استمداد استقلال و فکری؛ یک روز آرامش

یکی از بزرگ‌ترین آفت‌های استقلال خصوصاً در این چندساله اخیر حاشیه‌های ریزودرشتی است که مسبب ایجاد آن خود اعضای این باشگاه هستند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در تمام سال‌هایی که استقلال نتوانسته انتظارات هوادارانش را به‌جا بیاورد، آن بخشی از جامعه هواداری این تیم که به نسبت سایرین، مسائل و معضلات تیم محبوبشان را با نگاهی حرفه‌ای‌تر دنبال می‌کنند، متفق‌القول بر این نظر اجماع دارند که آن موانعی که استقلال را هرساله در رسیدن به اهدافش بیش از هر چیزی دچار دردسر و سرخوردگی کرده از داخل خود باشگاه به این تیم تحمیل می‌شود..

برای مثال لازم نیست راه دوری برویم و آخرین مورد قهر فرشید اسماعیلی هافبک باتجربه استقلال در فاصله تنها دو روز مانده تا دیدار حساس این تیم در برابر شهر خودرو در شهر مشهد است آن‌هم در روزی که احمد مددی سرپرست باشگاه به محل تمرینات این تیم واقع در مجموعه ورزشی نفت تهران آمده بود تا قوت قلبی برای بازیکنان در آستانه دیدار حساس استقلال برابر نماینده مشهد شود اما کاملاً برعکس ان چیزی اتفاق افتاد که مدنظر او و همراهانش بود و تیم استقلال بیش از هرزمانی وارد حاشیه شد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که اسماعیلی ۲.۵ میلیارد تومانی که از علی نامداری به‌عنوان نماینده کانون مردم‌نهاد هواداران استقلال در روزهای نقل و انتقالات استقلال گرفته است را خارج از پرداختی‌های باشگاه استقلال می‌بیند و اعتقاد دارد که او این مبلغ را به شکل هدیه از آقای نامداری دریافت کرده، درصورتی‌که علی نامداری در فصل نقل و انتقالات موافقت می‌کند برای حضور آبرومندانه استقلال در رقابت‌های آسیایی و جذب مهره‌های مدنظر حدود ۴۰ میلیارد به باشگاه استقلال به‌صورت قرض‌الحسنه کمک کند بدون اینکه سودی دریافت کند و همچنین موعد مقرری را برای دریافت این پول برای باشگاه تعیین کندو این ۲.۵ میلیارد پرداخت‌شده بخشی از همین ۴۰ میلیارد است.

در این میان آقایان سعادتمند و نوروزی هم که در جریان مستقیم روند جذب بازیکنان این فصل به‌عنوان مدیرعامل و معاون اقتصادی وقت باشگاه حضور داشتند، حاضر به پاسخگویی به اسماعیلی نیستند و همین موضوع حل این معادله را پیچیده‌تر از قبل می‌کند.

منبع آگاهی از باشگاه استقلال درخصوص این مسئله معتقد است که در این باشگاه چیزی به ‌نام پرداخت پول به‌عنوان هدیه وجود ندارد و باشگاه استقلال موظف است تا ریال اخری که از آقای علی نامداری دریافت کرده است را پس بدهد و بنابراین ادعای اسماعیلی محلی از اعراب نمی‌تواند داشته باشد.
بنا به گفته‌های همین فرد این احتمال می‌رود که اسماعیلی در صورت عدم پذیرش این مسئله و پافشاری بر این‌که این پول ربطی به باشگاه ندارد، پس از ۵ سال حضور در استقلال به باشگاهی دیگر منتقل شود که در صورت تحقق این امر بدون شک هر دو طرف از این مسئله قطعاً ضرر خواهند دید.


نکته جالب‌توجه اینجاست که از آغاز رقابت‌های لیگ برتر این چندمین اتفاق عجیبی است که باعث می‌شود محمود فکری در مقام سرمربی به‌جای آنکه تمرکز خود را به مسائل تاکتیکی و همچنین انتقادات زیادی که از او و کادر فنی‌اش درخصوص شکل بازی استقلال می‌شود معطوف کند، دائم در معرض یک حاشیه بسیار جدی در ارتباط به بازیکنانش قرار می‌گیرد. آن‌هم درحالی‌که هنوز لیگ وارد روزهای حساس خود نشده است که قطعاً هر چه جلوتر رویم حساسیت‌ها افزایش پیدا می‌کند و کنترل حاشیه‌ها به همان میزان سخت‌تر می‌شود.


اولین حاشیه، قهرتیم پزشکی و دکتر نوروزی بود که همان ابتدا فکری را مقابل هواداران قرار داد، درحالی‌که موضوع به تورنمنت فصل قبل برمی‌گشت. اما تبعاتش را فکری متحمل شد، گر چه او برای بازگرداندن تیم پزشکی هر کاری که لازم بود را انجام داد، اما فایده‌ای نداشت، سپس خبر عجیب درگیری خودش با وریا غفوری که گفته می‌شد این درگیری تا به آنجا کشیده شده که پای چشم وریا براثر مشت فکری کبود شده، اما بعداً مشخص شد دروغی بیش نبود ولی دامنه این شایعه به‌قدری گسترده شد که فکری را مجبور کرد پستی را در این خصوص منتشر کند، سپس قهر و کدورتی که بین دو گلر شاخص این تیم در مجموعه انقلاب رخ‌داده بود که این مورد هم فردای آن روز با یک آشتی سوری ختم به خیر شد، بعدازآن می‌توانیم به موضوع صمد مرفاوی و حنیف عمران زاده اشاره کرد که این مورد هم محمود فکری را در چند نوبت مجبور به پاسخ‌گویی در نشست‌های خبری کرد، حاشیه‌های تمام‌نشدنی بازی مقابل فولاد ازجمله جروبحث او و دیاباته و انتشار آن ویدیویی که برای فکری و مجموعه استقلال بسیار گران تمام شد، همه و همه مؤید این مطلب است که همواره استقلال پیش از اینکه از کارشکنی‌های بیرون ضربه بخورد، چوب حاشیه‌های تمام‌نشدنی خودش را می‌خورد که گویا قصد تمام شدن هم ندارد.


این در شرایطی است که از شواهد و قرائن تقریباً دیگر پیدا است، که با انتخاب احمد مددی به‌عنوان مدیرعامل تمامی اعضای هیئت‌مدیره استعفای خود را تقدیم مدیرعامل خواهند کرد و عطای کار را به لقای آن خواهند بخشید و از سمت خود کناره‌گیری خواهند کرد. این همان آتش زیر خاکستری است که ظرف چند روز آینده ممکن است استقلال را وارد یک بحران اساسی کند. آن‌ها معتقدند که در شرایط بسیار سخت مالی تمام بدهی‌های باشگاه را پرداخت کردند و حالا که پنجره نقل و انتقالاتی باز شد و تنها یک پرونده استراماچونی باقی‌مانده از وزارت ورزش انتظار دارند که یکی از ۵ گزینه‌ای که به وزارت ورزش معرفی کرده‌اند به‌عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال انتخاب شود. خصوصاً با توجه به اینکه در باشگاه رقیب شخص بسیار کاردان و کار بلدی با ارتباطات زیاد بر مسند کار قرارگرفته و از همین رو انتطاردارند لااقل کسی که به‌عنوان نفر اول باشگاه استقلال بر صندلی ریاست این باشگاه تکیه می‌زند، در قواره‌های جعفر سمعیی زفرقندی باشد.


دلیل اینکه این انتصاب هم طولانی شده است قطعاً به همین خاطر است، که اجماع کلی بر سر احمد مددی تا به اینجا وجود ندارد که حاشیه‌های ناشی از آن قادر است حتی تیم را وارد فاز جدیدی از بحران کند که فرار از آن کار بسیار سختی است.


به‌هرحال محمود فکری به‌خوبی می‌داند که هواداران این تیم بیشتر از هرزمانی تشنه قهرمانی هستند و هیچ توجیهی‌ای را هم برای رسیدن به این عنوان از هیچ‌کسی نمی‌پذیرند، خصوصاً اینکه به گواه تمام کارشناسان، این تیم هیچ‌وقت در این چند سال اخیر تا به این حد دارای مهره‌های قابل‌اتکا نبوده، حالا هرچقدر فکری بخواهد بگوید بدترین استقلال این چند سال اخیر را تحویل گرفته است تنها خودش را زیر سؤال برده است.


فکری برای رسیدن به موفقیت باید هرچه زودتر خودش و تیمش را از منجلاب حاشیه‌های زیادی که حول‌وحوش این باشگاه وجود دارد خلاص کند. حاشیه‌هایی که زمانی تیم فوتبال پرسپولیس را هم به ستوه آورده بود، اما برانکو با یک انقلابی توانست به کمک کریم باقری ریشه آن را برای همیشه در این باشگاه خشک کند تا این تیم تبدیل به یک قدرت بلامنازع در ایران و حتی آسیا شود.


استقلال فردا در  مشهد به مصاف تیمی خواهد رفت که سرمربی‌اش سال‌های زیادی بازوبند کاپیتانی این تیم را بر دستانش بسته و هنوز به خاطر نحوه خروجش از این تیم دلش با استقلال صاف نشد. به همین خاطر طبیعی است او از هر فرصتی استفاده کند تا توانایی‌های خودش را به رخ استقلال بکشد و به همین خاطر فکری باید مراقب باشد تا مبادا اتفاقات دیدار مقابل فولاد دوباره تکرار نشود.

نویسنده: کیاوش عزیزی

بیشتر بخوانید:

اکبری: فکری شناسنامه استقلال است

نخستین تقابل رحمتی با استقلال در کسوت مربی‌گری

 

 

تگ ها


استقلال تهران محمود فکری فوتبال ایران استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال