استقلالی زدایی، تغییرات گسترده و جوان گرایی بزرگ ترین مشکل استقلال

دلایل شکست استقلال در هفته اول مقابل ماشین‌سازی می‌تواند موارد متعددی باشد، اما در مدال چندین مورد را مورد بررسی قرار داده‌ایم که می‌توان از بین آنها دلایل شکست استقلال را پیدا کرد.....

استقلالی زدایی، تغییرات گسترده و جوان گرایی بزرگ ترین مشکل استقلال

به گزارش مدال، آغاز لیگ با شکست کار استراماچونی را سخت کرد. تیم او در دروازه،خط دفاع و هافبک دفاعی جوان و کم تجربه است. استقلال بطور کلی هر چه عنصر با تجربه بود را کنار گذاشت و جالب اینکه همگی آنها هم عناصر دفاعی بودند . خسرو حیدری خداحافظی کرد، رحمتی و منتظری کنار گذاشته شدند و باشگاه هم اصراری  به تمدید با چشمی نداشته است. 

_استقلالی زدایی در ترکیب بازیکنان استراتژی معاون ورزشی، مدیریت و هیات مدیره بود که قبل از انتخاب سرمربی آن را اجرایی کردند و سرمربی ایتالیایی هم که آمد به این تصمیم مهر تایید زد. شاید استراماچونی هم ترجیح می داد با بازیکنان مدعی و بزرگ که در ارکان باشگاه، تیم و سکوها نفوذ دارند کار نکند. 

_استقلال در واقع بازیکن استقلالی ندارد. کمبود بازیکن با تجربه در این تیم در طول فصل  کار دست استقلال خواهد داد و این جوان گرایی بویژه در فاز دفاع هر چند در سالهای آتی به نفع آبی ها تمام می شود اما این فصل بی تردید به این تیم آسیب خواهد زد. حالا حتی اگر چشمی تمدید کند باز  هم استقلال در سیستم دفاعی کم تجربه است به گونه ای که در کل تیم فقط وریا غفوری را می توان یک استقلالی اصیل و بازیکن برخوردار از تجربه چند فصل حضور در تیم استقلال   دانست. آیا اگر استقلال عناصر باتجربه داشت نمی توانست دقایق پایانی بازی با ماشین سازی را مدیریت کند و آنگونه در تبریز در دقیقه نود و پنج وا ندهد؟

_ استراماچونی در قلب دفاع کمبود بازیکن با تجربه  دارد اما مصر به جذب بازیکن در فاز تهاجمی است. او امروز در غیاب سیاوش یزدانی در قلب دفاع از طاهرخانی به عنوان زوج دانشگر بهره برد و این نشان می داد که آنها در قلب دفاع سخت مشکل خواهند داشت. هفته بعد هم دانشگر محروم است و این بار هم زوج یزدانی یک بازیکن جوان خواهد بود. استقلالی که فصل قبل چشمی، دانشگر، سهرابیان و  منتظری را در قلب دفاع داشت  حالا فقط دانشگر را دارد و یزدانی تازه وارد را. هر دو مدافع هم خیلی باتجربه نیستند. در دروازه  هم رحمتی با تجربه بالا رفته تا  حسینی جوان یکه تازی کند و اگر مصدوم یا محروم شود استقلال قطعا آسیب خواهد دید. 

_فارغ از تغییرات روی نیمکت و کادر  فنی تغییرات بسیار در ترکیب بازیکنان به معضل اصلی استقلال در این سالها تبدیل شده. آنها تصور می کنند که با تغییر مکرر بازیکن می توان طلسم قهرمان نشدن را شکست غافل از اینکه این همه تغییر در کادر بازیکنان کار را برای هماهنگی سخت و سخت تر می کند و ثبات که اصل موفقیت است را از بین می برد . آنها بویژه مدام بازیکن خارجی خود را تغییر می دهند طوری که انگار گارانتی شده هر مربی که می آید از این حق برخوردار است که خارجی های مدنظر خود را بیاورد وگرنه چه لزومی دارد استراماچونی نورافکن را نخواهد و میلیچ را با قیمت بسیار بسیار بیشتر جذب کند و  در حالی که  گلر، مدافعان و هافبک های تدافعی  تیمش همگی جوان هستند با بازگشت امید ابراهیمی مخالفت کند و مصر باشد به اینکه آخرین سهمیه فهرست بازیکنان بزرگسال به جذب یک هافبک_ مهاجم اختصاص یابد.

_در استقلال پانزده بازیکن تیم را ترک کرده اند که نیمی از آنها نفرات  فیکس  بوده اند. اینگونه آیا این تیم زمان بیشتری نسبت به همه تیم ها برای رسیدن به هماهنگی ایده آل نمی خواهد؟ آیا استراماچونی با این جوان ها می تواند تیمش را به تیمی تبدیل کند که تحمل فشار سنگین و برتری در بازی  های مهم را داشته باشد؟ ایا این تیم که محسن کریمی بازیکن جوان تیم  در بازی های تدارکاتی کاپیتان آن بوده شباهتی به استقلال دارد؟ آیا استقلالی زدایی در ترکیب بازیکنان کار دست باشگاه و استراماچونی نمی دهد؟

 

بیشتر بخوانید:

استقلال و پرسپولیس از آسیا حذف نمی‌شوند

تگ ها


ماشین سازی استقلال ماشین سازی-استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال