اسامی و مدت محرومیت ۵۷ دوپینگی ورزش ایران/ چند نفر زیر سن قانونی!

بعد از گذشت حدود ۶ ماه از پایان سال گذشته میلادی پرونده دوپینگ ورزش ایران با اعلام حکم آخرین ورزشکاران متخلف بالاخره بسته شد؛ این پرونده حکایت از ۵۷ ورزشکار دوپینگی از ۱۵ رشته دارد....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) در حالی همزمان با آغاز سال میلادی جاری کنترل دوپینگ ورزشکاران ایران در این سال را آغاز کرد که هنوز پرونده دوپینگ سال ۲۰۱۹ مختومه اعلام نشده بود.

تاخیر در بررسی پرونده ورزشکارانی که نمونه آنها مثبت اعلام شده بود (دوره مدیریت قبلی) یکی از دلایل این موضوع بود اما آنالیز نشدن برخی نمونه ها به دلیل بدهی به آزمایشگاه کلن آلمان دلیل اصلی تر در باز ماندن پرونده دوپینگ ورزش ایران در سال گذشته میلادی به حساب می آمد طوریکه بعد از گذشت دو هفته از آغاز سال میلادی جاری ۱۵۰  نمونه به عمل آمده از ورزشکاران در مرحله آنالیز به نتیجه نرسیده بود. 

البته اواخر دی ماه سا گذشته بدهی ۱۵۰ هزار یورویی ایران به آلمانی ها پرداخت شد و بدین ترتیب مسیر بررسی و اعلام نتیجه نمونه های ارسالی به آزمایشگاه کلن مجدد باز شد. هرچند که بعد از آن کرونا، فراگیری جهانی این ویروس و تاثیری که بر لغو بسیاری از فعالیت ها داشت، پروسه بررسی نمونه گیری ها را مجدد متوقف کرد.

البته تقریبا از اردیبهشت ماه سال جاری روند آنالیز تست دوپینگ ورزشکاران ایران از سر گرفته شد. در این مرحله نمونه های باقی مانده از سال ۲۰۱۹ و تست هایی که در هفته های ابتدایی سال ۲۰۲۰ و پیش از بحران کرونا گرفته شده بود همزمان برای دو آزمایشگاه آلمان و قطر ارسال شد.

بدین ترتیب مجموع ۱۲۳۰ تست دوپینگی که ماموران ستاد ملی مبارزه با دوپینگ طی سال ۲۰۱۹ میلادی از ورزشکاران ایران گرفته بودند، به طور کامل آنالیز و نتیجه آنها مشخص و مثبت بودن نتیجه ۵۷ تست دوپینگ هم محرض شد.

ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در مراحل مختلف پرونده مربوط به این ورزشکاران را بررسی و آرای آنها را مشخص کرد اما حکم مربوط به آخرین پرونده های باقی مانده هفته گذشته اعلام شد.

نادو ایران هفته گذشته حکم محرومیت ۸ ورزشکار دوپینگی را اعلام کرد. ۶ نفر از این ورزشکاران جزو نفراتی بودند که طی سال گذشته میلادی از آنها نمونه گیری شده بود و نتیجه هم مثبت اعلام شده بود.

علی غلامرضا پور (فوتبال)، حسین پاکار چینی، ابراهیم غریبی، احمد احمدنژاد (وزنه برداری)، سید محمد چوب چیان و مسعود نعمت چکانی (کشتی) ۶ ورزشکار موردنظر هستند که حکم نادو در مورد آنها هفته گذشته مشخص شد. با این اعلام رای در واقع پرونده دوپینگ ورزش ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی بالاخره بعد از گذشت حدود ۶ ماه از آغاز سال جاری میلادی بالاخره بسته شد.

رکورد وزنه برداری در میان  ۱۵ رشته آلوده

نمونه گیری های افسران نادو طی سال گذشته از حدود ۲۰ رشته انجام شد. نتایج مثبت اعلام شده اما مربوط به ۱۵ رشته است.

از مجموع ۵۷ نمونه مثبت ورزشکاران ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی و از میان رشته ای که این ورزشکاران در آنها فعالیت دارند، وزنه برداری با ۱۲ نمونه مثبت در صدر رشته های آلوده قرار دارد. فوتبال (۸ نمونه مثبت - با احتساب فوتسال)، کشتی (۷ نمونه مثبت) و دوچرخه سواری (۶ نمونه مثبت) دیگر رشته های صدرنشین در این جدول هستند.

دوپینگی های زیر سن قانونی در ورزش 

نتایج کنترل دوپینگ ورزش ایران در سال گذشته میلادی نشان می دهد که  اقدام غیراخلاقی ارتکاب به دوپینگ در میان ورزشکاران کشورمان نه تنها ریشه کن نشده بلکه سن گرایش به آن پایین هم آمده طوریکه در میان ۵۷ نمونه مثبت، سه ورزشکار «زیر سن قانونی» هستند.

طبق قوانین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) ایران هم از آن تبعیت می‌کند، اسامی ورزشکاران خاطی که سن آنها کمتر از ۱۸ سال است نباید اعلام شود. به همین دلیل نادو ایران هم با وجود صدور حکم محرومیت ۴ ساله برای این سه ورزشکار که از رشته های دوومیدانی (۲ نفر) و شنا (یک نفر) هستند، نام‌شان را رسانه‌ای نکرده است.

به واقع وادا در مواردی که سن و سال ورزشکان متهم کم است و با در نظر گرفتن اینکه فرصت کافی برای بازگشتِ پاک به میادین دارند، اعلام اسامی آنها را ممنوع کرده اما این موضوع و اینکه ورزشکارانی با این شرایط سنی پایین و در دو رشته پایه اقدام به استفاده از مواد نیروزا کرده اند،  باید زنگ خطری جدی برای ورزش ایران و مسئولانش باشد به خصوص که آنها تجربه تلخ مواجهه با عواقب دوپینگ در وزنه برداری را دارند.

مسئولان نادو باید با لحاظ کردن این مهم باید برنامه‌های گسترده‌تر و جدی تری برای مبارزه با این پدیده در ورزش ایران داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

بازبینی گسترده در قوانین دوپینگ در فوتبال

افسران کنترل دوپینگ، صبح فردا در سیرجان

 

 

تگ ها


دوپینگ ستاد ملی مبارزه با دوپینگ نمونه گیری