استقلال عیدی می‌دهد یا پرسپولیس؟

دربی را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟...

دربی نوروزی 89 را باید یکی از مهمترین دربی های تاریخ دانست چرا که تاثیر مستقیمی روی انتخاب قهرمان دارد. در واقع برد و باخت به جای خود حتی مساوی این بازی هم می تواند قهرمان را در نهایت تعیین کند.

اما چه کسی برنده دربی خواهد بود؟ برای پیشبینی دربی باید اطلاعات داشت. باید از لیست مصدوم ها و محروم ها و حتی تفکرات دو مربی اطلاع داشت و درصد حساسیت بازی را هم سنجید. درصد حساسیت این دیدار البته آنقدر بالاست که ممکن است همین حساسیت بازی را به سمت تساوی پیش ببرد اما واقعیت اینست که تساوی برای هیچ کدام از این دو تیم کافی نیست و آنها را به اهدافشان نزدیک نمی کند.

بررسی جدول رده بندی می گوید هر دو تیم دفاع خوبی دارند اما این بررسی فقط آمار لیگ ایران است. در واقع استقلال و پرسپولیس در مقابل امثال سایپا و پیکان و پدیده و استقلال خوزستان و ذوب آهن و ... دفاع محکمی داشته اند و به محض مواجهه با حریفان آسیایی معایبشان تازه دیده شده و بعضا گلباران هم شده اند. هر دو دفاع کند و مسن هستند و باید دید طاقت فشار خط حمله رقیب مستقیم خود را دارند یا نه؟

هر چقدر دفاع دو تیم آزمایش نشده است در عوض خط حمله هر دو تیم نشان داده که از سرعت و قدرت و شم بالای گلزنی سود می برد. استقلال با برمودای سیاه و پرسپولیس با آقای گل و بازیکنانی که از قدرت بدنی و سرعت بالایی برخوردارند. در واقع این دیدار آزمون سخت مدافعان هر دو تیم است با این توضیح که استقلال یک موجود به شدت عصبانی و با انگیزه به نام منشا دارد که در نزدیک ترین وضعیت نسبت به دروازه پرسپولیس می ایستد و غفلت از او کار را برای قرمز ها بسیار سخت می کند. در آنسو البته علی علیپور هست که حتی اگر 90 دقیقه کم آزار باشد، یک فرصت برایش کافی است تا نتیجه را رقم بزند. در درون دروازه هر دو تیم محکم هستند و هر انتخابی غلط نیست. اما این خط هافبک ها هستند که نتیجه را تعیین می کنند . جنگ نورالعی و سروش رفیعی با چشمی و فرشید اسماعیلی دیدنی ترین جدال ها خواهد بود.

از همه اینها مهمتر اما خود شفر و برانکو و آنالیزها و تمریناتشان خواهد بود. باید دید تفکر آنها چیست؟ دفاع و ضد حمله یا حمله بی وقفه؟ چند ساعت بیشتر نمانده برای فهمیدن نتیجه درگیری ها در این میدان حساس؟

محمد سررشته‌داری

 

تگ ها


محمد سررشته‌داری دربی ۸۹ استقلال پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال