استفاده از تعویض غیر مجاز وارد قانون می شود

صدور رای دیدار پیکان – سایپا حواشی زیادی را به دنبال داشته است که یکی از آنها کناره گیری مهدی تارتار از هدایت تیم پیکان بوده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، هم چنین باشگاه های نساجی و ذوب آهن هم به این رای اعتراض کرده اند و حتی رضا حدادیان مالک باشگاه نساجی گفت در پایان فصل تیمداری را رها و امتیاز باشگاه نساجی را به استانداری مازندران واگذار خواهد کرد. باشگاه پیکان و در راس آن مهدی تارتار می گویند تعویض ششم در جریان بازی با سایپا یک خطای انسانی بوده و باید سرپرست یا بازیکن خاطی جریمه شوند نه اعضای تیم به خصوص که بازیکن تعویضی ششم ثانیه های کمی در میدان حضور داشته و هیچ تاثیری در روند بازی نداشته است. به نظر می رسد به دلیل سکوت آیین نامه انضباطی در این مورد، کمیته انضباطی در مورد صدور این رای به آیین نامه فیفا مراجعه کرده است که در آیین نامه فیفا به این نکته اشاره شده بازیکنی که صلاحیت بازی در ترکیب تیم را ندارد در صورت حضور نتیجه را ۳ بر صفر به سود تیم مقابل خواهد کرد. البته در خصوص این بخش از آیین نامه و هم چنین اعمال آن در بازی پیکان – سایپا بحث های زیادی وجود دارد که در برنامه شب گذشته فوتبال برتر به آن پرداخته شد. نکته ی جالب اینکه فراز کمالوند سرمربی تیم سایپا هم به این نکته اشاره کرد رای صادره از سوی کمیته انضباطی عادلانه اما غیر منصفانه است. 

اما صرف نظر از رای نهایی این پرونده و تبعاتی که به دنبال خواهد داشت به زودی این موضوع به آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال اضافه خواهد شد. با این مضمون  اگر تیمی تعویض اضافه انجام داد جریمه اش چه خواهد بود؟ طبیعتا اگر رای نهایی بازی پیکان  - سایپا ۳-۰ به سود تیم سایپا باشد در آینده هم هر تیمی تعویض اضافی انجام دهد ۳-۰ بازنده خواهد شد و در غیر اینصورت جریمه ی نقدی برای بازیکن – سرپرست یا عوامل برگزاری بازی در نظر گرفته خواهد شد. در گذشته تیم ها باید سه تعویض انجام می دادند اما بعد از شیوع ویروس کرونا تعداد تعویض ها به ۵ بازیکن در سه نوبت افزایش پیدا کرده است که تعویض های صورت گرفته در بین دو نیمه جز این سه نوبت محاسبه نخواهد شد و همین موجب اشتباه در بازی پیکان – سایپا شده است. با اضافه شدن این بند به قانون سکوت آیین نامه انضباطی در خصوص تعویض اضافی در جریان بازی شکسته خواهد شد و در آینده اگر تیمی تعویض اضافه انجام دهد مشخص است رای نهایی کمیته انضباطی در خصوص تخلف صورت گرفته چه خواهد بود. 

پرونده ی این بازی هم اکنون در دست کمیته استیناف است و به زودی رای نهایی کمیته استیناف در این باره صادر خواهد شد.

تگ ها


کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال فوتبال ایران پیکان تهران سایپا لیگ برتر خلیج فارس فوتبال