استقلال مانع بزرگ بغداد برای ثبت رکورد تاریخی

هنوز مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به پایان نرسیده اما بغداد بونجاح از رکورد عمر خریبین 2017 عبور کرده است ......

هنوز مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به پایان نرسیده اما بغداد بونجاح از رکورد عمر خریبین 2017 عبور کرده است. بونجاح در این فصل 11 گل زده و به عبارتی گام هایی استوار برای بهترین آمار یک آقای گل در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا برداشته است. اگر السد بتواند از سد استقلال عبور کند، بونجاح حداقل 2 بازی دیگر فرصت دارد تا شمار گل هایش را افزایش دهد و البته باید امیدوار باشد که پرسپولیس الدحیل را حذف کند تا تهدیدی به نام یوسف العربی برایش وجود نداشته باشد.

در طول 15 سال اخیر تنها 2 مهاجم از قاره آفریقا موفق به کسب کفش طلای لیگ قهرمانان آسیا شده اند. آساموآ ژیان در سال 2014 با پیراهن تیم العین 12 گل زد و آقای گل شد و این عنوان را در حالی کسب کرد که در اکثر مسابقات مهاجم نوک نبود! محمد کالن هم از سیرالئون در سال 2005 با 6 گل بهترین گلزن این مسابقات شد و البته همچنان کمترین آمار گلزنی را در بین آقای گل ها در اختیار دارد. همچنین نکته جالب دیگر این که در این سال ها هیچ مهاجمی از تیم های قطری موفق نشده بهترین گلزن این مسابقات شود و حالا بغداد قصد دارد سومین آقای گل آفریقایی و اولین آقای گل تیم های قطری لیگ قهرمانان شود.

بهترین آمار گلزنی در بین آقای گل ها به دو برزیلی اختصاص دارد. موریکی و آدریانو در سال های 2013 و 2016 توانستند در یک تورنمنت 13 گل بزنند و بالاتر از مهاجمان آن فصل و آقای گل های دیگر فصول، پادشاه گلزنان لیگ قهرمانان آسیا باشند. اساسا مهاجمان برزیلی نقش پررنگی در جدول گلزنان بالاترین سطح مسابقات باشگاهی در فوتبال آسیا داشته اند. در تاریخ لیگ قهرمانان 8 آقای گل برزیلی وجود داشته و به عبارتی بیش از نصف آقای گل ها، از مهد فوتبال جهان آمده اند!

حالا اگر بونجاح بتواند 2 گل دیگر بزند، می تواند بهترین آقای گل تاریخ لیگ قهرمانان آسیا شود و البته اگر السد بتواند از یک چهارم و نیمه نهایی عبور کند، مهاجم الجزایری فرصت خلق رکوردی تاریخی را هم خواهد داشت. البته آبی پوشان پایتخت که در بازی رفت مقابل السد شکست خوردند، حالا با آمادگی بیشتری به مصاف این تیم قطری خواهند رفت و امیدوارند با کنترل مهاجم زهردار السد و حذف این تیم، مانع آقای گلی بونجاح شوند. استقلالی ها نباید فراموش کنند بونجاح در بازی رفت 2 گل به پرسپولیس زد اما خط دفاع قرمزها توانست وی را در بازی برگشت کنترل کند و حالا آبی ها می توانند همین اتفاق را تکرار کنند.

موضوع تاسف بار برای فوتبال ایران این است که تاکنون هیچ بازیکن ایرانی نتوانسته کفش طلای لیگ قهرمانان آسیا را به چنگ آورد. در این سال ها مهدی طارمی، آرش برهانی، رضا عنایتی، سیدمهدی سیدصالحی، فرهاد مجیدی و... بهترین های خطوط حمله تیم های ایرانی بوده اند اما هیچگاه به صدر جدول گلزنان در آسیا نرسیده اند. این فصل نیز بعید است علیپور بتواند بغداد بونجاح را بگیرد یا حتی به او نزدیک شود. همچنین حتی هیچ مهاجم خارجی هم با پیراهن تیم های ایرانی نتوانسته این مقام را کسب کند!

البته این موضوع تا حدی برای تمام مهاجمان آسیایی صادق می کند. در لیگ قهرمانان آسیا تنها 5 مهاجم آسیایی عنوان آقای گلی لیگ را به دست آورده اند که در بین فقط عمر خریبین توانست شمار گل هایش را دو رقمی کند.

تگ ها


السد فوتبال