند. در پی جنجال هایی که بابت این موضوع به پا شد، محمدرضا داور زنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد: «به دلیل اینکه شجاعی و حاج صفی خط قرمز نظام را زیر پا گذاشتند، دیگر جایی در تیم ملی فوتبال ایران ندارند.» بعد از درخواست توضیح فیفا از فدراسیون فوتبال و کش و قوس های فراوان، احسان حاج صفی بعد از عذرخواهی به تیم ملی دعوت شد ولی مسعود شجاعی که تا آن زمان کاپیتان تیم ملی بود، از تیم خط خورد. موج حمایت های مردمی و بازتاب های خبری این محرومیت ها موجب شد که مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در نامه ای به شورای عالی امنیت ملی، خواستار تعیین تکلیف برای رویارویی غیرمستقیم در برخی رشته های ورزشی با ورزشکاران اسرائیل شود.
در این میان تعداد زیادی ورزشکار هم بوده اند که برای رقابت ورزشی با رژیم صهیونیستی تمایلی نشان نداده اند و از مسابقه انصراف داده اند.
ورزشکارانی که حاضر به رقابت با رژیم صهیونیستی نشدند
خبر باخت مصلحتی علیرضا کریمی از حریف روسیه برای قرار نگرفتن مقابل حریفی از اسرائیل که منجر به کسب مدال برنز توسط ورزشکار اسرائیلی شد، طی چند روز اخیر به شدت مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. بر همین اساس و به دلیل فریادهای مربی علیرضا کریمی که با وجود برتری این ورزشکار بر حریف روس به او می گفت «باید ببازی»، هشتگ #باید_ببازی طی روزهای اخیر تبدیل به یکی از ترند های توییتر شد.

تگ ها


اخبار روز کشتی