استقلال در لیگ ۲۰؛ به این تیم امیدوار باش!

استقلال برای لیگ بیستم کلکسیونی از بازیکنان باکیفیت را در اختیار دارد؛قطعا محمود فکری نیز به قدرت ستاره‌هایش واقف است....

به گزارش "ورزش سه"، استقلال در فصل گذشته یا از سیستم ۲-۵-۳ استفاده کرد یا از سیستم ۲-۴-۴. این دو سیستم به گونه ای هستند که تقریبا به جز یکی، دو پست ابزار یکسانی را می‌طلبند. شاید بتوان گفت مهم‌ترین وجه اشتراک این دو سیستم عدم نیاز به وینگر است. بازیکنی که از کناره‌ها نفوذ کند و با ارسال‌هایش خطرساز شود.


نکته مهم درباره استقلال فصل گذشته این بود که ابزار اجرای این دو سیستم را کاملا در اختیار داشت؛ اما زمانی آبی‌ها در اجرای تاکتیک‌های خود به مشکل می‌خوردند که نیاز به بازیکن جایگزین برای بازیکنان ترکیب اصلی داشتند.


با این پیش‌زمینه به سراغ استقلال برای فصل جدید خواهیم رفت. برای لیگ بیستم با توجه به اینکه محمود فکری بعد از جذب بازیکنان جدید به عنوان سرمربی تیم انتخاب شد و فقط مهدی مهدی‌پور با نظر مستقیم سرمربی آبی‌ها جذب شد، استقلال در این فصل هم عملا نمی تواند با سیستمی به جز ۲-۵-۳ آن کارایی لازم را داشته باشد. در بهترین حالت شاید بتوان گفت با توجه به داشته هایش بهتر است از این سیستم استفاده کند.


دلیل این موضوع پست بازیکن های سابق و جدید استقلال است. استقلال با توجه به بازیکنانی که در خط دفاعی دارد ابزار کامل بازی با سه دفاع مرکزی را دارد. از سوی دیگر با توجه به بازی‌های دوستانه به نظرمی رسد انتخاب محمود فکری برای قلب خط دفاع سه نفره محمدحسین مرادمند باشد. در کنار مرادمند به دو دفاع وسط سرعتی نیاز است تا بتوانند علاوه بر مرکز خط دفاعی کناره‌ها را نیز پوشش دهند. محمد دانشگر و عارف غلامی همچون دوران حضور استراماچونی بهترین گزینه ها هستند. ضمن اینکه سیاوش یزدانی نیز حضور دارد که می‌تواند در مواقع لزوم به زمین برود و تاثیرگذاری‌اش را مثل همیشه نشان بدهد.


 البته خط دفاعی استقلال توانایی اجرای دفاع ۴ نفره یا خطی را نیز دارد. امسال استقلال در دو پست وینگر بک راست و چپ با جذب احمد موسوی ، محمد نادری و متین کریم‌زاده به خوبی تقویت شد. جایی که فصل گذشته از محرومیت و یا مصدومیت وریا غفوری و میلیچ به ویژه در بازی حذفی لیگ قهرمانان آسیا مقابل پاختاکور ازبکستان بشدت آسیب دید.


در خصوص ۳ هافبک مرکزی سیستم ۲-۵-۳ استقلال ابزاری نسبتا کامل برای این سه پست دارد. مهمترین خرید استقلال در پست هافبک میانی میانی مهدی پور است که سبک بازی او بی شباهت به علی کریمی نیست و اگر علی کریمی هم در استقلال بماند رقابت برای حضور در خط میانی استقلال سخت تر از قبل نیز خواهد شد. ریگی، رضاوند، مهدی پور، باقری، اسماعیلی و شجاعیان قابلیت بازی در این سیستم و البته سیستم ۲-۴-۴ را دارند. اگر علی کریمی نیز قرارداد خود با  استقلال را تمدید کند، محمود فکری کمترین دغدغه را در خط میانی خواهد داشت.


در خصوص خط حمله استقلال باید گفت هر چند این خط قدرت لازم را برای درهم شکستن هر خط دفاعی ای دارد اما بزرگترین مشکل آن غیرقابل انعطاف بودن آن برای اجرای سیستم هایی به غیر از دو مهاجم است. از جمله سیستم ۳-۳-۴ یا ۱-۳-۲-۴. چرا که دیاباته با توجه به نوع فیزیک‌اش و سبک بازی اش یک مهاجم نوک است و به هیچ وجه توانایی بازی در پست وینگر را ندارد.


مطهری و قایدی در بازی های گذشته استقلال هر وقت به عنوان وینگر به کار گرفته شدند، به طرز قابل توجهی از توانایی های آنان کاسته شد. در رابطه با قایدی او پس از تغییر پست اش از وینگر چپ به مهاجم هدف توسط استراماچونی آنقدر خوب بوده که هیچکس دیگر تمایلی ندارد او را در گوشه های زمین  و دور از دروازه حریف ببیند.


آنطور که به نظر می رسد بابک مرادی و زکریا مرادی تنها وینگرهای  تخصصی استقلال در این فصل هستند که شاید نتوان به راحتی روی آنها برای حضور در ترکیب ثابت حداقل در اوایل فصل حسابی باز کرد. آنچه که واضح است اینکه محمود فکری در فصل پیش رو با وجود داشتن تیمی پرستاره، امکان اجرای با کیفیت سیستم های که به وینگر تخصصی نیاز داشته باشد، نخواهد داشت.

استقلال در فصل جدید به نظر می‌رسد کلکسیونی از بازیکنان باکیفیت و ستاره را در اختیار دارد؛ حالا فکری باید با مدیریت این ستاره‌ها بهترین شرایط را برای تیمش مهیا کند و قطعا هواداران از او انتظار دارند روزهای خوب گذشته را برایشان تکرار کند. آیا استقلال با این ترکیب موفق خواهد شد؟

تگ ها


استقلال تهران