استراتژی کالدرون جواب نداد/ وقتی دنیزلی دست پرسپولیسی‌ها را خواند

پرسپولیس در شرایطی مقابل تراکتور شکست خورد که خط هافبک سه نفره این تیم مقابل هافبک‌های پرتعداد تراکتور حرفی برای گفتن نداشتند....

به گزارش خبرنگار مدال، پرسپولیس روز گذشته نخستین شکست فصل خود را مقابل تراکتور تجربه کرد تا در پایان هفته دوم، تنها 3 امتیاز داشته باشد. این دومین دیدار متوالی بود که پرسپولیس با آرایش 3-3-4 بازی را آغاز می‌کرد و شکست سرخ‌ها در حالی رقم خورد که حریف برتری میانه میدان خود را در اختیار داشت.
پرسپولیس مقابل تراکتور مغلوب شد و حال انتقاداتی به سبک بازی این تیم وارد شده است. بازی با سه هافبک در عرض یکدیگر و استفاده از بازیکنانی که سابقه بازی در خط حمله را داشته‌اند در خط میانی باعث شد تا پرسپولیس عملا کنترل میانه میدان را از دست بدهد. کالدرون در این دیدار نوراللهی، را در مرکز زمین در اختیار داشت و عالیشاه و امیری در جناحین خط هافبک بازی می‌کردند. دو بازیکنی که استقامت بدنی و دوندگی بالایی دارند و به نظر می‌رسد دلیل استفاده از این دو بازیکن در خط میانی به همین دلیل بوده، هر چند این دو بازیکن به واسطه مدت‌ها حضور در پست‌های تهاجمی آشنایی چندانی با وظایف یک هافبک میانی نداشتند.
اما چرا استراتژی کالدرون جواب نداد؟ جواب را باید روی نیمکت حریف جست‌وجو کرد. جایی که دنیزلی با شناحت بالا از فوتبال ایران و آنالیز دقیق بازی پرسپولیس آرایش ابتدایی تراکتور را تغییر داد تا عملا فضای میانه را به خود اختصاص دهد. برای مقابله با پرسپولیسی که با عرض زیاد در خط میانی و حمله بازی را آغاز کرده بود دنیزلی شجاعی را یک خط عقب‌تر برد و از یک هافبک انرژیک به نام میمبلا در میانه میدان استفاده کرد و اسدی نیز هافبک دفاعی تخریبی این تیم بود. افندی همچنین حاج‌صفی را به سمت راست برد و از دژاگه در سمت چپ استفاده کرد و با استفاده از بازیکنان کناری در سمت مخالف پای تخصصی عرض خط سوم خود را به حداقل رساند تا نوراللهی به عنوان هافبک تدافعی پرسپولیس در مواقعی از بازی در محاصره 4 تا 5 تراکتوری باشد.

اتفاقی که پیشتر در زمان حضور برانکو در لیگ قهرمانان آسیا رخ داده بود و پرسپولیس در فصل 2017 این رقابت‌ها مقابل الهلال در شرایطی که یک هافبک تدافعی را در ترکیب داشت مقابل حریف نامدار خود شکست خورد و این اتفاق در نهایت منجر به تغییر آرایش پایه پرسپولیس از 2-4-4 لوزی به 2-4-4 خطی شد.
ضدتاکتیک آرایش پایه پرسپولیس لو رفته، هر چند بعید است تمام تیم‌های لیگ برتری قوای مقابله با خط میانی سه نفره پرسپولیس را داشته باشند و این استراتژی در شرایطی برای تراکتور جوابگو بوده که این در خط میانی خود بازیکنان باکیفیتی را در اختیار داشته است.
بازگشت کامیابی‌نیا به میادین البته وضعیت خط هافبک پرسپولیس را بهبود خواهد بخشید با این حال تا زمان بازگشت وی پرسپولیس کار دشواری در خط میانی پیش رو خواهد داشت و باید دید کالدرون تا چه زمانی اصرار به بازی با 3 هافبک خواهد داشت.

اخبار مرتبط:
ادعای پرسپولیسی‌ها؛ گل تراکتور آفساید بود/ ویدیو

سه سکانس متفاوت از تقابل حاج‌صفی و پرسپولیس
 

تگ ها


اخبار پرسپولیس اخبار تراکتور بازی تراکتور پرسپولیس تراکتور پرسپولیس مصطفی دنیزلی گابریل کالدرون Tractor پرسپولیس Tractor-پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال